Hericium a obsah polysacharidů, jakou hraje roli?
Hericium je dřevokazná houba s velmi pozitivním vlivem na fungování našeho organismu. Najdeme ji pod českým názvem Korálovec ježatý nebo pod latinským Hericium Erinaceus. Není asi tolik známá jako jiné medicinální houby, ale umí být stejně účelná. Má v sobě totiž mnoho biologicky aktivních látek, které mohou podpořit několik oblastí těla. Váží si ji nejen v tradiční čínské medicíně, ale rovněž v té moderní. Zcela běžně je v místech výskytu konzumována jakožto lahodná houba i využívaná v péči o zdraví. Proto se na tuto blahodárnou houbu dnes zaměříme a řekneme si, proč je důležité se zajímat o obsah polysacharidů, jež se v ní skrývají.
Dle čeho hericium poznáme a kde se vyskytuje?
Hericium parazituje především na listnatých stromech. Může se jednat o duby a buky, které jsou nějakým způsobem poškozeny či zahnívají. Nejhojněji roste na asijském kontinentě. V Evropě na korálovec narazíme skutečně zřídka. U nás se s ním můžeme opravdu vzácně setkat v Beskydech, avšak sbírat ho nesmíme, jelikož je chráněn. České pojmenování a jeho přezdívka lví hříva vycházejí z podoby hericia. Zevnějšek je pokryt dlouhými třásněmi, a z tohoto důvodu může na první pohled připomínat korál. Hericium je zpočátku bílé, později žloutne až hnědne. Vyrůstá v trsech na kmenech či pařezech.
Jaké látky se v hericiu nachází?
Součástí hericia je hned vícero skupin zajímavých látek, jež mají řadu kladných efektů na zdraví. Jedná se o složky, jimiž jsou terpenové sloučeniny (erinaciny), fenoly (hericenony), aminokyseliny (L-alanin a L-leucin), bílkoviny (enzymy jako amyláza, proteáza, a laktáza), steroidní sloučeniny (ergosterol, kampesterol, stigmasten), mastné kyseliny (kyselina olejová, stearová, palmitová, linolová) a nesmíme samozřejmě opomenout ani vitaminy a minerály. Z vitamínů jsou to hlavně vitaminy z b-komplexu a vitamin D, z minerálů pak selen, měď, draslík, hořčík, vápník, zinek, fosfor a sodík. Za nejcennější složku v korálovci jsou ovšem považovány polysacharidy.
Co tedy jsou polysacharidy a proč mají takový význam?
Polysacharidy jsou cukry, jež mají komplexní (složitý) charakter. Skládají se z velkého množství monosacharidových jednotek, které vytváří dlouhé rozvětvené i nerozvětvené řetězce, spojené glykosidovou vazbou. V dřevokazných houbách se nachází velice prospěšné polysacharidy, a to zejména tzv. glukany. Ty se rozlišují na základě své vazby a označují se čísly. Následně se podle svých vlastností dělí do dvou forem. Tyto formy se nazývají alfa a beta. Z těch jsou přínosnější pro lidský organismus spíše beta-glukany, které mají vyšší aktivitu.
Beta-glukany jsou pro tělo významné především z imunologického hlediska. Chovají se jako modifikátory biologické odezvy. To znamená, že ovlivňují způsob, jak naše tělo reaguje na rozmanité antigeny – viry, bakterie či alergeny. Podnítí totiž imunitní odpověď k jejich eliminaci. Aktivují buňky, jež stojí za vlastní obranyschopností organismu. To jsou kupříkladu mikrofágy, makrofágy a lymfocyty. Třeba makrofágy hledají a pohlcují veškeré cizorodé organismy a právě beta-glukany zvyšují jejich činnost na maximum. Beta-glukany fungují zároveň i opačným způsobem, kdy tuto imunitní reakci zastavují, když už není potřebná. Glukany tedy napomáhají tělu se adaptovat na nejrůznější nepřiznivé vlivy okolního prostředí.
S čím může být hericium ještě nápomocné?
Mimo výrazné podpory imunitního systému, jež mu zaručují výše zmíněné polysacharidy, má hericium další blahodárné schopnosti. Příznivě prospívá celému trávicímu systému – harmonizuje žaludek a přispívá k normálnímu trávení. Doporučuje se při různorodých žaludečních obtížích. Může to být například pálení žáhy, zvýšená tvorba žaludečních šťáv nebo problémy spojené s výskytem žaludečních vředů. Korálovec je však prospěšný nejen z fyzického hlediska, ale i z toho psychického. Pozitivní dopad má na zdraví nervového systému, podporu mentálních funkcí a zlepšení soustředění a paměti. Dále je dokonce užitečné pro růst nervových buněk a ochranu samotných nervů.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Hericium obsahuje deklarovaný podíl polysacharidů 30% a vysoký obsah v kapsli 500mg.
MycoMedica Hericium ve formě BIO prášku z biomasy je vhodným produktem pro jedince, kteří neradi kapsle.

Hořčík/magnesium, proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
Hořčík neboli magnesium náleží mezi minerální látky. Je v těle nenahraditelný a jeho deficit může způsobit řadu problémů, které se z dlouhodobého hlediska mohou zhoršovat. Tělo by bez něj bylo například zcela bez energie. Přesto ho má velké procento z populace nedostatek. Hořčík se do těla musí dodávat společně se stravou, protože se v těle, stejně jako ostatní minerály, nesyntetizuje samovolně. Hořčík je přítomen u stovek nejrůznějších metabolických reakcí. Podílí se na energetickém metabolismu, je součástí enzymů a napomáhá syntetizovat proteiny. Je potřebný pro správné fungování svalstva, psychickou činnost a přenos nervových vzruchů.

Co je to serrapeptáza?
Serrapeptáza je enzym, který patří mezi takzvané proteolytické enzymy. To znamená, že dokáže štěpit bílkoviny na jednodušší složky. Na rozdíl od běžných trávicích enzymů má ale serrapeptáza specifickou schopnost rozkládat nežádoucí bílkovinné struktury v těle, jako jsou například usazeniny, odumřelé tkáně, otoky a starší krevní sraženiny.

Superpotravina z Peru aneb když Maca maká
Kořen peruánské rostliny maca (Lepidium meyenii) není na poli zdraví prospěšných potravin žádným nováčkem. První zmínky o jeho využití totiž spadají do doby 3 800 let před naším letopočtem. A už tenkrát se používala na celou řadu zdravotních potíží a neduhů. Do povědomí Evropanů se maca dostala až v 16. století a od roku 1843 studují její vlivy na organismus vědci.