Melatonin – proč je hormon spánku ideální kombinovat s L-tryptofanem a vit. B6?

Nespavost je problém, který řeší přibližně 15 % lidí v dospělém věku. Ještě vyšší počet lidí však trápí nekvalitní spánek, který v důsledku může stát i za vznikem celé řady zdravotních potíží či jiných komplikací. Jenže co s tím, když ani po dlouhých hodinách strávených v posteli nemůžete usnout, nebo se v průběhu noci několikrát probudíte?

 

 

O tom, jak nejlépe podpořit zdravý spánek a k čemu všemu je melatonin dobrý, si povíme v dnešním článku.

Základní fakta o melatoninu – jak v těle funguje?


Melatonin má několik zajímavých přezdívek. Přezdívá se mu: „hormon spánku“, „hormon tmy“ nebo „upíří hormon“. To ale neznamená, že by byl špatný nebo zlověstný, ba naopak. Říká se mu tak jednoduše proto, že má blahodárný vliv na kvalitu spánku a vylučuje se v našem těle v průběhu noci.

 

Melatonin konkrétně vzniká v epifýze neboli nadvěsku mozkovém, což je nepárový orgán uložený v zadní části mozku. Odtud se dostává do krevního řečiště a tělo informuje o příchodu tmy, a tedy čase jít spát. Jakmile člověk usne, koncentrace melatoninu do ranních hodin klesá a při úsvitu, kdy se sluneční paprsky dotknou našich očí, se přestane vylučovat úplně. Zjednodušeně lze říci, že melatonin reguluje cyklus spánku a jeho vylučování je závislé na nástupu noci.

 

Množství melatoninu však s věkem klesá, což může způsobit jeho rapidní nedostatek, a tudíž nespavost nebo nekvalitní spánek. Nedostatek zdravého spánku pak může mít za následek snížení obranyschopnosti, špatnou regeneraci těla, emoční vypjatost, a dokonce se může podílet i na zpomalení metabolismu, ukládání tuků nebo hormonální nerovnováze.

 

Jak melatonin souvisí s L-tryptofanem a vitaminem B6?


Za problémy s usínáním často mohou pocity vnitřního neklidu, strachu nebo úzkosti či jiných diskomfortů. S tím si ale bohužel melatonin neumí poradit.

Jak to? Tak totiž nefunguje!!

Melatonin tělo pouze připravuje na to, že bude probíhat spánkový cyklus. Pokud tedy melatonin přijmete v doplňku stravy, připravíte sice tělo na spánek, avšak ten bohužel kvůli vaší psychické vypjatosti nepřijde. To potom způsobí, že ačkoliv se budete cítit unaveni, nebudete moci usnout.

 

Takže co teď, když vás před spaním tíží špatné myšlenky? Naštěstí existuje L-tryptofan, důležitá aminokyselina, kterou si lidské tělo nedovede samo vytvořit, a tak ji je nutné přijímat vnějším způsobem. L-tryptofan pracuje jako prekruzor, což znamená, že je výchozí látkou pro vznik dalších důležitých látek. Mezi ně patří serotoninhormon dobré nálady, melatonin a vitamin B3.

 

Pokud má tedy naše tělo dostatek L-tryptofanu, zvyšuje se přirozená tvorba serotoninu, který ručí za psychickou pohodu. Spolu s ním se dále vytváří niacin neboli vitamin B3 nezbytný pro správnou činnost nervové soustavy a pak ještě vzniká melatonin odpovídající za regulaci spánku. A protože naše tělo je složité, celý tento proces musí probíhat za účasti vitaminu B6.

 

Možná si teď říkáte, proč rovnou spolu s melatoninem neužívat serotonin ve formě doplňku stravy. Na to je jednoduchá odpověď. Není to možné proto, že serotonin není schopen překonat bariéru mezi krevním oběhem a mozkem. Musí tedy být vytvořen přímo v těle, a to za pomoci L-tryptofanu.

Pokud se proto potýkáte s úzkostmi, depresemi, bolestmi hlavy, změnami nálad a psychickým rozladěním, kvůli němuž nemůžete usnout, bude pro vás toto trio nejlepší kombinací.

 

K čemu všemu je melatonin ještě dobrý?


Kromě toho, že melatonin dovede nastartovat cirkadiální rytmus, má také silnou antioxidační schopnost. Buňky těla chrání před nepříznivým vlivem volných radikálů, potlačuje degeneraci a mutaci buněk, ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků i bílkovin a upravuje tělesnou teplotu.

V potravinách lze Melatonin najít v omezeném množství. Objevuje se například v třešních, mandlích, vlašských ořeších, špenátu nebo kiwi.

 

Melatonin má vliv na:

  • Podporuje spánek a zlepšuje jeho kvalitu
  • Působí jako antioxidant, potlačuje volné radikály
  • Ovlivňuje produkci pohlavních hormonů
  • Podporuje správné fungování imunitního systému
  • Ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků a bílkovin

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

Blahodárnou a speciálně vyvinutou kombinaci L-tryptofanu, melatoninu a vitaminu B6 můžete najít v dostatečném množství v produktu od výrobce prémiových doplňků stravy Golden Nature.

 

 

  

 

 

 

Kombinaci L-Tryptofanu s vitaminem B6 naleznete v produktu z řady Allnature.

Blog

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?

Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde vitamin d3 a vitamin k2 najít a k čemu jsou dobré.

21.01.2021


Kotvičník zemní a obsah saponinu nebo protodioscinu, na co se zaměřit?

Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris patří celosvětově mezi jednu z nejvíce užívaných bylin. Již v dávných dobách ho užívali staří Řekové a dávní čínští léčitelé k posílení imunitního systému, nastartování libida a zmírnění ledvinových potíží. A právě pro svůj skvělý efekt je kotvičník zemní užíván muži a ženami po celém světě i v dnešní době. Na trhu je však k dostání tolik kotvičníků, že běžnému uživateli může dělat potíže se v tak širokém sortimentu vyznat. Nemluvě o komplikovanosti vybrat ten opravdu kvalitní kotvičník/tribulus. Někdy se výrobci u kotvičníku zemního chlubí vysokým obsahem saponinů, jindy zase protodioscinu. Co je tedy lepší?

12.01.2021


Zelený čaj, proč je dobré ho užívat ??

Legendami opředený zelený čaj je považován za jeden z nejznámějších a možná i nejstarších nápojů na světě. Nejvíce oblíbený je na kontinentu Asie konkrétně v Japonsku, Číně a Koreji, což jsou zároveň jeho největší producenti. Zelený čaj se získává se z čajovníku čínského, stejně jako čaj černý. Od něj se ale liší způsobem zpracování a také obsahem aktivních látek. Zelený čaj si dokonce vysloužil pověst užitečného pomocníka při hubnutí.

22.12.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím