Inositol – pseudovitamin, který by vám neměl uniknout
V posledních měsících a letech se ve světě zdravého životního stylu, doplňků stravy i ženského zdraví začíná čím dál častěji skloňovat jedna látka — inositol. Možná jste na něj narazili v souvislosti s reprodukčním zdravím, možná jako na pomocníka při problémech s hormonální rovnováhou nebo při únavě a špatné náladě. Ve skutečnosti nejde o žádný nový objev, jen se o něm v poslední době začíná postupně více mluvit a věnovat mu čím dál tím větší pozornost. A proč tedy získává na popularitě? Na to se právě dnes podíváme.
Co je inositol a kde ho najdeme?
Inositol je látka, která bývá někdy označovaná jako vitamin B8, i když ve skutečnosti mezi vitaminy úplně nepatří. Chemicky jde o cyklický alkohol, jenž se vyskytuje v několika formách (izomerech). Řadíme ho mezi tzv. pseudovitaminy, což znamená, že si ho naše tělo dokáže vyrobit samo, a není ho tak nutné přijímat jako klasické vitaminy. Přesto může být jeho dodávání velice prospěšné – obzvlášť v situacích, kdy má organismus zvýšenou potřebu nebo se potýká s nějakou nerovnováhou. Inositol najdeme také v běžné potravě. Přirozenými zdroji jsou ovoce (např. citrusy a meloun), celozrnné výrobky, ořechy, semínka a luštěniny. Objevuje se ovšem i v mase a některé zelenině.
Jaké druhy inositolu známe?
Možná vás to překvapí, ale inositol není jen jedna látka. Ve skutečnosti jde o skupinu několika příbuzných sloučenin. Celkem jich je devět a říkáme jim izomery. V praxi se však nejčastěji setkáte se dvěma – myo-inositolem a D-chiro-inositolem.
Myo-inositol je z těchto dvou nejrozšířenější, nejstabilnější a zároveň nejvíce prozkoumaný. Díky tomu je také často využívaný v doplňcích stravy. D-chiro-inositol je druhou nejčastější formou, která sice v těle přirozeně vzniká přeměnou z myo-inositolu, ale někdy ho není dostatek. Oba se proto často kombinují. Právě tahle dvojice bývá zapojována například při podpoře reprodukčního zdraví u žen. Kromě nich můžeme zmínit ještě inositol hexafosfát (IP6), někdy nazývaný jako fytát či kyselina fytová. Jde o sloučeninu, kterou najdeme převážně v rostlinných potravinách, kde funguje jako antioxidant. V doplňcích se však využívá daleko méně.
Co všechno inositol umí?
Inositol v těle ovlivňuje mnoho procesů, od činnosti buněčných membrán, přes přenos nervových signálů, až po regulaci hormonů. V poslední době se o něm hovoří zejména v souvislosti s těmito oblastmi:
- Reprodukční zdraví
Největší popularitu si inositol získal pro posilování ženského zdraví, především při potížích s ovulací a hormonální nerovnováhou. U některých žen dokáže podpořit pravidelný menstruační cyklus a optimalizovat funkci vaječníků. Nicméně pozitivní vliv může mít i na muže, a to třeba v oblasti kvality spermií. - Zmírnění zdravotních obtíží jako PCOS a endometrióza
PCOS neboli syndrom polycystických ovarií je hormonální porucha, která postihuje řadu žen v reprodukčním věku a může způsobovat nepravidelný cyklus, problémy s plodností a další komplikace. Endometrióza je zase onemocnění, kdy se tkáň podobná děložní sliznici objevuje mimo dělohu, což způsobuje bolesti a záněty. V obou případech může inositol napomáhat zmírnění obtíží díky svému vlivu na hormonální a metabolické procesy. - Metabolismus glukózy
Inositol hraje roli i v hospodaření organismu s cukrem. Pomáhá zlepšovat citlivost buněk na inzulin a přispívá ke snížení inzulínové rezistence, což může být prospěšné nejen pro ženy s PCOS, ale také pro lidi s prediabetem nebo diabetem 2. typu. - Sportovní výkon
Inositol se ukazuje jako zajímavý pomocník pro sportovce, kteří chtějí zdokonalit výkon a vytrvalost. Zvýšená citlivost tkání na inzulin podněcuje růst svalové hmoty a zlepšuje vytrvalost při sportovních výkonech. Kromě toho taktéž usnadňuje vstřebávání kreatinu, což je pro sportovce další výhodou. Navíc může sloužit jako zdroj energie v okamžicích, kdy je v krvi nízká hladina glukózy. - Další funkce
Inositol se uplatňuje dokonce při regulaci nálady, kvalitě spánku nebo podpoře psychické odolnosti. V těle se účastní celé řady buněčných procesů, a právě proto začíná být zajímavý nejen pro ženy řešící hormonální potíže, ale i pro lidi, kteří hledají cestu ke komplexnějšímu přístupu ke zdraví.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Inositol is an effective and safe treatment in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials - PMC [online]. [cit. 28. 05. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9878965/

Proč je zásadní forma minerálů při jejich výběru?
Minerály hrají významnou roli v mnoha biologických procesech. Jsou nezbytné pro tělesné a systémové funkce, včetně metabolismu, syntézy hormonů, regulaci enzymatických reakcí, zdraví kostí a zubů, správnou funkci svalů a orgánových soustav, imunitního systému, nervových pochodů a metabolismus jiných zásadních složek (cukry, tuky, bílkoviny či některé vitaminy)

Resveratrol – přírodní antioxidant získaný z vína, který pomáhá!
Resveratrol je poměrně nedávno objevená látka, jejíž efekt na naše tělo není ještě zcela probádaný. Prozatím se ví, že je silným přírodním antioxidantem, který omezuje působení volných radikálů a tím pomáhá předcházet různým zdravotním onemocněním. Resveratrol patří do skupiny látek zvaných polyfenoly, o nichž se obecně ví, že v lidském organismu působí jako antioxidanty. Resveratrol byl objeven v bílé i modré vinné révě, a to jak v jadérkách, tak ve slupce. Nicméně v modrých odrůdách vinné révy byl zjištěn v daleko větším množství. Kromě toho se také nachází i v borůvkách, rybízu, arašídech nebo v rostlině nesoucí název křídlatka japonská, která bývá hojně využívána v tradiční východní medicíně.

Guarana jako zdravější verze kávy?
S guaranou se můžeme setkat i pod názvy Paulinie nápojná či Paullinia Cupana. Je to v dnešní době poměrně využívaný stimulant, který má ale také řadu dalších pozitivních vlivů na lidský organismus. Přesto se spoustu lidí zdráhá guaranu vyzkoušet a radši si pro povzbuzení volí osvědčenou a více běžnou kávu. Guarana ovšem funguje trošku odlišně, a z tohoto důvodu je i její výsledný efekt rozdílný. Guarana je stálezelená a většinou vyrůstá v podobě popínavého keře nebo menšího stromku. Plody jsou červené a pod světlou dužinou ukrývají jedno velké semeno. V momentě, kdy plod dozraje, dochází k jeho prasknutí a semínko se tak samo odhalí. Dužina se dá konzumovat, avšak z hlediska obsahu aktivních látek jsou zajímavější právě semena.