Který ženšen je nejlepší?
Mnoho rostlin má dlouhou historii a své podstatné místo v tradičních medicínách. Využívají se rozmanité druhy a části, protože příroda nabízí řadu blahodárných látek, které mohou být užitečné pro podporu našeho zdraví a odolnosti. Jednou z takových rostlin je právě i ženšen. Ovšem pokud narazíte na toto pojmenování, může se stát, že naleznete více než jeden druh. Některé schopnosti mohou mít sice společné, ale většinou se hodí na něco jiného. Nicméně nejznámějším a nejpoužívanějším druhem je ženšen pravý a s největší pravděpodobností to je i ten, o kterém se chcete dozvědět více.
Jak se vyznat v názvosloví ženšenů?
Jak jsme si již nastínili, ženšen má vícero různorodých druhů. Ten skutečný náleží do rodu Panax, kde je nejproslulejší právě ženšen pravý, který bývá považován za ten nejlepší. Do této skupiny ale patří i ženšen americký, japonský, vietnamský, trojlistý a další. Všechny obsahují podobné prospěšné látky a mají pozitivní vliv na organismus. Avšak aby toho nebylo málo, je ženšen pravý označován taktéž jinými druhovými jmény – korejský, čínský nebo mandžuský. Ty většinou odkazují na to, odkud daná surovina pochází. Dále se mohou pod stejným názvem skrývat rostlinky, které nemají s těmi klasickými bylinami moc společného. Mluvíme tu například o ženšenu sibiřském (eleuterokok), ženšenu indickém (ašvagandha) či ženšenu peruánském (maca).
Jak vypadá ženšen pravý?
Jestliže máte zájem o ženšen pravý, pravděpodobně se budete poohlížet po přípravcích, jež jsou vytvořeny z jeho kořenu. Ten totiž obsahuje nejvíce bioaktivních sloučenin, jejichž dostatečné množství je v koncovém produktu zásadní. Čerstvý kořen je podlouhlý, mohutný a nepravidelně větvený. Má v sobě velké procento vody, a z tohoto důvodu je zpracováván do extraktů, jež mají vyšší koncentraci. Ženšen má i nadzemní část, kterou tvoří vzpřímené stonky a složené listy se zubatými okraji. Květy jsou bílé či narůžovělé. Později se z nich vytváří drobné kulaté plody červené barvy.
Co za látky obsahuje kořen?
V kořeni je bohatě zastoupeno mnoho skupin látek. Určité z nich jsou dokonce unikátní a nikde jinde bychom je nenašli. Narážíme tu konkrétně na skupinu složek, které spadají pod saponiny a jsou nazývány jako ginsenosidy. Jedná se o širokou škálu ženšenových saponinů, jež se vzájemně liší strukturou a vlastnostmi. Důležité jsou však i ostatní látky, které spolu s ginsenosidy vytváří skvělý komplex pro podporu četných funkcí těla. Jsou to třeba různé aminokyseliny, polysacharidy, antioxidanty a peptidy. Obsahuje dokonce minerály jako je železo, draslík, fosfor, zinek nebo vitamin B, C a E.
Na co se používá ženšen?
Ženšen je velmi často spojován především s podporou paměti. A je tomu opravdu tak, dokáže totiž zlepšit většinu našich kognitivních funkcí, tudíž i například koncentraci, rychlost myšlení a soustředění. Ženšen má pozitivní vliv jak na psychickou, tak fyzickou stránku člověka, a dle studií je také adaptogenem, který podněcuje imunitní systém, jelikož zvyšuje počet buněk, které jsou odpovědné za naši vlastní obranyschopnost. Dále zvyšuje odolnost, vitalitu, napomáhá se snadněji vyrovnat se změnami a případným stresem. Povzbudí taktéž při únavě a vyčerpání, zlepšuje krevní oběh a činnost reprodukčního systému a přispívá k náležité hladině glukózy v krvi.
Jak dlouho užívat ženšen?
Suplementovat ženšen můžete bez problému dlouhodobě. Nicméně záleží rovněž na koncentraci, kterou zvolíte. Ta se týká ginsenosidů, jež jsou často zastoupeny v poměru 2-10 %. Takový ženšen je skutečně vhodný pro delší užívání. Je ovšem doporučeno si udělat občasnou přestávku. Avšak existují produkty, které mají ginsenosidů více, a to kolem 80 %. Ty byste měli brát pouze krátkodobě pro rychlé povzbuzení organismu, kdy se potýkáte s výraznějšími obtížemi, zhoršenou pamětí a imunitou. Poté, co svoje tělo nastartujete tímto ženšenem, je dobré přejít na ten s menším podílem ženšenových saponinů.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7790873/

Acerola jako přírodní zdroj vitaminu C?
Acerola, někdy nazývána jako barbadoská třešeň, obsahuje základní živiny jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo vláknina, ale za povšimnutí stojí především množství vitaminu C, které se v plodech nachází. Často se setkáme s tím, že jsou pro příjem vitaminu C doporučovány zejména citrusy – pomeranče, citrony či grepy. Co se týče samotné aceroly, tak z,ralé plody mají přibližně 4,5 % vitaminu C, což je asi 30x více než u pomerančů.

Na co je dobrý černý česnek?
Tento česnek má s obyčejným bílým mnoho společného – je z něho totiž vyráběn. Ve většině případů se využívá procesu pomalé fermentace, kdy se celé paličky nechávají zrát ve fermentačních komorách či boxech, kde se udržuje předem daná teplota a vlhkost.

Kurkuma a obsah kurkuminu, proč je důležitý?
Kurkuma nebo také indický šafrán pochází z rostliny rostoucí zejména v Asii. Je známá především pro její využití při vaření, kde se zužitkovává jako koření. Má výraznou, specifickou chuť a sytě žlutou barvu, a proto se uplatňuje taktéž jako barvivo třeba do omáček, sýrů, hořčice, těstovin a jiných potravin. Je součástí kari koření, jež si našlo místo v kuchyni už i v našich končinách. Uplatnění kurkumy není však jen pro chuť, ale má i svůj velmi prospěšný vliv na zdraví. Ten je znám a využíván již více než 2000 let. Kurkuma kromě základních složek jako jsou sacharidy, proteiny, vláknina, tuky nebo voda, obsahuje i vitaminy a minerály. Z vitaminů můžeme jmenovat například vitamin C, E a K, thiamin, niacin a vitamin B6. Z minerálů je to železo, hořčík, draslík, mangan, zinek či fosfor. Nalezneme rovněž silice, jako seskviterpeny (turmeron), které jí dodávají onu význačnou vůni a chuť.