Problematický spánek, nechybí vám melatonin?
Zdlouhavé usínání, časté probouzení a ráno vstáváte, a jste díky tomu značně unavení nebo se cítíte dokonce zcela bez energie. Možná i vy se v tomhle poznáváte. Jestliže na takové obtíže narážíte pouze výjimečně či znáte příčinu toho, proč se vám zrovna tu noc nepodařilo zamhouřit oka, nemusíte za tím pravděpodobně hledat hlubší problém. To se totiž někdy stává každému. Pokud tímto ovšem procházíte každou nebo téměř každou noc, je možné, že máte v těle nedostatek látky zvané melatonin. Dnes se proto právě na něj podíváme a popíšeme si jakou má funkci a proč je tolik potřebný.
Co je to melatonin?
Jedná se o hormon, který je přirozeně v lidském těle produkován a má celou řadu zásadních funkcí, z nichž jsou nejvýznamnější ty regulační. Jedná se totiž o složku, jež stojí za usměrňováním našeho spánku a bdělosti. Tvoří se konkrétně v jedné z částí mezimozku, která se nazývá jako epifýza, šišinka mozková či nadvěsek mozkový. Zde ho pak vytváří speciální buňky. K tomu je však potřebný ještě serotonin, z něhož je melatonin syntetizován. Jeho výroba je ovšem závislá také na množství světla. S příchodem šera a tmy se produkce zvyšuje, a s nástupem světla ho zase postupně ubývá.
Jak podpořit produkci melatoninu?
Proto abyste navýšili jeho přirozenou tvorbu a podpořili celkově váš spánek, můžete udělat hned několik kroků. V první řadě ulehejte ke spánku a vstávejte v podobnou hodinu. Organismus tak bude na samotné usínání lépe připraven, protože i to chce svůj čas. Dochází totiž nejen k regulaci hormonů, ale taktéž třeba ke snižování tělesné teploty a zklidňování srdečního tepu. Dalším zásadním bodem je omezení modrého světla před spaním, jež brzdí produkci melatoninu. To vyzařuje mnoho elektronických zařízení – mobily, tablety, televize i LED žárovky. Ideální doba, po kterou se mu před spánkem vyhnout, je 1-2 hodiny. Na noc je také dobré ložnici zatemnit tak, aby dovnitř pronikalo co možná nejméně světla. Ráno a přes den mějte naopak dostatečný přívod venkovního svitu.
Jaké jsou příznaky nedostatku melatoninu?
Jak už je asi nejspíše jasné, prvním a hlavním příznakem je především zhoršený spánek. To se může projevit nesnadným usínáním, které by za normálních okolností mělo trvat přibližně něco kolem 15 minut. Povšimnout si ale můžete i častého probouzení během samotné noci, jenž nemá jinou zjevnou příčinu (např. stres). Na základě nekvalitního odpočinku se pak připojuje únava, postupný úbytek energie a ospalost v průběhu celého dne. To vše má nicméně vliv dokonce na psychickou stránku, kdy můžete pociťovat mentální nerovnováhu, nesoustředěnost a podráždění. Běžně pak přichází i opakované bolesti hlavy nebo malátnost.
Jak do organismu melatonin doplnit?
Můžete ho do těla jednoduše doplnit za pomocí různých suplementů s jeho obsahem. Ty se berou pravidelně každý den, a to přibližně 30 minut před spaním. Nicméně tuto látku můžete najít taktéž v některých potravinách. Výraznější množství mají například višně, jahody, hroznové víno, vločky, rajčata nebo pistácie. Zaměřit se však můžete i na konzumaci potravin s obsahem tzv. tryptofanu. To je aminokyselina, ze které vzniká serotonin a následně právě rovněž melatonin. Ten najdete zejména v mase, mléčných výrobcích, mandlích, arašídech, dýňových semínkách a banánech.
Na co je tedy melatonin dobrý?
Melatonin je nepostradatelný především pro řízení a regulaci denního rytmu - tzv. cirkadiánní rytmus. Podporuje tedy usínání a nerušený a kvalitní spánek. Ovšem není důležitý jen z hlediska cirkadiánního rytmu, ale má i další praktické funkce. Jak si můžete všimnout v určitých studiích, je melatonin považován rovněž za silný antioxidant, který se podílí na ochraně veškerých buněk v našem organismu. Zároveň je látkou, jež snižuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Ten je sice v mnoha ohledech významný, ale jeho přemíra je nežádoucí, obzvláště před spaním.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9587799/

Jak správně používat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je nejčastěji spojována se světem péče o pokožku. Nejenže se jedná o nezbytnou látku, která ovlivňuje krásu naší pleti, ale stává se oblíbenou složkou v kosmetice a při nejrůznějších procedurách v salonech. Kyselina hyaluronová je dle chemického složení polysacharid a nejběžněji na ni narazíte ve formě hyaluronanu spojeného s vápníkem, sodíkem nebo draslíkem. V organismu se vyskytuje naprosto přirozeně a má zde svoje důležité opodstatnění. Je to bezbarvá, gelová látka, jež má vysokou viskozitu. Je součástí mezibuněčné hmoty a nervových, epiteliálních a pojivových tkání. Našli bychom ji v kůži, kloubní tekutině nebo třeba také v očním sklivci, proto má podle studií své přínosy i v oftalmologii

Na co je dobrý methionin?
Methionin je jednou ze základních aminokyselin, kterou naše tělo potřebuje v různých buněčných a metabolických procesech. Jako u mnoha aminokyselin, se v první řadě jedná o tvorbu bílkovin, nicméně není to jeho jediná schopnost. Nejčastěji je zmiňován také v souvislosti se zdravým vlasů, nehtů nebo pokožky. A není tomu jen tak, skutečně zde totiž hraje zásadní roli.

Jak správně vybrat probiotika?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou vlastně přátelskými bakteriemi, mají spoustu úkolů a zajišťují správnou činnost naší trávicí soustavy. To zahrnuje zpracování a trávení potravy, transport veškerých molekul a náležité vstřebávání nepostradatelných živin.