Hořčík/magnesium, proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
Hořčík neboli magnesium náleží mezi minerální látky. Je v těle nenahraditelný a jeho deficit může způsobit řadu problémů, které se z dlouhodobého hlediska mohou zhoršovat. Tělo by bez něj bylo například zcela bez energie. Přesto ho má velké procento z populace nedostatek. Hořčík se do těla musí dodávat společně se stravou, protože se v těle, stejně jako ostatní minerály, nesyntetizuje samovolně. Mnohdy ale nestačí ani pestrá strava. Hořčík totiž potřebuje pro správné vstřebávání určité podmínky, některé látky jeho využitelnost znesnadňují a také je často potřeba v jistých životních situacích navýšit jeho příjem. V dnešním článku se proto o hořčíku dozvíte více a zjistíte, jakou roli má v celém procesu vitamin B6.
Proč se naše tělo bez hořčíku neobejde?
Hořčík je přítomen u stovek nejrůznějších metabolických reakcí. Podílí se na energetickém metabolismu, je součástí enzymů a napomáhá syntetizovat proteiny. Je potřebný pro správné fungování svalstva, psychickou činnost a přenos nervových vzruchů. Dále uvolňuje energii z glukózy, transportuje sacharidy do buněk, potlačuje únavu a je nutný pro zuby i kosti. Taktéž spolu s ostatními látkami řídí hladinu cholesterolu v krvi. V neposlední řadě uvolňuje tkáně, tlak ve svalech a tenzi. Nedostatek hořčíku má velké množství příznaků, pokud některé z nich pozorujete, je možné že trpíte jeho deficitem. Může se projevovat podrážděností, náladovostí, špatným spánkem, bolestmi hlavy, křečemi v končetinách, zhoršenou sklovinou zubů a celkovým vyčerpáním.
Jak doplnit hořčík do organismu?
Hořčík vyzískáme ze široké škály potravin. Jsou to třeba slunečnicová a dýňová semínka, datle, banány, špenát, ovesné vločky, celozrnné pečivo, ořechy, kakao a hořká čokoláda nebo některé ryby a tofu. Je tedy spousty jídla, ze kterého hořčík přijímáme, ovšem vinnou intenzivního zemědělství hořčíku v potravinách ubývá. Tím že se pěstují plodiny ve velkém a bez přestávek, je půda vyčerpávána a důležité látky z ní mizí. Ovoce a zelenina tak nemá možnost načerpat dostatek hořčíku a my z ní nezískáme tolik jako tomu bylo dříve.
Jsou tu však i jiné překážky, které mohou absorpci hořčíku bránit. Může se v první řadě jednat o léčiva, jež užíváme – analgetika, antibiotika nebo třeba také diuretika. Dále je problémem přebytek vápníku v těle či pokud bereme vápník a hořčík najednou. Vápník totiž zabraňuje náležitému vstřebávání hořčíku. V určitých etapách života je rovněž vhodné dávky hořčíku zvýšit, a k tomu strava již mnohdy nestačí. Pak je dobré sáhnout po doplňku stravy s obsahem hořčíku.
Proč přijímat zároveň s hořčíkem i vitamin B6?
Vitamin B6 je v organismu nezbytný sám o sobě. Stejně jako hořčík má svůj specifický význam. Podílí se kupříkladu na různých metabolických aktivitách a je nutný pro normální chod nervového a imunitního systému. Je ovšem také důležitý právě pro hořčík. I když jsou každý z jiné skupiny mikroživin, vzájemně spolu interagují.
Vitamin B6 má schopnost zlepšovat vstřebávání hořčíku v těle a dopravovat ho navíc do míst, kde ho organismus zrovna vyžaduje. Vzhledem k tomu, že obě tyto látky podporují zdravou psychiku a energetický metabolismus, jejich vzájemná kombinace tak funguje synergicky. Navzájem si pomáhají a zvyšují svůj pozitivní efekt. Lépe tak přispívají ke zvyšování energie a tlumí fyzické i psychické vyčerpání a stres. Pokud tedy budeme užívat společně s hořčíkem i vitamin B6, z obou těchto látek vytěžíme více než samostatně. Proto v případě, kdy zjistíte, že vám hořčík chybí, poohlédnete se po doplňku stravy, jež ho kombinuje dohromady s vitaminem B6. Budete tak mít větší jistotu, že ho vaše tělo absorbuje co nejvíce.
Hořčík v těle:
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Přispívá k elektrolytické rovnováze
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k normální psychické činnosti
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů
Vitamin B6 v těle:
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- Přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu, bílkovin a glykogenu
- Přispívá k normální psychické činnost
- Přispívá k normální tvorbě červených krvinek
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Přispívá k regulaci hormonální aktivity
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Magnesium s přidaným vitaminem B6 v nejlépe vstřebatelné organické vazbě bisglycinátu hořečnatého.
Severská kombinace třech různých organických hořčíku od značky Puhdistamo v prémiové kvalitě a čistotě.

Proč užívat B-komplex před létem?
Termínem B-komplex se označují všechny vitaminy skupiny B. Existuje jich celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Proto se nedoporučuje užívat je jednotlivě, ale právě ve formě B-komplexu. Jelikož se navíc jedná o vitaminy, které se váží na vodu, nejsou v našem těle skladovány a postupně je vylučujeme močí. Důležité tedy je, získávat je pravidelně z potravy či doplňků stravy s obsahem vitaminu B.

Ženšen pravý – jeden z nejsilnějších přírodních adaptogenů
Ženšen pravý latinsky (Panax ginseng) je typickým zástupcem aktivních látek zvaných adaptogenů. Obsahuje totiž celou řadu aktivních rostlinných látek se specifickými vlastnostmi. Jich si byli po staletí dobře vědomi čínští a indičtí léčitelé, kteří je využívali v rámci tradiční čínské a ajurvédské medicíny. V našem západním světě se o adaptogenech začalo mluvit až ve 20. století a v souvislosti s tím i o ženšenu pravém, jehož popularita vydržela až do dnešních dní. Pojďme se podívat na to, jaké aktivní látky ženšen pravý obsahuje a co to ty "adaptogeny" vlastně jsou.

Jak zlepšit kvalitu spánku?
Spánek patří k velice důležitým biologickým procesům v našem životě. Přesto se stále více lidí potýká s jeho nedostatkem, špatnou kvalitou nebo neschopností usnout