Kolagen, jak vybrat ten správný??
Kolagen bychom mohli zařadit mezi velice oblíbený a stále častěji využívaný doplněk stravy. Popularita kolagenu neustále roste, a tak jsme se rozhodli vytvořit článek o tom, na co všechno se využívá, jaké jsou typy a jak zvolit ten správný/vhodný.
Co je to Kolagen?
Kolagen patří mezi základní stavební složku pojivových tkání a jedná se o extracelulární ve vodě nerozpustnou bílkovinu. Tato významná bílkovina tvoří téměř 30 % všech proteinů obsažených v našem těle. V kůži se kolagen vyskytuje až ze 70 % a celkově tvoří přibližně 10 % celkové hmotnosti lidského těla.
Kolagen jako bílkovina se liší spektrem aminokyselin od hovězího a kuřecího masa, případně jiných mléčných bílkovin zejména v obsahu základních aminokyselin. Mezi základní aminokyseliny kolagenu patří Glycin, Prolin a Hydroxyprolin. Z těchto faktů tedy lze usoudit, že je kolagen velice důležitá a pro náš organismus nenahraditelná bílkovina.
Jaké jsou typy kolagenu?
Kolagen je v organismu poměrně hojně zastoupen, a to téměř ve 30 různých typech. Mezi základní typy patří:
- Typ I – nejrozšířenější typ, který je obsažen v kostech(kloubech), zubech, šlachách a kůži
- Typ II – je obsažen v chrupavkách
- Typ III – je obsažen zejména v kůži, svalech a kostech, kde slouží jako pomocník při poranění, později přechází v typ I
- Typ V – je obsažen v cévních výstelkách
Nejrozšířenější kolagen Typu I je v organismu obsažen přibližně z 90 %.
Jaké jsou zdroje kolagenu?
Kolagen je bílkovina živočišného původu a nejčastěji ho získáváme v těchto zdrojů:
- Hovězí kolagen
- Vepřový kolagen
- Rybí kolagen
Z těchto typů nelze jednoznačně určit jaký kolagen je nejvhodnější, jelikož každý typ kolagenu je určený trochu na něco jiného. Hovězí a vepřový kolagen bývá častěji obsažen v přípravcích kloubní výživy, které podporují správnou funkci pohybového aparátu.
Rybí kolagen najde své opodstatnění tykající se problémů s pletí. Rybí kolagen má jednu výhodu oproti ostatním typům kolagenům, díky své nízké molekulární hmotnosti je složen z kratší řetězců aminokyselin, čímž se lépe vstřebává, a tak je pro naše tělo efektivněji využitelný.
Jak tedy vybrat vhodný kolagen?
Základem správné volby kolagenu je vždy přesná diagnóza, zdali kolagen potřebujeme na pleť, pohybový aparát, případně jinou problematiku.
Podle diagnózy lze lépe určit jaký typ kolagenu potřebujeme a dle toho vybrat ten správný.
- Na klouby a pohybový aparát bychom doporučili – Hovězí kolagen
- Na pleť bychom jednoznačně doporučili – Rybí kolagen
Jak vybrat kvalitní kolagen??
Kolagen rozdělujeme na dva základní typy dle způsobu zpracování:
1) Nativní kolagen
2) Hydrolyzovaný kolagen (kolagenní peptidy)
Nativní kolagen je ve své přírodní podobě nezměněný a neupravený. V této formě je pro náš organismus poměrně těžce vstřebatelný, a tak výsledný efekt není tak silný.
Kolagenní peptidy (hydrolyzovaný kolagen) se získávají speciální patentovanou technologií tzv. hydrolýzou. Hydrolýza zajišťuje štěpení aminokyselinových řetězců za předpokladu zachování celého spektra aminokyselin, ovšem s rozdílnou koncentrací jednotlivých aminokyselin.
Tím se pro naše tělo stává hydrolyzovaný kolagen vstřebatelnější a efektivnější.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Lipozomální vitamin C – proč ho zvolit oproti klasickému
Lidské tělo si vitamin C nedokáže samo vytvořit. A i když se jeho absolutní nedostatek tzv. skorbut neboli kurděje v dnešní době prakticky nevyskytuje, je důležité ho do organismu pravidelně a v dostatečné míře dodávat. Existuje spoustu způsobů, jak do sebe vitamin C dostat. Nejpřirozenější cesta je samozřejmě pestrá a vyvážená strava. Velké množství vitaminu C je obsaženo například v brokolici, kapustě, paprice, černém rybízu nebo šípcích. Za nejlepší a nejefektivnější formu perorálního doplnění vitaminu C do těla se proto v současnosti jeví lipozomy. Jedná se o speciálně upravené molekuly kyseliny askorbové (vitaminu C), které mají na svém povrchu lipofilní obal skládající se z miniaturních tukových kapének. Takto zapouzdřený a chráněný lipozom perfektně odolává agresivnímu žaludečnímu prostředí a dostává se nenarušený do tenkého střeva.

Co je to serrapeptáza?
Serrapeptáza je enzym, který patří mezi takzvané proteolytické enzymy. To znamená, že dokáže štěpit bílkoviny na jednodušší složky. Na rozdíl od běžných trávicích enzymů má ale serrapeptáza specifickou schopnost rozkládat nežádoucí bílkovinné struktury v těle, jako jsou například usazeniny, odumřelé tkáně, otoky a starší krevní sraženiny.

Hořčík/magnesium, proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
Hořčík neboli magnesium náleží mezi minerální látky. Je v těle nenahraditelný a jeho deficit může způsobit řadu problémů, které se z dlouhodobého hlediska mohou zhoršovat. Tělo by bez něj bylo například zcela bez energie. Přesto ho má velké procento z populace nedostatek. Hořčík se do těla musí dodávat společně se stravou, protože se v těle, stejně jako ostatní minerály, nesyntetizuje samovolně. Hořčík je přítomen u stovek nejrůznějších metabolických reakcí. Podílí se na energetickém metabolismu, je součástí enzymů a napomáhá syntetizovat proteiny. Je potřebný pro správné fungování svalstva, psychickou činnost a přenos nervových vzruchů.