Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním k objednávkám nad 600 Kč ZDARMA. Vitamin C je nutné si vybrat v poslední fázi nákupního košíku. Akce pouze od 22.2. - 28.2.2021.

Ženšen pravý – jeden z nejsilnějších přírodních adaptogenů

Ženšen pravý pod latinským názvem (Panax ginseng) je typickým zástupcem adaptogenů. Obsahuje totiž celou řadu aktivních rostlinných látek se specifickými vlastnostmi. Jich si byli po staletí dobře vědomi čínští a indičtí léčitelé, kteří je využívali v rámci tradiční čínské a ajurvédské medicíny. V našem západním světě se o adaptogenech začalo mluvit až ve 20. století a v souvislosti s tím i o ženšenu pravém (Panax ginseng) , jehož popularita vydržela až do dnešních dní. Pojďme se podívat na to, jaké látky ženšen pravý obsahuje a co to ty "adaptogeny" vlastně jsou.

Základní informace o ženšenu pravém

Ženšen pravý neboli panax ginseng je nevelká vytrvalá bylina se zelenou nadzemní částí a řapíkatými listy. Nejcennější látky však obsahuje její kořen, který je asi 20 cm dlouhý a svým tvarem připomíná tělo "člověka" nebo panenky. Představit si ho můžete také jako kořen podobný zázvoru.

 

V českých publikacích se ženšenu pravému také říká všehoj ženšenový, což vypovídá o jeho širokospektrálním efektu na lidský organismus. Kromě něho existuje ještě řada jiných druhů, například ženšen japonský, korejský, ruský, brazilský nebo vietnamský. Při nedávných studiích bylo zjištěno, že největší množství aktivních látek obsahuje ženšen korejský. I tak je ale ženšen pravý dostatečnou zásobárnou blahodárných aktivních složek, mezi něž patří saponiny, aminokyseliny, polysacharidy, vitaminy a minerály.

 

Přehled aktivních látek obsažených v ženšenu pravém??

Nejdůležitější látka, kterou ženšen pravý (Panax ginseng) obsahuje, se nazývá ginsenosid. Ginsenosidy jsou skupina látek spadající do saponinů, jichž bylo v ženšenu nalezeno více jak 80 různých druhů. Ginsenosidy ale jednoznačně tvoří nejvýznamnější skupinu saponinů, neboť mají velký vliv na fungování těla. Působí například na různé tělesné procesy, centrální nervovou soustavu, psychiku a další oblasti lidského organismu. První úspěšně izolovaným glykosidem neboli ginsenosidem, jak se glykosidům obsaženým v ženšenu říká, byl panaquilon.

 

Další významnou skupinu látek představují antioxidanty. Zásadní roli v ženšenu pravém hraje zejména antioxidant zvaný maltol a kyselina salicylová, což jsou látky s antioxidačním účinkem.

 

Z vitaminů a minerálů ženšen obsahuje především skupinu vitaminů B, vitamin C, draslík, vápník a fosfor.

 

Co jsou adaptogeny?

Komplex všech těchto látek z ženšenu činí velice silný adaptogen. Co to ten adaptogen je?

Jak již samotné slovo napovídá, adaptogeny usnadňují proces adaptace organismu na nepříznivé stresové podmínky. Během stresové situace se totiž z nadledvinek vyplavují hormony, které nám v dřívějších dobách pomáhaly přežít ve smyslu „útoku nebo útěku“. Problém je ale v tom, že se tyto hormony vyplavují i v případě, když nám žádné smrtelné nebezpečí nehrozí. Stačí se zkrátka dostat do stresu a v těle se hned začnou tvořit. Kvůli tomu se náš organismus vyčerpává, především pak trpí-li chronickým stresem.

 

Ženšen pravý jako adaptogen pomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu. Tím pádem zmírňuje potřebu organismu vyplavovat z nadledvinek stresové hormony. Díky tomu nedochází k úzkosti, ztrátě libida, únavě, hormonální nerovnováze a dalším projevům, které doprovází stres. A jak je již známo, stres může být příčinou i závažných civilizačních chorob, potíží se srdcem a nervovou soustavou, nehledě na psychiku.

O ženšenu pravém lze tedy říci, že podporuje:

 • Duševní stav a výkon koncentrace, koordinace, stres
 • Fyzický výkon a stav - kyselina mléčná
 • Erekce
 • Únava, Paměť, Slabost - vyčerpání
 • Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
 • Vitalita
 • Sexuální zdraví
 • Krevní oběh
 • Kognitivní a duševní výkonnost
 • Antioxidant
 • Normální hladina glukózy v krvi

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

Golden Nature Ženšen pravý ve formě kapslí s deklarovaným obsahem ženšenosidů 4%. Produkt naleznete také ve zvýhodněném akčním balení 2+1 zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Nutrisslim Sibiřský ženšen v práškové variantě, je vhodný pro jedince, kteří potřebují dávkovát ženšen v řádech gramů a nevadí jim "specifická" chuť ženšenu.

Blog

Ženšen pravý – jeden z nejsilnějších přírodních adaptogenů

Ženšen pravý latinsky (Panax ginseng) je typickým zástupcem aktivních látek zvaných adaptogenů. Obsahuje totiž celou řadu aktivních rostlinných látek se specifickými vlastnostmi. Jich si byli po staletí dobře vědomi čínští a indičtí léčitelé, kteří je využívali v rámci tradiční čínské a ajurvédské medicíny. V našem západním světě se o adaptogenech začalo mluvit až ve 20. století a v souvislosti s tím i o ženšenu pravém, jehož popularita vydržela až do dnešních dní. Pojďme se podívat na to, jaké aktivní látky ženšen pravý obsahuje a co to ty "adaptogeny" vlastně jsou.

18.02.2021


Proč užívat vitamin D3, K2 a omega 3 mastné kyseliny?

Některé důležité aktivní látky, vitaminy a minerály si lidské tělo neumí samo vytvořit (nebo jen ve velice omezeném množství), a tak je nutný jejich příjem prostřednictvím potravy nebo vhodných doplňků stravy. Mezi takové vitaminy a látky patří například omega 3 mastné kyseliny, vitamin D3 a vitamin K2. Jejich získávání z potravy ale bohužel není tak snadné jako kdysi a výběr kvalitních doplňků stravy může být také oříšek.

09.02.2021


Rozdíl mezi klasickým a lipozomálním vitaminem C? Který je lepší?

Zdroje vitaminu C jsou běžně dostupné ať už v podobě doplňků stravy s obsahem vitaminu C či pestré stravy. Vitamin C najdeme totiž prakticky v každém ovoci či zelenině. Jeho absolutní nedostatek, tak se dnes už vůbec nevyskytuje. Přesto však někteří lidé, kteří jedí nezdravě a nedbají na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, mohou mít k jeho nedostatku poměrně blízko. Potřeba vitaminu C se navíc v některých situacích zvyšuje. Jak tedy zajistit, aby naše tělo mělo neustále dostatek tohoto důležitého vitaminu? 

29.01.2021Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím