Ubichinol vs ubichinon, v čem se tyto formy koenzymu Q10 liší?
Koenzym Q10 je sloučenina, která se přirozeně nachází v našem těle, protože je obsažena skoro ve všech buňkách. Je tedy nezbytnou látkou pro mnoho základních procesů v organismu. Při nedostatku koenzymu Q10 tělo strádá, což se může projevit na stavu pokožky nebo podpořit vznik určitých onemocnění. V souvislosti s koenzymem se ovšem můžeme setkat taktéž s jinými jeho názvy jako je například CoQ10, vitamin Q10 či můžeme narazit na specifičtější názvy ubichinon a ubichinol. Ty sice oba odkazují na tu samou látku, nicméně jedná se o dvě formy koenzymu, které se mohou v jistých ohledech nepatrně lišit. My se v dnešním článku zaměřeném na koenzym Q10 podíváme na to, co jsou tyto dvě podoby zač, v čem tkví jejich rozdílnost a zda je některá z nich pro nás výhodnější.
Jaké funkce má koenzym Q10 a jak ho doplňovat?
Koenzym Q10 je významný pro tvorbu energie. Každá buňka má v sobě tzv. mitochondrie, což jsou buněčné organely, bez nichž by buňky nebyly schopné vůbec fungovat. Ty totiž produkují energii jako palivo pro různorodé buněčné aktivity. Dochází tak k přeměně energie z potravy, kterou zkonzumuje na takovou, jež naše tělo dokáže dále využít. Koenzym je také silným antioxidantem a ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému, mozku a stav naší pokožky.
Koenzym Q10 je sice běžně v těle produkován, ale jsou zde okolnosti, které jsou příčinou jeho rychlejšího úbytku nebo pomalejší tvorby. Jednou ze zásadních překážek je věk. Produkce koenzymu se totiž postupně během let zpomaluje. Proto je pro organismus příznivé ho začít od určitého věku doplňovat. Můžeme se zaměřit na potraviny, jež koenzym Q10 obsahují (vnitřnosti, hovězí maso, sardinky, olivový olej, sójové boby) nebo sáhnout po suplementu. Doplňků stravy s obsahem koenzymu je však mnoho, a ne všechny obsahují stejnou formu.
Koenzym Q10 a jeho formy
Pokud chcete začít koenzym Q10 užívat pro podporu svého zdraví, zjistíte, že si můžete vybírat poměrně ze široké škály výrobků. Doporučená denní dávka koenzymu je 30–100 mg za den. Produkty s vyšším obsahem jsou většinou lepší, závisí to ale rovněž na tom, v jakém věku koenzym podáváte, jaký je váš zdravotní stav či jakou máte zátěž. Prášek nebo kapsle mohou ovšem obsahovat odlišnou formu koenzymu Q10, a to ubichinon nebo ubichinol.
Ubichinon vs ubichinol
Koenzym Q10 se vyskytuje ve dvou aktivních podobách. První z nich se nazývá ubichinon (ubiquinon) a druhý ubichinol (ubiquinol).
Ubichinon je oxidovaná varianta koenzymu, jeho použití je častější, a tudíž je jeho sehnání i snadnější. Ubichinol je redukovaná forma, je ale využíván daleko kratší dobu než ubichinon. Oba jsou součástí našich mitochondrií, kde volně přechází z jedné verze do druhé. Ubichinol tvoří asi 90 % koenzymu v krvi a je velmi dobře vstřebatelnou formou. Nicméně pokud do těla dodáme oxidovaný ubichinon, dojde brzy po podání k jeho přeměně na redukovanou podobu – tedy ubichinol. Využitelnost takového koenzymu je proto stále vysoká. Jaký si nakonec zvolíte je na vás, je ale důležité také zvážit cenu. Ubichinol je sám o sobě poměrně nestabilní a výroba doplňku stravy je z tohoto pohledu náročnější. To pocítíme na výsledné ceně produktu.
Ať už si zvolíte jakoukoli variantu, při pravidelném a dostatečném užívání koenzymu výrazně podpoříte zdraví vašeho srdce, mozku a veškerých buněk. Nezapomínejte však taktéž na to, že je koenzym Q10 látkou rozpustnou v tucích. Z tohoto důvodu byste se měli při výběru doplňku stravy zaměřit na to, jestli daný produkt obsahuje jakýkoliv olej, popřípadě užívat koenzym spolu s jídlem bohatým na tuky. Pak se absorbuje několikrát rychleji a lépe, než pokud je suplementován samostatně.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Koenzym Q10 s vysokou dávkou v jedné softgelové kapsli 100mg. Koenzym Q10 je rozpuštěný v sójovém oleji.
Golden Nature Koenzym Q10 v naší nabídce naleznete také ve zvýhodněném balení 2+1.

Selen a jeho význam v organismu?
Selen patří mezi esenciální stopové prvky, na jejichž přítomnosti v těle závisí mnoho biochemických procesů. Ještě před nedávnem byl pokládán za toxický prvek. To se však v 60. letech minulého století změnilo, když bylo odhaleno, že jeho nedostatečný přísun dovede zvyšovat riziko některých chorob. V přírodě je selen všudypřítomný. Díky tomu se také vyskytuje jak v rostlinných, tak živočišných produktech. Bohužel je ale jeho přítomnost poměrně nerovnoměrná, takže je důležité skladbu jídelníčku pravidelně obměňovat, aby přísun selenu byl pokryt z více zdrojů. Konkrétně se nachází například ve vejcích, obilovinách, vnitřnostech, masu, houbách a ořeších. Doporučená denní dávka selenu se pohybuje průměrně okolo 60 mikrogramů.

Magtein neboli hořčík L-threonát – čím je tato forma výjimečná?
Hořčík je esenciální minerál, který, jak už nejspíš víte, hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervů, metabolismu a podporuje zdraví kostí i srdce. Ovšem bylo objeveno již mnoho forem hořčíku, které se liší svou biologickou dostupností a taktéž svým potenciálem. Jednou z nejmodernějších a nejzajímavějších variant je tzv. hořčík L-threonát, také nazývaný jako Magtein

DMSO (Dimethylsulfoxid) použití a působení??
Dimethylsulfoxid známý také pod zkratkou DMSO je přírodní organická sloučenina síry získávána ze dřeva. Příběh DMSO započal na přelomu 19 století v Německu, kdy bylo DMSO objeveno shodou náhod v dřevařském průmyslu, jako vedlejší produkt při výrobě papíru. DMSO by se dalo označit také jako přírodní rozpouštědlo, ovšem s blahodárným vlivem na celkový organismus.