Jak zdravě zhubnout bez jojo efektu?
Je mnoho lidí, kteří se alespoň jednou v životě dostali do fáze, kdy chtějí ztratit na váze nějaké to kilo. Jestli i vy patříte mezi ně, ne úplně se vám daří a chcete konečně hubnout co nejvíce efektivně a nemít svou bývalou hmotnost zase chvatně zpět, měli byste se zaměřit především na svůj celkový životní styl. Někomu stačí, když omezí sladké, jiný se točí v bludném kruhu a váha kolísá nahoru a dolů. Obzvláště v situaci, kdy chcete zhubnout více, je potřeba se zajímat o rozličné faktory. Extrémní diety a rady na to, jak shodit za týden, nejsou tou správnou cestou a nepřinesou vám dlouhodobé výsledky. V tomto článku si proto řekneme, jak zhubnout postupně, ale zato účinně a bez nežádoucího jojo efektu.
Co to vlastně je ten jojo efekt?
O jojo efektu se hovoří v případě, pokud člověk zhubne, ale není schopen si tuto váhu udržet po delší dobu a většinou poměrně rychle se dostává na svoji původní hmotnost, nebo mnohdy přibere ještě dokonce daleko více. To bývá zpravidla velmi demotivační a stresující. Častěji jojo efektem trpí spíše ženy, ale rozhodně se nevyhýbá ani mužům. Jedná se vlastně o reakci těla na nevhodný postup při hubnutí. Řada lidí drží drastické diety, hladoví, a přitom do úmoru cvičí. Organismus si na to postupně zvykne a začne se zbavovat přebytečných tukových zásob. Avšak převážná část takových diet není dlouhodobě udržitelná a po skončení váha opět rapidně narůstá. To je ovšem pro tělo naprosto přirozené, protože se po týdnech strádání snaží samo sebe ochránit, a tak si pro jistotu začne tuk zase znovu ukládat.
Na co se při hubnutí zaměřit?
Je celá škála faktorů, kterými můžete pozvolné hubnutí podpořit. Většinou je vhodné se zamyslet komplexně nad tím, jaký je váš životní styl. My si teď bod po bodu probereme jednotlivé aspekty, jež vám napomohou zdravým způsobem shodit nadbytečná kila.
- Vyvážená strava – váš jídelníček by měl obsahovat všechny důležité makroživiny, a neměli byste žádnou ze skupin proto vyřazovat. Konzumujte komplexní sacharidy, zdravé tuky, dostatek bílkovin, vlákninu a potraviny pestře střídejte. Nezapomínejte také na vitaminy a minerální látky. Energetický příjem by v období hubnutí měl být o něco nižší nežli výdej. Nikdy však nejezte méně, nežli je váš bazální metabolismus (nejmenší množství energie, které je nutné přijímat k zajištění všech základních funkcí organismu).
- Pohyb – velice významný je rovněž pravidelný pohyb. Nemusíte ihned začít chodit do posilovny, ale najděte si pro sebe nejpříjemnější typ sportu, který vás bude bavit. To vás bude lépe motivovat a nebudete hledat zbytečné výmluvy. Skvělou alternativou jsou třeba procházky.
- Odpočinek a regenerace – ano dokonce i dostatečný odpočinek je při redukci podstatný. Kvalitní spánek se často podceňuje, nicméně má zásadní vliv na metabolismus člověka. Dále je také důležité mít dny, kdy cvičit nebudete, aby se tělo mělo šanci správně zregenerovat.
- Psychická stránka – ač by se nemuselo zdát, tak i duševní pohoda je v tomto ohledu klíčová. Zbytečně se nestresujte a netrestejte za to, že jste zrovna nešli cvičit nebo občas snědli něco, co není tak vyvážené. To prostě do normálního života patří. Navíc může příliš vysoká hladina kortizolu (stresový hormon) vést k nechtěnému přejídání.
Na závěr je nutné mít na mysli to, že zdravé hubnutí je postupné. Jen tak dosáhnete výsledků, které jsou trvale udržitelné. Ideálně by se váha měla snižovat o 0,5 – 1 kg za týden. Pokud máte ovšem větší nadváhu, je běžné, že první kila půjdou dolů o něco rychleji a snáze. S těmi posledními to bývá naopak nejsložitější. Je však důležité nepolevovat a návyky si osvojit. Svoji snahu můžete podpořit některými doplňky stravy, jako je třeba garcinie kambodžská, zelený čaj či chitosan. Nicméně berte je jen jako podpůrné pomocníky na vaší cestě k vysněné váze, a nikdy nespoléhejte pouze na ně.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Garcinie kambodžská s deklarovaným podílem 50% HCA (kyseliny hydroxycitronové)
Golden Nature Chitosan s přidaným vitaminem C pro lepší vstřebatelnost.

Resveratrol a jeho přínos pro organismus?
Resveratrol byl objeven v roce 1940, ale trvalo ještě dlouhou dobu, něž se dostal do většího povědomí. Později však byli pečlivě prozkoumány jeho vlastnosti, které byli shledány jako vysoce přínosné pro lidské zdraví, a díky tomu se poté na trhu vyrojily rozmanité doplňky stravy s jeho obsahem. Resveratrol náleží mezi polyfenoly, což jsou chemické sloučeniny, které se vyskytují v rostlinách

Ženšen pravý a ženšen sibiřský – jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Hned na úvod si je potřeba říci, že ženšen pochází z čínského výrazu řén-šen a v češtině se tímto výrazem označuje botanický rod Panax. Všechny tyto rostliny jsou zároveň silné přírodní adaptogeny, které mají za cíl zvyšovat přirozenou odolnost organismu. Problémem je však to, že se ještě před zavedení latinského pojmu „Panax“, začalo v češtině mnoha různým rostlinám říkat jednoduše „Ženšen“, což vede ke zmatkům. Rostliny, které se označují jako ženšeny přitom pochází z různých oblastí, obsahují odlišné aktivní látky, a tedy i působí na lidské tělo zcela odlišně.

Garcinie kambodžská a její vliv na hubnutí?
Garcinie kambodžská nebo Garcinia cambogia či tamarind malabarský je keř, který roste na jihovýchodu asijského kontinentu. Používá se pro něj i názvu Tamarind malabarský. Bylo zjištěno, že plody této rostliny, jež se podobají malinkým tykvím, mohou mít příznivý dopad na některé oblasti našeho organismu. V Asii se již po staletí konzumují jako ovoce, zužitkovávají jako koření, ale i třeba k navození pocitu sytosti. S tím se pojí i hlavní efekt garcinie, pro něž se stala pro mnoho lidí zajímavou i v doplňcích stravy – snižování chuti k jídlu a kontrola tělesné hmotnosti.