L-Tryptofan – aminokyselina pro zdravé tělo i ducha
L-Tryptofan je pro lidské tělo nepostradatelná esenciální aminokyselina, která se účastní celé řady důležitých biochemických procesů. Pojem esenciální znamená, že si ji bohužel náš organismus neumí sám vytvořit, a tak musí být přijímána potravou nebo formou doplňků stravy.
Kvůli dnešní uspěchané době, pro níž je typická nevyvážená strava a vysoké psychické nároky, však tělu mnohdy příjem L-Tryptofanu z potravy nestačí. Dobré řešení se proto nalézá v doplňcích stravy. Jak ale poznat, zda právě vám L-Tryptofan chybí a měli byste ho začít užívat? Odpověď najdete v našem článku
Co je L-Tryptofan a v jakých potravinách ho můžeme najít?
Existují dvě formy Tryptofanu – L-Tryptofan a D-Tryptofan. Forma „D“ je pro tělo zbytečná a nebezpečná, respektive při jejím pozřetí může být v našem organismu toxická. Proto se s ní běžně nesetkáte, případně bychom se ji měli vyhýbat.
Oproti tomu L-Tryptofan se stále více dostává do popředí zájmu, a to především v souvislosti se zdravým životním stylem, spánkem a dobrou náladou. Přirozeně se vyskytuje v živočišných a rostlinných bílkovinách například v krůtím a kuřecím mase, mléčných výrobcích, banánech, různých oříškách a semínkách, fazolích, špenátu a dalších potravinách.
Proč je L-Tryptofan spojován se serotoninem a melatoninem?
Pokud jste někdy zaslechli něco o aminokyselině L-tryptofanu, je dost pravděpodobné, že jste ve spojitosti s ním slyšeli také o serotoninu nebo melatoninu. Není to žádná náhoda. L-Tryptofan totiž funguje jako prekurzor pro různé neurotransmitery.
To v překladu znamená, že L-Tryptofan je základním a výchozím kamenem pro jiné důležité látky v našem těle. Konkrétně díky němu vzniká serotonin – hormon „dobré nálady“, melatonin – hormon odpovědný za kvalitní spánek a vitamin B3 zvaný niacin – důležitý pro správnou funkci nervové soustavy.
Pokud bychom to tedy shrnuli, bez dostatečného přísunu L-Tryptofanu nemůžeme mít dostatečné množství serotoninu a melatoninu.
Jestliže se tedy potýkáte s poruchami spánku, úzkostmi, bolestmi hlavy, zhoršením paměti, změnami nálad a onemocněními kůže, je možné, že trpíte nedostatkem L-Tryptofanu a hormonů, které z něho vnikají.
Za deficitem často stojí nedostatečný přísun L-Tryptofanu z potravy nebo jeho špatné vstřebávání trávicí soustavou. Průměrná doporučená denní dávka L-Tryptofanu se pohybuje okolo 300 mg.
Efekt L-Tryptofanu na lidský organismus:
Z výše uvedených informací je patrné, že L-Tryptofan je pro lidské tělo důležitý z hlediska tělesných i psychických funkcí.
- Podporuje dobrou náladu a vnitřní pohodu
- Podporuje odolnost vůči stresovým situacím
- Podporuje správnou činnost centrální nervové soustavy
- Podporuje kvalitu spánku
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS

Maca peruánská a její druhy, v čem se liší?
Maca je přírodním pokladem z peruánských And a jedná se o rostlinu s opravdu pozoruhodnými vlastnostmi. Maca byla od pradávna využívána místními obyvateli nejen jakožto zdroj živin, ale také zajímavých látek, které dokážou podpořit zdraví a dodat energii. Její schopnosti jsou ovšem oblíbené rovněž v dnešním moderním světě, a to hlavně mezi těmi, jež volí přírodní produkty, které dávají opravdu smysl a fungují.

Proč užívat arginin nejen po čtyřicítce? Jaký vliv má na naše tělo?
Arginin, jakožto jedna z významných aminokyselin, má v těle určité nezaměnitelné funkce. Řadí se ovšem mezi semi-esenciální látky, což znamená, že si ho organismus sice sám vytváří, ale nemusí tomu tak být v každém období. Arginin se v organismu vytváří zcela samovolně a dostatečně pokud k tomu má potřebné podmínky. Avšak třeba v období růstu a vývoje bývá jeho tvorba nedostačující.

Hořčíkový olej a jeho využití??
V dnešní blogu si podrobně rozebereme Hořčík a jeho význam v organismu a podíváme se na poměrně novodobí přírodní přípravek, kterým je z Hořčíku získávaný Hořčíkový olej. Hořčíkový olej může být vhodnou lékovou formou a způsobem jak dostat do organismu tak potřebný hořčík, pokud například neradi polykáte kapsle, případně nemůžete z nějakého důvodu užívat Hořčík vnitřně. Hořčík známý také pod latinským názvem Magnezium je minerál podílející se na mnoha chemických procesech v organismu a tím se stává pro naše tělo nepostradatelný. Hořčík se podílí na několika stovkách enzymatických reakcí nezbytných pro správné fungování nervové soustavy, pohybového aparátu a dokonce i kardiovaskulárního systému.