Guarana, je lepší prášek anebo kapsle?
Guarana je v dnešní době poměrně využívaným stimulantem. Setkat se s ní můžeme i pod názvy jako je Paulinie nápojná či latinsky Paullinia cupana. Proto, aby mohla guarana dobře růst, potřebuje vlhké a teplé podnebí. Tomu odpovídá také její domovské prostředí, které se nachází v amazonských deštných pralesích v Brazílii. V těchto oblastech byla guarana používaná po celá staletí například k mírnění křečí, horečky nebo bolesti hlavy. Schopností má ale paulinie více a dnes je oblíbená kvůli jiným důvodům. Jak můžeme tedy guaranu využít, a hlavně v jaké formě jí zvolit, aby nám byla co nejprospěšnější? Více o tomto tématu se dočtete právě v dnešním článku.
Guarana a v ní obsažené látky
Paulinie nápojná/Guarana je popínavý stálezelený keř či menší strom. Má bílé a žluté květy, z nichž se později stávají výrazně červené plody. Uvnitř se nachází jedno, poměrně velké, semeno. A to je ta část, jež je z hlediska biologicky aktivních látek nezajímavější.
V semenech je ukryto nejkoncentrovanější množství složek z celé rostliny. Z těch nejpřednějších jsou obsaženy povzbuzující látky jako kofein, theobromin a theofylin. Dalšími sloučeninami jsou katechiny, taniny, mastné kyseliny, aminokyseliny a saponiny. V guaraně se nachází rovněž některé vitaminy a minerály.
V jakých oblastech se dá guarana uplatnit?
Guarana je ceněna zejména pro svůj výrazný stimulační vliv. Kofein v guaraně se ale chová jiným způsobem, než když ho přijmeme spolu s kávou. Nejen že ho guarana obsahuje větší kvantum, ale jeho nástup je pozvolnější. Díky tomu je však pociťovaný efekt delší, a to až po několik hodin. Děje se tak, protože má v sobě guarana vyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Kofein je na ně vázaný, což zajišťuje jeho postupný náběh. Guarana tedy podpoří nárust energie, celkovou fyzickou vitalitu a podpoří proti únavě. Má ovšem taktéž pozitivní dopad na psychickou stránku člověka. Posiluje kognitivní funkce (včetně paměti) a navozuje lepší psychickou pohodu. Jako bonus je navíc guarana příznivá pro trávení a metabolismus tuků. To může přispět ve snaze o snížení tělesné hmotnosti.
Je guarana lepší ve formě prášku nebo kapslí?
V první řadě je asi důležité podotknout, že každá forma si vždy najde své příznivce a v mnoha ohledech záleží na preferencích daného jedince. Co vyhovuje nám, nemusí druhému a naopak.
Když vezmeme užívaní guarany z čistě praktického hlediska, je jistě dávkování kapslí o něco pohodlnější, zvláště když zrovna nejsme doma. Prášek je potřeba rozmíchat v nějaké tekutině a až poté vypít. Rovněž chuť může být pro někoho problematická, jelikož guarana je opravdu velice hořká. Tomu se u kapslí zcela vyhneme. Co se tyká spotřeby, namletý prášek, který máme v sáčku nebo jiné nádobě je náchylnější na vnější vlivy. Proto může také docházet k rychlejší oxidaci a následné degradaci aktivních složek. Kromě toho v tobolce máme dávku odměřenou a nemusíme se zabývat jejím vyměřováním. Musí to být však taková kapsle, která neobsahuje další látky, jež tam nemají žádný význam, jsou zbytečné, popřípadě zabírají místo hlavnímu prvku. Jedná se o různá plnidla, pojiva či barviva. Protože i pro výsledný efekt je podstatné, kolik miligramů se v daném doplňku nachází. Pokud je totiž toto množství příliš malé, zbytečně bychom museli polykat mnohem více tobolek, nebo by guarana v malé koncentraci neměla takové výsledky, jakých chceme dosáhnout.
Pakliže vám výše zmíněné poznatky o prášku nevadí, je pouze na vás, zda si zvolíte právě ten či sáhnete po kapslích. Vždycky ale vybírejte takový produkt, u kterého je jasné odkud pochází a jaká je jeho kvalita.
Guarana v organismu podporuje:
- Imunitní systém
- Fyzickou a psychickou vitalitu
- Energie – tonus – únava
- Kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků
- Normální trávení
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Guarana obsahuje vysoké množství guarany v jedné kapsli 500mg s deklarovaným podílem 10% kofeinu.
Naturalis Guarana ve formě prášku je vhodná pro jedince, kteří potřebují "pořádnou dávku" guarany a tím nakopnout svůj organismus.

Hovězí, vepřový a rybí kolagen – kdy a který je lepší?
Kolagen je důležitou součástí lidského organismu, lépe řečeno NEZBYTNOU. Kolagen se nachází napříč celým tělem a to například v chrupavkách, kůži, cévách nebo dokonce ve svalech a je zodpovědný za pružnost, pevnost a odolnost všech pojivových tkání ve kterých je obsažen. Postupně s věkem bohužel produkce kolagenu klesá, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení pohybového aparátu a změn na pleti jako je napři. prohloubení vrásek. Kolagen je významná ve vodě nerozpustná bílkovina, která je, jak již bylo zmíněno, v těle hojně zastoupena. Jedná se totiž o základní stavební jednotku pojivových tkání, díky čemuž tvoří přibližně 10 % celkové tělesné hmotnosti.

Jaké má lutein účinky?
Lutein je v těle nezastupitelnou látkou. Řadí se mezi karotenoidy a konkrétně patří mezi tzv. xanthofylní barviva. Tyto látky jsou hodně podobné karotenům. Lutein má svůj název odvozen z latinského „luteus“, což znamená žlutý. Proto se dá velice snadno odvodit, že jeho barvou je výrazná žlutá, ve vyšších koncentracích až žlutooranžová.

Vitamin D3 a jeho působení s K2, jak se vzájemně doplňují?
Vitamin D3 i vitamin K2 jsou dva vitaminy rozpustné v tucích (spolu s vitaminem A a E) a v těle mají oba svoje důležité opodstatnění. O vitaminu D je v dnešní době asi již všeobecně známo, že je potřebný pro spousty procesů v organismu, jako je třeba výstavba kostní tkáně nebo imunitní systém. O nezbytnosti vitaminu K ale mnoho jedinců neví, a co víc někdo ani netuší, že vůbec nějaký takový vitamin existuje. Přitom má také několik významných funkcí v těle a spolu s vitaminem D tvoří synergickou dvojici, která může posloužit jako prevence různých civilizačních chorob.