Ostropestřec mariánský, proč se zaměřit na množství silymarinu?
Ostropestřec mariánský je zajímavá a na první pohled hezká bylinka, která má svou tradici v léčitelství asijských zemí. Již od pradávna se využívala k léčbě hadího uštknutí a na podporu správné funkce jater. Efekt na regeneraci jater dokonce potvrdily i mnohé současné studie, z nichž ale vyplývá, aby ostropestřec byl v terapii efektivní, musí obsahovat dostatek aktivní látky zvané silymarin.
Popis ostropestřce mariánského (Silybum marianum)
Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá rostlina, které se nejlépe daří na sluníčku v oblastech Středomoří. Pěstovat ji lze i nás, ale obsah aktivních látek bude nižší, takže od ostropestřce vypěstovaného v našich podmínkách nelze očekávat valný efekt.
Vzhled ostropestřce nejlépe vystihuje slovo „bodlák“, protože květ, kterému se odborně říká úbor, má krásnou fialovorůžovou barvu a ostré ostny. Výškově celá rostlina dorůstá přibližně 100 cm a má pichlavé listy s bílým žilkováním. Důležité aktivní látky zvané silymarin se ukrývají v semenech květů po odkvětu, přičemž sběr nejčastěji probíhá ručně. Jedná se o náročný, nepříjemný a zdlouhavý proces, už kvůli kterému se ostropestřec mariánský nevyplatí pěstovat v našich domácích podmínkách. Část aktivních látek se pak také nachází v listech nebo kořenech, které lze využít k přípravě čaje. Opět ale musíte počítat s tím, že popíjením čaje do svého těla nedostanete dostatek potřebných látek, takže výsledný efekt bude poloviční či částečný.
Proč je důležité u doplňků stravy s ostropestřcem sledovat obsah silymarinu?
Za pozitivní vliv na játra je ostropestřec vděčný unikátní látce zvané silymarin. Jedná se o souhrnné označení více látek tzv. rostlinných flavonoidů, které nesou názvy silybin, silydianin a silychristin. Tato klíčová směs se nachází konkrétně ve slupkách ostropestřce a příznivě působí při očistě těla, podpoře zažívání a regeneraci jater.
Játra jsou totiž důležitým orgánem, jehož hlavní úlohou je detoxikovat organismus od zplodin a toxinů přijatých potravou, vzduchem a vodou. Vzhledem k této funkci a znečištěnému prostředí dostávají naše játra zabrat více než kdy jindy. A právě k tomu slouží silybin, který ze všech tří látek nejvíce působí na jaterní tkáň.
Aby ale doplněk stravy s extraktem z ostropestřce mariánského skutečně fungoval, je nutné zaměřit se při výběru hlavně na ty přípravky, které obsahují deklarované množství silymarinu. Jedině tak můžete očekávat příznivý dopad na trávicí soustavu a játra.
Jaké další látky ostropestřec obsahuje a k čemu je dobrý?
Silymarin není jedinou látkou, jež ostropestřec obsahuje. Kromě ní je ještě bohatý na bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina linolová. Té dokonce obsahuje přibližně 30 %. Dále pak nechybí ani antioxidant zvaný kvercetin, který má za úkol chránit buňky před volnými kyslíkovými radikály Samozřejmostí jsou i aminokyseliny, histamin, silice a vitaminy E, C a K. Díky tomu ostropestřec pomáhá zlepšovat celkovou odolnost organismu, optimalizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.
Ostropestřec marianský podporuje:
- Normální trávení a funkce jater, pročištění
- Antioxidant
- Normální hladina cukru v krvi
- Normální činnost srdce
- Přirozená obranyschopnost
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Ostropestřec mariánský obsahuje v jedné kapsli standardizovaný extrakt ostropestřce mariánského s deklarovaným množstvím 80% silymarinu.
Ostropestřec mariánský od českého výrobce MycoMedica obsahuje extrakt ostropestřece s deklarovaným podílem silymarinu 80% navíc obohacené o reishi a pampelišku.

Koenzym Q10 – látka, která dodává chuť do života
Koenzym Q10 – látka, o níž slyšel jistě každý z nás, ale jen málokdo dovede říci, co to skutečně je. Důležitost koenzymu Q10 je natolik veliká, že za jeho objev získal v roce 1978 britský vědec Peter Mitchell Nobelovu cenu. To ale není vše. S touto zajímavou látkou je spjato spoustu dalších informací. A my vám alespoň některé prozradíme v tomto článku. Koenzym Q10 je látka přirozeně vyskytující se v našem těle, konkrétně ve všech buňkách. Společně s mitochondriemi uvnitř buněk vytváří energii z potravy a má nezastupitelnou úlohu při fungování celého našeho těla. Proto také orgány, které spotřebovávají nejvíce energie jako je srdce nebo plíce, obsahují největší množství koenzymu Q10.

Železo – rozdíl mezi dvojmocnou a trojmocnou formou?
Železo je jednou z důležitých minerálních látek, které patří mezi tzv. stopové prvky – tedy prvky, které náš organismus potřebuje v poměrně malém množství. To ale neznamená, že by bylo železo méně potřebné pro správnou funkci některých procesů v těle. Je nezbytné například pro náležitou funkci buněk, tvorbu červených krvinek a transport kyslíku po těle. Stejně jako ostatní esenciální minerály, které si tělo neumí samo vytvořit, je železo do organismu přijímáno spolu se stravou. Potraviny, které ho obsahují v největší míře, jsou zejména vnitřnosti a červené maso, ale nalezneme ho i v obilovinách a obilných klíčcích, luštěninách (sója, fazole, červená čočka), špenátu, sušeném ovoci (meruňky, rozinky) nebo semínkách.

Ženšen pravý – jeden z nejsilnějších přírodních adaptogenů
Ženšen pravý latinsky (Panax ginseng) je typickým zástupcem aktivních látek zvaných adaptogenů. Obsahuje totiž celou řadu aktivních rostlinných látek se specifickými vlastnostmi. Jich si byli po staletí dobře vědomi čínští a indičtí léčitelé, kteří je využívali v rámci tradiční čínské a ajurvédské medicíny. V našem západním světě se o adaptogenech začalo mluvit až ve 20. století a v souvislosti s tím i o ženšenu pravém, jehož popularita vydržela až do dnešních dní. Pojďme se podívat na to, jaké aktivní látky ženšen pravý obsahuje a co to ty "adaptogeny" vlastně jsou.