L-Tryptofan – aminokyselina pro zdravé tělo i ducha

L-Tryptofan je pro lidské tělo nepostradatelná esenciální aminokyselina, která se účastní celé řady důležitých biochemických procesů. Pojem esenciální znamená, že si ji bohužel náš organismus neumí sám vytvořit, a tak musí být přijímána potravou nebo formou doplňků stravy.

Kvůli dnešní uspěchané době, pro níž je typická nevyvážená strava a vysoké psychické nároky, však tělu mnohdy příjem L-Tryptofanu z potravy nestačí. Dobré řešení se proto nalézá v doplňcích stravy. Jak ale poznat, zda právě vám L-Tryptofan chybí a měli byste ho začít užívat? Odpověď najdete v našem článku

 

Co je L-Tryptofan a v jakých potravinách ho můžeme najít?


Existují dvě formy Tryptofanu – L-Tryptofan a D-Tryptofan. Forma „D“ je pro tělo zbytečná a nebezpečná, respektive při jejím pozřetí může být v našem organismu toxická. Proto se s ní běžně nesetkáte, případně bychom se ji měli vyhýbat.

 

Oproti tomu L-Tryptofan se stále více dostává do popředí zájmu, a to především v souvislosti se zdravým životním stylem, spánkem a dobrou náladou. Přirozeně se vyskytuje v živočišných a rostlinných bílkovinách například v krůtím a kuřecím mase, mléčných výrobcích, banánech, různých oříškách a semínkách, fazolích, špenátu a dalších potravinách.

 

 

Proč je L-Tryptofan spojován se serotoninem a melatoninem?


Pokud jste někdy zaslechli něco o aminokyselině  L-tryptofanu, je dost pravděpodobné, že jste ve spojitosti s ním slyšeli také o serotoninu nebo melatoninu. Není to žádná náhoda. L-Tryptofan totiž funguje jako prekurzor pro různé neurotransmitery.

 

To v překladu znamená, že L-Tryptofan je základním a výchozím kamenem pro jiné důležité látky v našem těle. Konkrétně díky němu vzniká serotonin – hormon „dobré nálady“, melatonin – hormon odpovědný za kvalitní spánek a vitamin B3 zvaný niacin – důležitý pro správnou funkci nervové soustavy.

 

Pokud bychom to tedy shrnuli, bez dostatečného přísunu L-Tryptofanu nemůžeme mít dostatečné množství serotoninu a melatoninu.

 

Jestliže se tedy potýkáte s poruchami spánku, úzkostmi, bolestmi hlavy, zhoršením paměti, změnami nálad a onemocněními kůže, je možné, že trpíte nedostatkem L-Tryptofanu a hormonů, které z něho vnikají.

Za deficitem často stojí nedostatečný přísun L-Tryptofanu z potravy nebo jeho špatné vstřebávání trávicí soustavou. Průměrná doporučená denní dávka L-Tryptofanu se pohybuje okolo 300 mg.

 

Efekt L-Tryptofanu na lidský organismus:


Z výše uvedených informací je patrné, že L-Tryptofan je pro lidské tělo důležitý z hlediska tělesných i psychických funkcí.

 

  • Prohlubuje dobrou náladu a vnitřní pohodu
  • Zvyšuje odolnost vůči stresovým situacím
  • Podporuje správnou činnost centrální nervové soustavy
  • Pomáhá překonat těžké období při odvykání kouření či alkoholu
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Celkově zvyšuje psychickou odolnost organismu

 

Jako doplněk stravy je nejvýhodnější L-Tryptofan užívat v kombinaci s melatoninem a vitaminem B6, díky němuž se tryptofan dovede v těle přeměnit na serotonin.

 

Z naší nabídky vám můžeme doporučit Golden Nature Tryptofan+Melatonin+B6, který obsahuje všechny tři důležité látky v dostatečném množství. V naší nabídce naleznete také tento produkt ve výhodném akčním balení 2+1 zdarma.

 

Pokud hledáte samotný/čistý Tryptofan z našeho portfolia doporučujeme tyto produtky - odkaz ZDE

Blog

Ženšen pravý – kořen života plný aktivních látek

Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng, patří k nejstarším bylinám na světě, které jsou věhlasné pro své blahodárné účinky na lidský organismus. V českých botanických publikacích nese název Všehoj ženšenový, jenž prozrazuje, že se jedná o léčivou bylinu s významným vlivem na náš organismus.

08.07.2020


Vitamin D3 – proč je nejdůležitější formou vitaminu D?

Vitamin D se skládá z několika sloučenin, přičemž ta nejdůležitější a také nejznámější se nazývá cholekalciferol neboli vitamin D3. Oproti jiným sloučeninám se liší tím, že jeho původ je živočišný a tělo jej dovede v kůži vytvořit díky slunečnímu záření, konkrétně ultrafialovému UVB záření.

22.06.2020


Rybí olej (omega 3) – důležitý zdroj nenasycených mastných kyselin.

Rybí olej neboli rybí tuk je přirozenou součástí tukových tkání ryb, z nichž se získává pro své nedocenitelné účinky. Obsahuje totiž velké množství vitaminů a omega-3 nenasycených mastných kyselin, které působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění a příznivě ovlivňují správné fungování zrakového ústrojí.

01.06.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím