Kolagen, jak vybrat ten správný??

Kolagen bychom mohli zařadit mezi velice oblíbený a stále častěji využívaný doplněk stravy. Popularita kolagenu neustále roste, a tak jsme se rozhodli vytvořit článek o tom, na co všechno se využívá, jaké jsou typy a jak zvolit ten správný/vhodný.

 

Co je to Kolagen?

Kolagen patří mezi základní stavební složku pojivových tkání a jedná se o extracelulární ve vodě nerozpustnou bílkovinu. Tato významná bílkovina tvoří téměř 30 % všech proteinů obsažených v našem těle. V kůži se kolagen vyskytuje až ze 70 % a celkově tvoří přibližně 10 % celkové hmotnosti lidského těla.

 

Kolagen jako bílkovina se liší spektrem aminokyselin od hovězího a kuřecího masa, případně jiných mléčných bílkovin zejména v obsahu základních aminokyselin. Mezi základní aminokyseliny kolagenu patří Glycin, Prolin a Hydroxyprolin. Z těchto faktů tedy lze usoudit, že je kolagen velice důležitá a pro náš organismus nenahraditelná bílkovina.

 

Jaké jsou typy kolagenu?

 

Kolagen je v organismu poměrně hojně zastoupen, a to téměř ve 30 různých typech. Mezi základní typy patří:

 

  • Typ I – nejrozšířenější typ, který je obsažen v kostech(kloubech), zubech, šlachách a kůži
  • Typ II – je obsažen v chrupavkách
  • Typ III – je obsažen zejména v kůži, svalech a kostech, kde slouží jako pomocník při poranění, později přechází v typ I
  • Typ V – je obsažen v cévních výstelkách

 

Nejrozšířenější kolagen Typu I je v organismu obsažen přibližně z 90 %.

 

Jaké jsou zdroje kolagenu?

Kolagen je bílkovina živočišného původu a nejčastěji ho získáváme v těchto zdrojů:

 

 

Z těchto typů nelze jednoznačně určit jaký kolagen je nejvhodnější, jelikož každý typ kolagenu je určený trochu na něco jiného. Hovězí a vepřový kolagen bývá častěji obsažen v přípravcích kloubní výživy, které podporují správnou funkci pohybového aparátu.

Rybí kolagen najde své opodstatnění tykající se problémů s pletí. Rybí kolagen má jednu výhodu oproti ostatním typům kolagenům, díky své nízké molekulární hmotnosti je složen z kratší řetězců aminokyselin, čímž se lépe vstřebává, a tak je pro naše tělo efektivněji využitelný.

 

Jak tedy vybrat vhodný kolagen?

Základem správné volby kolagenu je vždy přesná diagnóza, zdali kolagen potřebujeme na pleť, pohybový aparát, případně jinou problematiku.

Podle diagnózy lze lépe určit jaký typ kolagenu potřebujeme a dle toho vybrat ten správný.

 

 

Jak vybrat kvalitní kolagen??

Kolagen rozdělujeme na dva základní typy dle způsobu zpracování:

1) Nativní kolagen

2) Hydrolyzovaný kolagen (kolagenní peptidy)

 

Nativní kolagen je ve své přírodní podobě nezměněný a neupravený. V této formě je pro náš organismus poměrně těžce vstřebatelný, a tak výsledný efekt není tak silný.

 

 

 Kolagenní peptidy (hydrolyzovaný kolagen) se získávají speciální patentovanou technologií tvz. hydrolýzou.  Hydrolýza zajišťuje štěpení aminokyselinových řetězců za předpokladu zachování celého spektra aminokyselin, ovšem s rozdílnou koncentrací jednotlivých aminokyselin.

 Tím se pro naše tělo stává hydrolyzovaný kolagen vstřebatelnější a efektivnější.

 

 Z našeho sortimentu doporučujeme Golden Nature Rybí kolagen obohacený o vitamín C ve formě kapslí.

 Ve formě prášku Hovězí kolagen od německé značky Woldohealth.

 

 

Blog

Ženšen pravý – kořen života plný aktivních látek

Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng, patří k nejstarším bylinám na světě, které jsou věhlasné pro své blahodárné účinky na lidský organismus. V českých botanických publikacích nese název Všehoj ženšenový, jenž prozrazuje, že se jedná o léčivou bylinu s významným vlivem na náš organismus.

08.07.2020


Vitamin D3 – proč je nejdůležitější formou vitaminu D?

Vitamin D se skládá z několika sloučenin, přičemž ta nejdůležitější a také nejznámější se nazývá cholekalciferol neboli vitamin D3. Oproti jiným sloučeninám se liší tím, že jeho původ je živočišný a tělo jej dovede v kůži vytvořit díky slunečnímu záření, konkrétně ultrafialovému UVB záření.

22.06.2020


Rybí olej (omega 3) – důležitý zdroj nenasycených mastných kyselin.

Rybí olej neboli rybí tuk je přirozenou součástí tukových tkání ryb, z nichž se získává pro své nedocenitelné účinky. Obsahuje totiž velké množství vitaminů a omega-3 nenasycených mastných kyselin, které působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění a příznivě ovlivňují správné fungování zrakového ústrojí.

01.06.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím