Guarana jako zdravější verze kávy?
S guaranou se můžeme setkat i pod názvy Paulinie nápojná či Paullinia Cupana. Je to v dnešní době poměrně využívaný stimulant, který má ale také řadu dalších pozitivních vlivů na lidský organismus. Přesto se spoustu lidí zdráhá guaranu vyzkoušet a radši si pro povzbuzení volí osvědčenou a více běžnou kávu. Guarana ovšem funguje trošku odlišně, a z tohoto důvodu je i její výsledný efekt rozdílný. V tomto článku si proto o guaraně řekneme bližší informace. Popíšeme si všechno, co v sobě obsahuje, na jakém principu pracuje a jestli je pro nás v něčem lepší než tolik oblíbená káva.
Jak guarana roste a jak se zpracovává?
Paulinie nápojná potřebuje v první řadě ke svému růstu vlhké a dostatečně teplé prostředí, proto ji nalezneme především v amazonských deštných pralesích v Brazílii, Venezuele a dalších přilehlých oblastech. Tam byla využívána již v dávných dobách například jako podpora pro mírnění křečí nebo bolestí hlavy.
Guarana je stálezelená a většinou vyrůstá v podobě popínavého keře nebo menšího stromku. Plody jsou červené a pod světlou dužinou ukrývají jedno velké semeno. V momentě, kdy plod dozraje, dochází k jeho prasknutí a semínko se tak samo odhalí. Dužina se dá konzumovat, avšak z hlediska obsahu aktivních látek jsou zajímavější právě semena. Ty se dále zpracovávají – často se používají na výrobu energetických nápojů nebo se melou na jemný prášek do doplňků stravy. Suplementy jsou ovšem po výživové stránce prospěšnější, jelikož zmíněné povzbuzující nápoje jsou často plné cukru a sladidel. Doplňky stravy by ale měli být vybírány takové, jež jsou bez plnidel, barviv a ostatních zbytečných přísad.
Jaké látky jsou v guaraně užitečné?
Semena guarany obsahují koncentrované množství různorodých sloučenin. Předně jsou to stimulační látky jako je kofein, theobromin a theofylin. Dále v sobě má rovněž relativně vysoké kvantum složek s antioxidačními vlivy, z nichž můžeme jmenovat třeba katechiny či třísloviny. Guarana disponuje také mastnými kyselinami, aminokyselinami, saponiny, taniny, minerálními látkami (vápník, hořčík, draslík, selen) a vitaminy (vitamin C a některé ze skupiny B).
Jak je na tom guarana v porovnání s kávou?
Jak guarana, tak i káva jsou považovány za významné zdroje přírodního kofeinu. Konkrétně je kofein alkaloid, který umí podněcovat centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. První zásadní rozdíl je však v kvantitě kofeinu, jež tyto dva stimulanty obsahují. Guarana ho totiž obsahuje 2 - 3x větší množství, čímž se dokonce řadí mezi rostliny s jeho úplně nejvyšší koncentrací. Druhým podstatným rozdílem je pak vstřebávaní samotného kofeinu. Zatímco v případě kávy je nástup povzbuzujícího vlivu téměř okamžitý a výrazný, u guarany je pozvolný. To se děje díky zastoupeným nenasyceným mastným kyselinám, které celý proces zpomalují. Káva vás tedy vyloženě ,,nakopne“, ale efekt nevydrží po dlouhou dobu a vaše energie se opět hluboko propadne. Guarana naopak vydrží fungovat až po několik hodin. To je pro organismus daleko šetrnější než náhlé výkyvy.
Co se týče zdravotního hlediska, může káva některým jedincům způsobovat překyselení žaludku a následné pálení žáhy. To u guarany například nehrozí. Zároveň si při konzumaci guarany vystačíme s jednou či dvěma kapslemi za den. Abychom si udrželi stejně dlouho bdělost při požití kávy, je zapotřebí vypít poměrně dost šálků za den. To však může zapříčinit nežádoucí zvyšování tlaku a tepu.
Mimo to má guarana i jiné kladné vlastnosti. Podněcuje paměť, koncentraci a ostatní kognitivní funkce. Rovněž je příznivá při hubnutí, podporuje naše trávení a celkovou vitalitu. Dále je přínosem pro imunitní systém, ochranu buněk před antioxidačním stresem nebo se doporučuje proti horečce a zmírnění určitých bolestí.
Guarana v organismus podporuje:
- Imunitní systém
- Fyzickou a psychickou vitalitu
- Energie – tonus – únava
- Kontrolu tělesné hmotnosti a metabolismus tuků
- Normální trávení
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Guarana od výrobce Naturalis v BIO kvalitě, je namletý guarana ve formě prášku, vhodná pro jedince, kteří potřebují "pořádné nakopnutí".
Golden Nature Guarana ve formě kapslí s vysokým obsahem 500mg a deklarovaným množstvím jedné kapsli 10%/50mg.

Proč bychom měli přijímat dostatek bílkovin?
Bílkoviny neboli proteiny jsou nedílnou součástí stravy a my bychom je měli přijímat v dostatečném množství. Jsou totiž jednou z klíčových složek, kterou naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Mnohdy se lidé mylně domnívají, že by se na jejich přísun měli zaměřit pouze pokud cvičí, sportují nebo mají vysokou fyzickou zátěž. Ovšem tyto makroživiny potřebuje úplně každý.

Medicinální houby – přehled nejznámějších druhů
Blahodárné účinky medicinálních hub reishi, cordyceps, hericium, chaga a mnoho dalších již po tisíce let využívá tradiční čínská medicína a ajurvéda (tradiční indická medicána). Do podvědomí západní medicíny se dostaly poměrně nedávno, přičemž ještě stále patří k spíše alternativním léčebným způsobům. Medicinální houby v těle hrají roli tzv. adaptogenu, kdy našemu organismu pomáhají přizpůsobit se na zátěž a jednoduše řečeno adaptogeny dokáží přidat tam, kde je potřeba, případně ubrat tam kde je to nutné. A právě v tom tkví jejich největší síla. V dnešní době, kdy na nás působí tolik škodlivých vlivů, toxinu a dalších, jsou užitečné více než kdykoli jindy. Konzumace adaptogenů nám pomáhá zdolávat stresové situace, zlepšovat imunitu a předcházet vzniku civilizačních chorob.

Reishi z pohledu čínské medicíny
Reishi (Ganoderma lucidum) je jednou z velmi ceněných hub v tradiční čínské medicíně, kde se jejích vlastností využívá už po 4 tisíce let. V čínštině se pro ni používá názvu Ling zhi, což se volně překládá jako „božská houba nesmrtelnosti“ nebo „bylina duchovní síly“. U nás je známá i pod jménem lesklokorka lesklá a už i v našich končinách si ji nejeden člověk, pro nedocenitelný vliv pro tělo, oblíbil. Reishi totiž obsahuje velké množství bioaktivních látek, pro které je tak jedinečná a hojně využívaná. Zmínky o reishi můžeme najít v nejstarších čínských bylinkářských knihách, kde je řazena mezi královské rostliny a nejvyšší byliny. Podle nich měla prodlužovat život, posilovat srdce a kognitivní funkce.