Vápník, hořčík a zinek – proč není vhodné užívat tyto minerály společně?
Vápník, hořčík a zinek – tři důležité minerály pro naše tělo, které jsou nutné pro správné fungování našeho organismu, a proto ani jeden z nich nesmí být opomíjen. Každý z nich plní svoje funkce, ale společně především působí blahodárně na kosti, kůži, vlasy a nehty. S těmito minerály se můžeme setkat v doplňcích stravy buď samostatně nebo i často přímo s jejich vzájemnou kombinací v jednom produktu. Udržovat správnou hladinu těchto tří prvků je nezbytné, avšak lze se setkat s faktory, kdy se vápník, hořčík a zinek mohou navzájem ovlivňovat. Je tedy vhodné je užívat společně nebo raději samostatně? O tom si přečtěte níže v našem článku.
K čemu vápník, hořčík a zinek v těle slouží?
Vápník – nebo také kalcium, je v první řadě základní stavební jednotkou našich kostí a zubů. To ale není jeho jediný úkol, jak se lidé často mylně domnívají. Má svoji úlohu i při tvorbě enzymů a hormonů, jež jsou zodpovědné za regulaci trávení a metabolismus. Hraje i roli pro krevní srážlivost, hojení ran, činnost svalů a zajišťuje normální přenos mezi nervovými buňkami. Pokud máme tohoto minerálu jen malé množství pro ostatní zmíněné funkce, začne si tělo brát vápník právě z kostí. To může mít za následek jejich poréznost a řídnutí a dále pak větší lomivost anebo i onemocnění zvané osteoporóza.
Hořčík – jiným názvem magnesium, je jedním z nejdůležitějších minerálních prvků našeho těla. Podílí se na metabolismu energie, na správném fungování svalů a nervového systému a je významný pro kardiovaskulární a imunitní systém. Hořčík je také nezbytný pro uvolňování energie z glukózy (reguluje energii získanou z cukrů). Při jeho nedostatku můžeme pociťovat podrážděnost, nervozitu, únavu, bolesti hlavy a svalové křeče, ale má za následek třeba i padání vlasů či lámavé nehty.
Zinek – stopový prvek, nepostradatelný pro náš imunitní systém a lepší odolnost proti infekčním onemocněním. Zajišťuje normální stav kostí, vlasů, pokožky i nehtů. Je velmi potřebný pro vývoj jedince a podílí se i na zdraví pohlavních orgánů. Uplatňuje se i při látkové přeměně v organismu, a to například u sacharidů, kyselin, zásad nebo vitaminu A. Stejně jako u hořčíku se deficit projevuje únavou, padáním vlasů a zhoršeným stavem pokožky a nehtů. Může docházet i ke špatné hojivosti ran.
Užívat vápník, hořčík a zinek společně či nikoliv?
Kombinace vápníku, hořčíku a zinku se doporučuje zejména pro zdraví kostí, nehtů, vlasů a pokožky. A je pravdou, že pro jejich optimální stav jsou všechny tři prvky stejně nepostradatelné. Proto je při jejich nedostatku vhodné se zaměřit na jejich doplňování různými preparáty. Pozor bychom si ale měli dát zejména na to kdy jednotlivé minerály užíváme, protože některé se mohou navzájem ovlivňovat, a to i v negativním smyslu.
V organismu jsou totiž složky, jenž působí synergicky (zvyšují vstřebávaní) nebo antagonisticky (snižují vstřebávání). Za synergické působení se považuje například společné užívání hořčíku a vitaminu B6, který významně zvyšuje absorpci hořčíku. Oproti tomu mohou vápník, hořčík a zinek působit navzájem jako antagonisté. Tedy vápník je schopen zapříčinit sníženou absorpci hořčíku, a to platí i opačně, kdy vysoké dávky hořčíku snižují vstřebávání vápníku. To je zapříčiněno tím, že pro absorpci v těle využívají tyto minerály stejné transportéry a jestliže jsou užity dohromady, tak o vstřebání zjednodušeně řečeno bojují. Pokud se tedy vápník, hořčík a zinek užívá společně, může se některý z nich špatně dostávat do organismu a jeho pozitivní efekty se tak nedostaví.
Při větších deficitech je rozhodně lepší brát minerály samostatně s určitým časovým rozestupem, abychom měli jistotu, že se každý z nich využije ve vysoké míře. Pokud i přesto zvolíme kombinaci jako doplněk k pestré a dostatečně na tyto prvky bohaté stravě, je důležité si hlídat alespoň poměr těchto minerálů, kdy se jako nejvhodnější doporučují 2 díly vápníku na 1 podíl hořčíku.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Proč užívat cordyceps a kdy volit 50 % polysacharidů?
Cordyceps sinensis alias housenice čínská je medicinální houba, která zvládne stimulovat četné funkce organismu a pro lidské tělo je v mnoha ohledech velkým přínosem. K tomu, aby tato houba mohla přežívat parazituje na specifickém druhu larev. Ty pohltí a dál se vyvíjí, aby byla vytvořena plodnice s výtrusy a celý proces se mohl znovu opakovat. Již dávno v Číně a Tiberu, kde má cordyceps své místo původu, vědí, že obsahuje vícero biologicky aktivních složek. Všechny tyto látky si v dnešním článku vyjmenujeme. Dále se podíváme na tu jednu z nejvýznamnějších a přiblížíme si, kdy je vhodné vybrat produkt s její vyšší koncentrací.

Na co je dobrý methionin?
Methionin je jednou ze základních aminokyselin, kterou naše tělo potřebuje v různých buněčných a metabolických procesech. Jako u mnoha aminokyselin, se v první řadě jedná o tvorbu bílkovin, nicméně není to jeho jediná schopnost. Nejčastěji je zmiňován také v souvislosti se zdravým vlasů, nehtů nebo pokožky. A není tomu jen tak, skutečně zde totiž hraje zásadní roli.

Zelený čaj – jaké benefity dokáže tělu přinést?
Zelený čaj je nápoj, který je známý po celém světě. S oblibou se konzumuje nejen v asijských zemích odkud pochází, ale již téměř v každé krajině. Spousta lidí ho pije kvůli jeho příjemné chuti, avšak zelený čaj obsahuje také mnoho látek, jež jsou navíc našemu organismu prospěšné. Z tohoto důvodu se začali vytvářet doplňky stravy s obsahem zeleného čaje. Listy zeleného čaje, které jsou nejdůležitější z celé rostliny, pochází z čajovníku čínského (Camellia sinensis). Jeho domovskou oblastí je zejména jižní a jihovýchodní Čína a další přilehlé státy.