Jak ashwagandha působí v těle?
Ashwagandha, česky ašvaganda, indický ženšen nebo také vitánie snodárná, to vše jsou rozmanité názvy pro jednu zajímavou rostlinu, která toho dokáže opravdu mnoho. Skrývá v sobě totiž spoustu aktivních látek, jež mohou posílit jak vaši psychickou stránku, tak i tu fyzickou. Řadí se mezi jednu z nejvýznamnějších rostlin v ájurvédě, ve které je již po tisíce let využívána pro podporu zdraví. Patří mezi adaptogeny, zlepšuje kognitivní funkce a podporuje některé přirozené pochody v těle. Pokud jste o této bylině doposud neslyšeli nebo se jen chcete dozvědět něco o jejích schopnostech, čtěte dále, protože v tomto článku se na ní podrobně podíváme.
Jak ashwagandha vypadá?
Jedná se o stálezelený keřík, který pochází z Indie. Daří se mu však i jinde, a to především v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie i Evropy. Na pěstování je nenáročný, nevadí mu sucho, kamenité prostředí ani vysoké teploty. Problematické mohou být ovšem mrazy, v našich podmínkách proto volně venku nepřezimuje. Ashwagandha dorůstá do výšky až 2 metrů, má dřevnaté větve, jejichž šedavé zbarvení je zapříčiněno jemnými chloupky. Ty pokrývají celý jejich povrch. Listy jsou podlouhlé, květy drobné žlutozelené. Plodem jsou malé oranžové až červené bobule, v nichž jsou schovaná drobná hnědá semínka. Nicméně za největší pozornost stojí kořen ukrytý pod zemí, který skrývá nejvíce podpůrných složek. Ten se sklízí, pečlivě suší, rozemele a dále zpracovává dle potřeby.
Jaké bioaktivní látky v ashwagandě najdeme?
V ashwagadně se nachází vysoký počet různorodých sloučenin, mezi něž patří třeba alkaloidy (anaferin, anahygrin, somniferin, withanin), aminokyseliny, antioxidanty a fytosteroly. Zastoupeny jsou dokonce i některé vitaminy a minerální látky. Jedinečné a rozhodně nejvýznamnější jsou ovšem withanolidy, u kterých byla prokázána široká škála četných biologických aktivit. Withanolidy jsou konkrétně organické sloučeniny, jež náleží do skupiny steroidních laktonů. Hlavními zástupci jsou třeba withanolidy A-Y, withanosidy, withaferiny, withasomniferiny A-C, ale je jich přítomno daleko více.
Co umí ashwagandha podpořit?
Ashwagandha je v první řadě ceněna pro svoje adaptogenní vlastnosti, díky kterým se pak organismus lépe vyrovnává s různými formami stresu a jeho následky, zdokonaluje se také odolnost a tělo se snadněji vyrovnává se změnami. Zároveň tato bylinka podporuje celkové duševní zdraví a její pravidelné užívání napomáhá eliminovat úzkosti nebo dokonce zlepšovat kvalitu spánku. Může rovněž posilovat obranyschopnost, jelikož dokáže stimulovat produkci imunitních buněk. Často je také zmiňována ve spojitosti s podporou kognitivních funkcí – konkrétně paměti a pozornosti. Mimo jiné pozitivně ovlivňuje energetický metabolismus, reprodukční systém či zažívání. Stabilizovat může i hladinu krevního cukru nebo snižovat množství triglyceridů a cholesterolu. Podílí se navíc na ochraně buněk před oxidativním stresem nebo je dobrým pomocníkem při menopauze, protože zmírňuje její nepříjemné projevy.
Jak si ashwagandhu vybrat?
Ashwagandhu lze sehnat v mnoha podobách a formách. Za nejtradičnější se považuje extrakt z kořene, kde se nachází i vysoká koncentrace veškerých blahodárných sloučenin. Můžete ho zakoupit jako samotný prášek nebo v kapslích či tabletách. Prášek je možné zamíchat do pokrmu nebo nápoje, nicméně je důležité upozornit na to, že má velice hořkou chuť. Tento problém u kapslí odpadá, avšak ne všem tato forma vyhovuje. Záleží tedy zejména na vašich preferencích. Rozhodně byste se ale měli zajímat o koncentraci aktivních látek, a to především o obsah withanolidů, které mají v ashwagandě jednu z nejdůležitějších rolí.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Effects of Withania somnifera on Cortisol Levels in Stressed Human Subjects: A Systematic Review - PMC [online]. [cit. 15. 05. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10745833/

Proč je mořský kolagen tak oblíbený?
Mořský kolagen je vhodný pro ženy i muže, kteří chtějí podpořit kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Přirozená produkce začíná rapidněji zpomalovat už od 35. roku života. Avšak s jeho užíváním můžete začít dokonce mnohem dříve v rámci prevence proti povadání pleti a vzniku případných vrásek, a to zhruba již od 25 let.

Maca peruánská, jaké vlastnosti mají jednotlivé druhy a v čem se liší?
Maca peruánská je rostlina, kterou můžeme využít pro povzbuzení některých oblastí našeho organismu. Má spousty blahodárných schopností, a proto se stala velmi populární v péči o zdraví a začala se přidávat do doplňků stravy. Na trhu najdeme v nabídce různorodé produkty i podoby macy. Maca je nabízena třeba v prášku, tinkturách, tabletách či kapslích

Jaké jsou formy omega 3?
Omega 3 mastné kyseliny patří mezi esenciální živiny, které si sice tělo samo vyrobit neumí, ovšem i přesto jsou pro nás opravdu klíčové. Jsou zásadní už od raného vývoje a nepostradatelné jsou vlastně po celý život. Je tedy důležitý jejich pravidelný příjem ze stravy, to ale bývá v našich končinách poněkud problematické.