Onemocnění očí a doplňky stravy jako prevence a podpora
Zrak je jedním z našich nejcennějších smyslů, který nám umožňuje vnímat svět kolem nás. S přibývajícím věkem nebo důsledkem životního stylu se mohou ovšem objevit nejrůznější obtíže a nemoci, jež mají zásadní vliv na naši schopnost vidět. Prevence a náležitá péče o oči je samozřejmě klíčová, avšak existuje spoustu faktorů majících na zrak dopad – patří mezi ně například také dědičnost. Nicméně jsou věci, které můžete aktivně ovlivnit. Sáhnout můžete třeba po různých doplňcích stravy s obsahem látek vhodných právě pro oči.
Oko – důležitý smyslový orgán
Lidské oko je smyslovým orgánem, jenž hraje klíčovou roli ve vnímání. Díky němu získáváme poměrně velkou část informací z okolí (přibližně 80 %), což ovlivňuje naši orientaci v prostoru, rozpoznávání objektů a tváří či bezpečnost a celkovou kvalitu života. Jedná se o složitý orgán, který se skládá z mnoha částí, jež vzájemně spolupracují. Patří sem čočka, rohovka, sítnice, zrakový nerv a další struktury. Veškeré součásti pracují tak, aby zachytily světlo, zaostřily ho a vytvořily z něho obraz, který následně mozek interpretuje.
Správná péče o zrak
Péče o zrak by měla být přirozenou součástí každodenního života. Od jistého věku je na místě zařadit pravidelné prohlídky u očního lékaře, které umožňují včas odhalit jakékoliv nežádoucí změny. Mnoho zrakových onemocnění je totiž na počátku bez příznaků. Pokud jsou však odhaleny dostatečně brzy, je možné jejich progresi zpomalit. Stejně byste měli postupovat v případě jakýchkoliv obtíží. Důležitým aspektem je taktéž ochrana před škodlivými vlivy z okolního prostředí. Jedná se třeba o UV záření nebo nečistoty. Proto je potřeba zvážit ochranné prostředky. Používání slunečních brýlí by mělo být samozřejmostí, další ochranné pomůcky byste měli promyslet dle podmínek, ve kterých se často vyskytujete (například v pracovním prostředí).
Nejčastější oční onemocnění
Existuje několik běžných očních onemocnění, která postihují lidi v různých věkových skupinách, přičemž jistá z nich jsou častější u starších jedinců. Mezi ty rozšířené patří:
- Šedý zákal (katarakta) – při tomto onemocnění dochází ke zakalení čočky, čímž se zhoršuje vidění. Bohužel není možné šedý zákal vyléčit. Postupem času se zhoršuje zraková ostrost a citlivost na světlo.
- Zelený zákal (glaukom) – je progresivní nemoc, při níž se poškozuje oční nerv. V případě, že není léčen, může vyústit až v trvalou ztrátu zraku. Při léčbě se využívají medikamenty či operace.
- Makulární degenerace – je onemocnění, které postihuje makulu, což je centrální část sítnice zodpovědná za ostré a detailní vidění. Je to jedno z nejfrekventovanějších onemocnění u starších lidí a může vést k postupné ztrátě centrálního vidění. Správná léčba může degeneraci zpomalit.
- Oční hypertenze – neboli vysoký oční tlak. Je to stav, kdy tlak uvnitř oka přesahuje běžné hodnoty (10–21 mmHg). Důvodem je zvýšená produkce nitrooční tekutiny či zadržování odtoku tekutiny z oka. Představuje rizikový faktor pro rozvoj zeleného zákalu.
Pomoc při očních onemocněních
Každé onemocnění si samozřejmě žádá jiný přístup a s většinou by vám měl poradit právě váš ošetřující lékař, který zná vaši diagnózu a anamnézu nejlépe. Nicméně pokud máte určité problémy se zrakem nebo jste vystaveni riziku vzniku očních onemocnění, mohou vám pomoci změny v životním stylu a nasazení doplňků stravy. Je však nutné zmínit, že vitaminy a další podobné látky jsou pouze podpůrným prostředkem, nikoliv řešením, které vás dané patologie zcela zbaví. Většina z nich by měla být užívána již v rámci prevence. V ostatních případech se využívají zejména pro zmírnění rychlosti progrese a tlumení projevů.
Doplňky stravy vhodné pro oči
Pro zdraví očí je příznivý především lutein, zeaxanthin, omega 3 mastné kyseliny, vitamin A a další antioxidanty, protože pomáhají chránit oči před poškozením a podporují jejich správnou funkci. Lutein se zeaxanthinem se nacházejí přirozeně ve vysokých koncentracích v sítnici, kde pomáhají filtrovat škodlivé modré světlo a chránit sítnici před oxidačním stresem. Vitamin A má výrazné antioxidační vlastnosti, podporuje vidění za šera a zabraňuje vysychání oka. Omega 3 pak udržují náležitou strukturu a funkci očních buněk a mohou pomoci předcházet suchému oku a zánětům.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Zdroj:
The Prevalence of Age-Related Eye Diseases and Visual Impairment in Aging: Current Estimates - PMC [online]. [cit. 29. 01. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4139275/
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Ženy a přechod. Jak zmírnit jeho projevy?
Přechod doprovází řada symptomů, které bývají velice obtěžující. Mohou být fyzického i psychického rázu a mohou se projevovat s rozličnou intenzitou a délkou trvání. Hlavním ukazatelem bývají změny v menstruačním cyklu. Přichází jeho nepravidelnost, zmírňuje se síla krvácení až vymizí zcela úplně. U některých žen proběhne klimakterium pouze takto, ale běžně takové štěstí nemají všechny ženy a pocítí další fyziologické změny. Mluvíme tu například o únavě, nespavosti, ztrátě libida, zhoršení kvality vlasů a pokožky, návalů horka, zvýšeném pocení, změn hmotnosti a rovněž zvýšeném riziku osteoporózy – tedy ubývání hustoty kostní tkáně.

Spirulina – modrozelená sinice nejen proti únavě
Spirulina je zdraví prospěšná sinice, která patří mezi zelené potraviny společně s mladým ječmenem a chlorellou. Tyto zelené potraviny jsou plné mikroživin a blahodárných látek. Spirulina ale na rozdíl od ostatních zelených potravin vyniká vysokým obsahem bílkovin a prospěšných esenciálních nenasycených kyselin Mnoho lidí si myslí, že spirulina je stejně jako chlorella řasa, ale není tomu tak. Jedná se o modrozelenou sinici, která se vyskytuje ve sladkých vodách tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

V čem acerola předčí klasický vitamin C?
Acerola či Malpígie, označována i jako barbadoská nebo karibská třešeň. To je rostlina známá především pro svůj neobyčejně vysoký obsah vitaminu C. Udává se, že je toto množství až 40x větší než v pomerančích. Malpígie lysá je druh tropické a subtropické rostliny s původem v Karibiku. Postupně se vysazuje i v jiných teplých oblastech jako je jihovýchod Asie, Austrálie nebo Afrika. Vzrůstem se řadí mezi keře či menší stromy. Květy jsou růžové až načervenalé a listy pevné a lesklé. Pojmenování třešeň si vysloužila díky svým plodům, které jsou právě třešním podobné.