Jaké přípravky zvolit pro šetrnější úklid?
Úklid sice není oblíbenou činností, zato poměrně častou. Existuje i celá spousta přípravků, jež pro tuto činnost můžete využít, většina z nich ovšem není ani trochu šetrná. Jestliže jste se rozhodli vyměnit vaše stávající produkty za něco ekologičtějšího, možná hned v úvodu zjistíte, že nebudete potřebovat desítky přípravků, ale postačí vám pro začátek pár základních, které vás opravdu finančně nezruinují, a navíc s nimi dáte do pořádku celé bydlení od koupelny až po kuchyň. Rádi byste tedy věděli, po čem sáhnout a jak všechno co nejlépe využít? Tak čtěte dále.
Proč ekologičtější přípravky vůbec používat?
Běžné produkty, s nimiž se denně setkáváte, jsou často plné škodlivých a dráždivých látek, které v mnohých ohledech zatěžují životní prostředí, aniž byste o tom věděli. Jsou ovšem škodlivé i přímo pro vás samotné. Nejen že je používáte pravidelně, a látky v nich obsažené na vás působí velmi často, ale zároveň mohou tyto složky vyvolávat alergické a další nežádoucí reakce a zdravotní obtíže. Proto, abyste pořídili ekologické přípravky, však nemusíte ani do specializovaných obchodů, postačí vám totiž pouze jedlá soda, bílý ocet, kyselina citronová a peroxid, jež v dnešní době seženete téměř všude.
Jedlá soda
Jedlá soda či soda bikarbona je látka, kterou možná používáte při pečení pro nakypření vašich moučníků. Jedná se o bílý prášek, jenž je ale mnohem všestrannější. Za prvé je skvělým pomocníkem, který dobře poslouží jako pohlcovač všemožných pachů – ať už z lednice nebo skříně. Stačí pouze nasypat do menší misky a dát tam, kde je zrovna potřeba. Sodu můžete jednoduše smíchat také s vodou, tak aby vznikla hustá pasta. Tu pak naneste na sporák, troubu, zanesené hrnce a pánve nebo jiné mastné povrchy. Necháte chvíli působit, setřete a následně opláchnete vodou. Nasypat potřebné množství můžete dokonce do odpadu, přidáte ocet, a nakonec prolijete horkou vodou.
Bílý ocet
Bílý ocet je na rozdíl od toho klasického koncentrovanější, obsahuje totiž 10% kyseliny octové, a navíc není ani dobarvovaný karamelem. Sloužit může jako efektivní dezinfekční prostředek, který využijete při čištění vany, sprchového koutu, umyvadla i ostatních povrchů. Pokud si z bílého octa vytvoříte roztok, můžete ho uplatnit téměř kdekoliv ve vaší domácnosti. Lze s ním pak vyleštit rovněž zrcadla a jiné skleněné povrchy. Pokud přidáte malé množství do myčky, i nádobí získá větší lesk. S jeho pomocí odstraníte také vodní kámen, na který ho buď pouze nastříkáte nebo namočíte do octa hadřík, přiložíte ho na inkriminované místo a necháte účinkovat. Poté opláchnete.
Kyselina citronová
Kyselina citronová je krystalický prášek, který si poradí s vodním kamenem a nečistotami. Je vhodná pro čištění různých domácích spotřebičů, jako je rychlovarná konvice, kávovar, myčka nebo pračka. Rozmíchejte polévkovou lžíci kyseliny citronové v litru vody a tuto směs pak nalijte do konvice nebo nádobky na vodu u kávovaru a zapněte běžným způsobem. V případě pračky a myčky nasypejte místo klasického prostředku do zásobníku a spusťte na prázdno. Zbavíte se tak usazenin, vodního kamenu i eventuálního zápachu.
Peroxid vodíku
Peroxid funguje především dezinfekčně a může být použit na různé typy povrchů a rozličné předměty v domácnosti. Efektivně odstraňuje bakterie a plísně. Stačí ho v poměru 1:1 smíchat s vodou, nalít nejlépe do rozprašovače a následně nastříkat třeba na toaletu či na místa, kde se vyskytuje plíseň, nechat působit 10 minut a opatrně otřít vlhkým hadříkem. Dle průzkumu se dá dokonce přidávat do praní při nízkých teplotách, aby podpořil eliminaci mikroorganismů. Hodí se taktéž na odstraňování skvrn z bílého prádla. Aplikujte 3% peroxid vodíku na skvrnu a po několika minutách vyperte obvyklým způsobem. Vybělit s ním můžete i zažloutlé spáry mezi dlaždicemi či vydezinfikovat houbičky, hadry, prkénka nebo celou ledničku.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746306/

Ženy a přechod. Jak zmírnit jeho projevy?
Přechod doprovází řada symptomů, které bývají velice obtěžující. Mohou být fyzického i psychického rázu a mohou se projevovat s rozličnou intenzitou a délkou trvání. Hlavním ukazatelem bývají změny v menstruačním cyklu. Přichází jeho nepravidelnost, zmírňuje se síla krvácení až vymizí zcela úplně. U některých žen proběhne klimakterium pouze takto, ale běžně takové štěstí nemají všechny ženy a pocítí další fyziologické změny. Mluvíme tu například o únavě, nespavosti, ztrátě libida, zhoršení kvality vlasů a pokožky, návalů horka, zvýšeném pocení, změn hmotnosti a rovněž zvýšeném riziku osteoporózy – tedy ubývání hustoty kostní tkáně.

Co je to GABA a jaké má funkce?
GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je aminokyselina, která plní důležitou úlohu jako neurotransmiter v lidském mozku. Jejím hlavním úkolem je tlumení nervové aktivity, čímž přispívá k uklidnění a snížení napětí

Jaké jsou nejsilnější přírodní antioxidanty?
Antioxidanty jsou z hlediska dlouhodobého zdraví nezbytné. Plní totiž širokou škálu úkolů a jejich efekt na lidské tělo nelze ničím jiným nahradit. Bohužel si je ale dovedeme vytvořit jen v omezeném množství, které pro správné fungování nestačí. Navíc schopnost tvorby antioxidantů s rostoucím věkem klesá. Jsme proto na jejich získávání z potravy či z doplňků stravy závislí. Antioxidanty jsou látky, které bojují s volnými radikály a jejich vlivem na organismus. Abyste jejich funkci správně pochopili, je nutné si vysvětlit, co jsou vlastně zač volné radikály.