Jak na podzim nastartovat imunitu?
Podzim s sebou přináší řadu změn. Nejedná se jen o opadávání barevného listí ze stromů, ale dochází rovněž k poklesu teplot a výkyvům počasí, čímž se ovšem zvyšuje i riziko různých bakteriálních a virových onemocnění. Naše obranyschopnost tedy dostává v tomto období poměrně zabrat, tudíž je na místě se o ni začít více zajímat. My se proto v tomto článku podíváme na to, jak imunita funguje, co ji oslabuje a v neposlední řadě také na to, jak o ni pečovat.
Co je to imunitní systém?
Imunita je systém, který nepřetržitě chrání naše tělo před veškerými nemocemi, infekcemi a patogeny. Jedním z hlavních úkolů je tedy rozpoznat a následně zničit cizorodé látky a patogenní organismy, jako jsou viry, bakterie, plísně či paraziti. Avšak imunita je velice komplexní systém, jenž je nejen vrozený, ale z části i formovaný v průběhu života. Jeho správná činnost je ovšem klíčová pro naše zdraví a odolnost. Zároveň hraje nepostradatelnou roli například v boji se záněty nebo při hojení poranění.
Jak se projevuje snížená obranyschopnost?
To se projevuje samozřejmě mnoha různými způsoby a vždy rovněž záleží na tom, jak moc je oslabena. V první řadě se jedná o časté a opakující se infekce. Jestli vás často trápí kašel, rýma, horečky, nachlazení nebo chřipky, může to být jedním z příznaků. Dále si můžete povšimnout pomalého hojení ran, zvýšené únavy bez zjevné příčiny, slabosti nebo dokonce kožních problémů – objevují se třeba mykózy, opary a vyrážky.
Kdy imunitní systém začít posilovat?
Starat se o svoje tělo, jeho náležité fungování i imunitní systém by mělo být samozřejmostí po celý rok. Pokud o sebe celý rok nepečujete, nemůžete očekávat, že vše dáte do pořádku v průběhu jednoho nebo dvou týdnů. Nicméně období podzimu a zimy je pro obranyschopnost zcela jistě náročnější. Proto je vhodné v tomto období organismus posilovat. Jestliže ale víte, že jste na různá onemocnění náchylnější, můžete začít již na konci léta.
Co imunitu oslabuje?
Na tento systém má dopad opravdu spousty faktorů a mnohdy si ani jejich vliv plně neuvědomujeme. Negativní je dlouhodobé fyzické i psychické vyčerpání, celkově nezdravý životní styl a nedostatek makro a mikroživin. Velice důležitá je dokonce hydratace. Tekutiny totiž napomáhají odvádět škodliviny ven z těla. Nepříznivý je také stres, protože dlouhodobě zvýšená hladina hormonu kortizolu, který se při stresu hojně vyplavuje, může obranné funkce našeho organismu potlačovat.
Životní styl jako základ imunity
Pokud máte podezření, že je vaše imunita snížená, měli byste se na její posílení rozhodně zaměřit. Nejprve se ovšem zamyslete nad životním stylem, který běžně vedete, jelikož ten může být tou hlavní příčinou. Je potřeba se stravovat pestře, abyste přijímali množství živin, vitaminů i minerálních látek, jež skutečně potřebujete. Měli byste dbát na délku a kvalitu spánku. Důležitým faktorem je také fyzická aktivita. Omezit byste měli kouření a alkohol. Myslete taktéž na duševní pohodu, protože imunita a psychický stav spolu úzce souvisí.
Doplňky stravy a bylinky pro imunitu
V případě, že chcete obranyschopnost nastartovat ještě výrazněji, poohlédněte se po doplňcích stravy s obsahem vitaminů a minerálů. Pro imunitu je významný třeba vitamin C a D, zinek nebo selen. Velmi oblíbené jsou rozhodně medicinální houby. Reishi, cordyceps či hlíva totiž obsahují vysoce funkční polysacharidy, které napomáhají efektivně aktivovat imunitu. Dále můžete vyzkoušet například propolis, jež je jedním z produktů včel. Skvěle se uplatní taktéž echinacea (třapatka), která dokáže podpořit přirozenou obranyschopnost, jelikož obsahuje množství prospěšných bioaktivních sloučenin.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Echinacea purpurea: Pharmacology, phytochemistry and analysis methods - PMC [online]. [cit. 25. 09. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441164/

Pravda o kotvičníku – opravdu funguje a jak ho vybrat?
Kotvičník zemní, latinsky tribulus terrestris, je jednoletá rostlina původem z Číny a Japonska. Po staletí se jeho plody a kořen využívají v rámci ajurvédy k nastartování libida a podpoře mužských pohlavních funkcí. Dnes je kotvičník pokládán za poměrně rozšířenou bylinu, které se nejlépe daří na suchých a písčitých místech. Klimatické podmínky s obsahem aktivních látek v této žlutě kvetoucí rostlině úzce souvisí. Současný trh je aktuálně přesycen různými formami kotvičníku zemního a dle informací výrobců je každý ten jeho "nejlepší a nejsilnější na trhu".

Superpotravina z Peru aneb když Maca maká
Kořen peruánské rostliny maca (Lepidium meyenii) není na poli zdraví prospěšných potravin žádným nováčkem. První zmínky o jeho využití totiž spadají do doby 3 800 let před naším letopočtem. A už tenkrát se používala na celou řadu zdravotních potíží a neduhů. Do povědomí Evropanů se maca dostala až v 16. století a od roku 1843 studují její vlivy na organismus vědci.

Chitosan – vláknina, která podporuje hubnutí i trávení
Chitosan patří mezi poměrně nové a moderní doplňky stravy, přitom byl objeven již před sto lety v Japonsku. Známý je především pro své podpůrné působení na hubnutí, kdy pomáhá z těla odbourávat tuky přijaté z potravy. Jeho působení je ale mnohem širší a zajímavější. Chitosan se proto vyplatí užívat i v případě, že hubnout nepotřebujete, jelikož se jedná o bohatý zdroj vlákniny. Chitosan je polysacharid, který nestrávený prochází celou trávicí soustavou. Neznamená to ale, že by pro lidský organismus nebyl ničím přínosný. Právě naopak. Chitosan patří mezi vlákninu, kterou dnešní západní strava postrádá.