Kešu jako zdravá svačina
Kešu jádra jsou velmi oblíbenou pochoutkou pro zdravé mlsání, nicméně se hojně využívají i do mnoha receptů, a to jak slaných, tak do těch sladkých. Patří mezi jedny z nejoblíbenějších ořechů na trhu, protože nejen, že jsou velice chutné, ale obsahují spoustu příznivých živin a látek, jež naše tělo potřebuje. Proto se skvěle hodí jakožto zdravější alternativa jiných, průmyslově zpracovaných a rychle dostupných svačin. Co v sobě tedy kešu má a jaký má pro nás přínos? To vše se dozvíte v dnešním článku spolu s tím, jak nejlépe kešu jíst a na co si dát při výběru a konzumaci pozor.
Jak a kde rostou kešu ořechy?
Kešu jádra vyrůstají na stromě, který nese název ledvinovník západní (Anacardium occidentale). Je to tropický strom a dosahuje výšky až 12 metrů. Je stálezelený s širokou a rozvětvenou korunou a oválnými listy. Květenství probíhá od listopadu do února a vznikají při něm žluté drobné kvítky s růžovými proužky. Z nich později vyroste tzv. kešu jablko, na jehož spodu objevíme právě kešu ořech, a to schovaný v tvrdé zelenohnědé skořápce. Na každém jablku najdeme pouze jeden jediný oříšek. Ledvinovník kvete i plodí postupně, proto je nutná rovněž průběžná sklizeň. Strom obsahuje také velké množství lepkavé pryskyřice, což odpuzuje například škůdce. Ve skořápkách je olej zvaný kardol, který silně dráždí pokožku, tudíž je nezbytné, aby kešu prošly některým ze způsobů tepelné úpravy, aby tato látka vyprchala. Původem je ledvinovník z Brazílie a Venezuely, avšak dnes je rozšířen v suchých a tropických oblastech po celém světě.
Co kešu obsahuje a proč jsou organismu prospěšné?
Kešu náleží mezi nejzdravější ořechy, a to nejen proto, že obsahuje širokou škálu blahodárných látek, ale má ještě vyvážené nutriční hodnoty. Kešu ukrývá kvalitní zdroj proteinů, jež jsou nepostradatelné pro všechny části těla. Dále nalezneme zdravé tuky. Většinu z nich tvoří nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6. Veškeré ořechy v sobě mají více tuku, ovšem kešu patří mezi ty, které se drží spíše na těch spodních příčkách. Součástí kešu jsou zajisté také sacharidy a vláknina, vitaminy – K, E a pár ze skupiny B, minerály – hořčík, železo, fosfor, měď, zinek, draslík, vápník, mangan a selen.
Nenasycené mastné kyseliny v kešu příznivě ovlivňují kardiovaskulární soustavu a napomáhají snižovat hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi. Díky všem minerálům a vitaminu E jsou přínosem kupříkladu i naší pokožce a vlasům. Pro svůj vysoký obsah hořčíku mají pozitivní vliv dokonce na nervový systém a další soustavy v organismu. Vitamin K je taktéž bohatě zastoupen. Ten je nezbytný především ke správnému vstřebávání vápníku.
Jak z kešu vytěžit co nejvíce?
Aby kešu jádra přispěly tělu jen kladně, je důležité si v první řadě hlídat jejich kvalitu. Všechny ořechy je nutné vhodně skladovat, jelikož jsou náchylné k nejrůznějším plísním. Pokud bychom konzumovali takováto jádra, organismu bychom spíše uškodili, než mu dopřáli přísun živin a prospěšných složek. Je tedy dobré pořizovat kešu od prověřených dodavatelů a firem, které kontrolují celkovou kvalitu, chuť a barvu. V případě, že se vám ale do ruky dostaly kešu, jež mají odlišnou chuť, než měly předchozí, nemusí to hned znamenat, že se jedná o špatnou várku. Záleží totiž na tom, odkud dané oříšky pocházejí. Z některých zemí mohou být sladší, z jiných zase méně. Často najdeme rozdíly rovněž v křupavosti daného plodu. Někdy je měkčí, máslovější a jindy naopak tvrdší.
Jako ostatní ořechy, je dobré kešu před použitím namáčet. Za prvé jsou pak lépe stravitelné a za druhé se v jádrech máčením aktivuje proces klíčení. To zvyšuje množství enzymů, vitaminů, minerálů a dalších složek. Získáte tak z nich ještě více. Avšak i při konzumaci kešu si musíte dávat pozor na kvantum, jež sníte. Jsou sice zdrojem zdravých tuků, mají menší energetickou hodnotu než jiné ořechy, ale taktéž jsou poměrně kalorické. Tudíž se doporučuje jíst přibližně hrstku kešu denně.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Allnature Kešu natural ve větším rodinném balení 1000g patří mezi naše nejoblíbenější a nejprodávanější ořechy.
Allnature Kešu solené v praktickém balení po 250g jsou skvělou volbou pro zdravou svačinku.

Přírodní vitamin C a jeho výhody?
Přírodní vitamin C je takový vitamin, který se běžně nachází v ovoci a zelenině. Každý druh obsahuje jiný podíl vitaminu C. Zatímco někde ho může být pouze stopové množství, tak v určitých druzích je koncentrován opravdu významně. Existuje však také vitamin C, který je produkován synteticky. Ten se vyrábí v laboratorních podmínkách. Není na něm nic špatného, nicméně přírodní vitamin C má jednu nespornou výhodu. Vyskytuje se totiž po boku dalších látek, jako jsou kupříkladu flavonoidy. Jedná se o fytonutrienty, jež mají zásadní vliv na to, jak je vitamin C následně v těle využit.

Inositol – pseudovitamin, který by vám neměl uniknout
Inositol je látka, která bývá někdy označovaná jako vitamin B8, i když ve skutečnosti mezi vitaminy úplně nepatří. Chemicky jde o cyklický alkohol, jenž se vyskytuje v několika formách (izomerech). Řadíme ho mezi tzv. pseudovitaminy, což znamená, že si ho naše tělo dokáže vyrobit samo, a není ho tak nutné přijímat jako klasické vitaminy

Kdy je vhodné použít hořčíkový olej a kdy kapsle hořčíku
Hořčík je minerální látkou, která je v těle zastoupena velmi výrazně. Potřebujeme ho na stovky biochemických reakcí a na zcela běžné funkce našeho organismu. Průměrná doporučená denní dávka hořčíku je stanovena na 375 mg denně pro dospělého jedince. Potřeba minerálů ovšem bývá velice individuální a závisí na spoustě faktorů. Nejde pouze o věk a pohlaví, ale třeba o míru stresu nebo fyzické a psychické zátěže.