Jak správně pečovat o klouby?
Kloubní potíže již dávno nepostihují pouze seniory, ale čím dál tím mladší lidi. Může za to sedavý způsob života, nezdravá strava i nadváha. Odborníci se proto shodují, že je zapotřebí začít pečovat o klouby už v mládí. Nikdy ale není pozdě. V každém věku pro svůj pohybový aparát můžete něco udělat. Co? Na to se podíváme v dnešním článku.
Co způsobuje kloubní problémy a na co si je dobré dát pozor?
Klouby jsou důležitou součástí našeho pohybového aparátu. Díky nim jsme schopni vlastní sebeobsluhy a chůze. Věkem a nešetrnou péčí se ale bohužel opotřebovávají, začínají tuhnout a někdy se na nich dokonce vytvářejí výrůstky, které mohou bránit volnému pohybu. Důvodů, proč k tomu dochází, je hned několik. V některých případech za to může genetika nebo vrozené vady, u valné většiny lidí za to však může některý z následujících faktorů:
- - Úraz – ať už přímý (např. pád na kolena atd.), anebo nepřímý (např. ruptura svalu atd.)
- - Obezita – nadváha vede k přetěžování kloubního systému.
- - Špatná výživa – nedostatečně pestrá strava může podpořit předčasné stárnutí a zhoršit regeneraci.
- - Nedostatek pohybu – časté sezení, stání nebo jednostranný pohyb nahrává k poškození kloubu.
- - Věk – s věkem samozřejmě klouby již nedostávají takovou výživu, jakou by si zasloužily. O to více bychom se měli o klouby starat a dodávat jim kvalitní kloubní výživu.
Stejně tak jako existuje spoustu příčin vzniku kloubních potíží, tak i existuje celá řada jejich příznaků. Mezi nejčastější samozřejmě patří nepříjemné pocity spojené například s ranní ztuhlostí, nestabilitou kloubu nebo omezenou hybností. Dále se pak také může objevit otok nebo zarudnutí.
Jak preventivně pečovat o klouby?
Pokud trpíte nadváhou, měli byste v první řadě upravit svoji tělesnou hmotnost. Dále se pak doporučuje udržovat hybnost v kloubu například procházkami, alespoň lehčím cvičením, plaváním a správným držením těla třeba při práci u počítače. Pro seniory a jedince, kteří mají již nějaké kloubní potíže, je ideální také pohybová aktivita zvaná Nordic walking neboli chůze se speciálními hůlkami, díky níž při chůzi dochází k zapojení i horní části těla. Hlavní je ale při jakémkoliv sportu volit správnou pevnou a zároveň pružnou obuv.
Potraviny vhodné na klouby
Neméně důležitá je i strava. Ve vašem jídelníčku by rozhodně neměly chybět potraviny bohaté na vápník, vitamin D a K. Mezi ně například patří mléčné výrobky, luštěniny, listová zelenina a ořechy.
Vhodné je také zajistit dostatečný příjem kolagenu (želatiny), kterou můžete najít například v aspiku, tlačence, vývaru nebo masných výrobcích. Jelikož je ale každodenní konzumace těchto potravin nevhodná z důvodu vysokého obsahu nezdravých tuků a přemíry soli, mnohem lepší je sáhnout po kloubní výživě neboli doplňku stravy na klouby. Dále by vám neměl chybět vitamin C, o němž se ví, že podporuje tvorbu vlastního kolagenu a snižuje zánětlivost v těle. V neposlední řadě se zaměřte na potraviny s dostatkem bílkovin a omega-3 mastnými kyselinami, jako jsou tučné mořské ryby nebo plody moře. Omega-3 mastné kyseliny totiž taktéž zmírňují zánět v těle, který je bohužel často prvotním příznakem artritidy .
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Woldohealth 100% hovězí kolagen je typu I,II, a III vhodný pro podporu pohybového aparátu.
Golden Nature kombinace vitaminu D3, vitaminu K2 a omega 3 je vhodný doplněk stravy pro doplňkovou terapii při kloubních obtížích.

Muira puama – strom podporující mužství
Muira puama nebo také „amazonská viagra“ je vysoký strom, který doposud zkoumají vědci pro svůj podpůrný efekt na sexuální apetit a mužskou potenci. Přestože u nás je Muira puama poměrně nová a málokdo o tomto přírodním afrodiziaku ví, tamní domorodí léčitelé jej využívali již před staletími. A to nejen ke zvýšení sexuální touhy, ale i k utlumení trávicích potíží nebo k vnějšímu použití na poranění kůže

Maitake a její účinky nejen z pohledu TCM
Maitake, známá i pod jmény Grifola frondosa, sírovec, Trsnatec lupenitý nebo tančící houba, je jedlá a také blahodárná vitální houba, o které jste dost možná ještě doposud neslyšeli, jelikož není tak opěvována jako třeba velice populární reishi nebo cordyceps.

Vápník, hořčík a zinek – proč není vhodné užívat tyto minerály společně?
Vápník, hořčík a zinek – tři důležité minerály pro naše tělo, které jsou nutné pro správné fungování našeho organismu, a proto ani jeden z nich nesmí být opomíjen. Každý z nich plní svoje funkce, ale společně především působí blahodárně na kosti, kůži, vlasy a nehty. S těmito minerály se můžeme setkat v doplňcích stravy buď samostatně nebo i často přímo s jejich vzájemnou kombinací v jednom produktu. Udržovat správnou hladinu těchto tří prvků je nezbytné, avšak lze se setkat s faktory, kdy se vápník, hořčík a zinek mohou navzájem ovlivňovat.