Proč kombinovat trávicí enzymy a probiotika?
Zdraví člověka se ve velké míře odvíjí od správného zažívání. To znamená, že bychom o naší trávicí soustavu měli náležitě pečovat a zajistit jí vše, co pro své fungování vyžaduje. To se poté odrazí nejen v této oblasti těla, ale potažmo v celém organismu. Přímo se to týká také našeho imunitního systému, který je z vetší části založen právě na stavu našich střev. Skrze trávicí trakt totiž přijímáme stravu, a z ní se následně do těla transportují veškeré důležité živiny, vitaminy, minerály a ostatní nepostradatelné složky z potravin, jež jsou nutné pro každou část organismu – svaly, mozek, srdce a všechny další tkáně a orgány. Z tohoto důvodu si v dnešním článku ukážeme některé významné součásti zažívacího traktu, a proč je příznivé spojit jejich síly dohromady.
Na co potřebujeme probiotika?
Jako probiotika jsou označovány živé bakteriální mikroorganismy, které se nachází především v tlustém střevě. Možná by někoho mohlo zarazit, že se jedná o bakterie. Probiotika jsou však více než prospěšná a hrají dokonce velice zásadní roli. V lidských střevech se vyskytují naprosto přirozeně a stojí za hladkým průběhem trávení, rovnováhou mikroflóry a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií. K tomu ovšem vyžadují tzv. prebiotika. Ty slouží jakožto výživa probiotik a podporují jejich růst. V případě, že nemáme dostatek probiotik a prebiotik, živiny se nemohou využít naplno. Pak se objeví nepříjemné průvodní příznaky, těžkosti a naše vlastní obranyschopnost začne slábnout. Probiotik je nespočetně druhů. Jmenovat můžeme například laktobacily, kvasinky, bifidobakterie nebo novější typ LactoSpore.
Jaká je funkce trávicích enzymů?
Trávicí enzymy jsou součástí lidského organismu, avšak nejsou tolik diskutovány jako třeba probiotika a prebiotika. Přesto jsou podstatné zcela stejně. Trávicích enzymů máme v těle vícero rozličných druhů, a každý z nich se stará o rozložení jiného typu živin. Začínají pracovat již v ústech, a je tomu tak po celou dobu průchodu potravy trávicím ústrojím. Zajišťují to, abychom z přijatých potravin využili co největší množství látek a jen minimum jich bez užitku vyloučili. Trávicí enzymy rozloží stravu na menší molekuly, a ty se pak daleko snadněji dostávají přes střevní stěnu. Patří sem kupříkladu amyláza (štěpí sacharidy), lipáza (tuky), proteáza (bílkoviny).
Proč je na místě kombinace probiotik s trávicími enzymy?
Je tedy už jasné, že jak probiotika, tak i trávicí enzymy mají prokazatelně prospěšný vliv na náš mikrobiom, střeva, celou zažívací soustavu a správné zpracování a vstřebávaní potravy. Pokud je jedna ze skupin nedostatečně zastoupena, nemůže vše fungovat, tak jak je potřeba. Když budeme mít náležitě osídlená střeva příznivými probiotickými bakteriemi, ale nebudeme mít dostatek enzymů pro trávení, budeme se pravděpodobně beztak potýkat s obtížemi. To samozřejmě platí i v opačném případě. Proto je na místě, se zajímat o obě skupiny stejnou měrou. Jestliže zápolíme s většími problémy v těchto oblastech, je vhodné, probiotika (i prebiotika) a trávicí enzymy kombinovat. Tak si zajistíme potřebné množství všeho nepostradatelného pro náležitý chod a zdraví naší mikroflóry.
Projevy deficitu probiotik a trávicích enzymů mohou být různorodé. Často se dostaví průjmy či naopak zácpy, pocity plnosti a na zvracení, zpomalení metabolických procesů, přibírání, únava, oslabení imunity nebo dokonce infekce v různých částech organismu. Jestliže u sebe vnímáte některé z těchto ukazatelů, je pravděpodobné, že něco není v úplném pořádku. V takovém případě je pak žádoucí, zkusit začít s doplňováním probiotických bakterií, trávicích enzymů nebo sáhnout právě po jejich kombinaci pro ještě lepší výsledky.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Probiotika jsou v patentované formě Lactospore® s přidaným prebiotikem a směsí trávicích enzymů Opti7Digest.
Puhdistamo Probiotika jsou kombinací dvou patentovaných forem Lactospore® a Lynside®.

Na co se používá hericium?
Hericium je jedlá stopkovýtrusná houba pocházející z Asie, jež má charakteristický vzhled, dle kterého je snadno rozpoznatelná a odlišná od ostatních hub. Plodnice má kulovitý tvar a z ní vyčnívá velký počet třásňovitých výrůstků. Barva se proměňuje spolu s věkem. Začíná u čistě bílé a končí až u žlutohnědé. Korálovec je dřevokazná houba, které se nejvíce daří na odumřelých nebo poškozených listnatých stromech jako je například dub nebo buk. Hericium je vynikajícím prostředkem pro podporu imunity. Polysacharidy totiž zvyšují odolnost organismu tím, že aktivují přirozené obranné systémy těla. Povzbuzují buňky imunitního systému, tzv. makrofágy

Ostropestřec mariánský – proč je důležitý obsah silymarinu?
Ostropestřec mariánský pod latinským názvem (Silybum marianum) je prastará bylinka, o níž se dochovaly záznamy již z dob antického Říma a Řecka. Už v té době se ostropestřec mariánský využíval k odstranění mnoha neduhů, především při hadím uštknutí či při jaterních potížích. Pro svůj podpůrný efekt a zajímavý vzhled se mu začalo přezdívat Kristova koruna. Prokazatelné působení na jaterní tkáň později dokonce potvrdily mnohé studie, při nichž byl objeven komplex aktivních látek souhrnně označovaných jako silymarin.

Co je to GABA a jaké má funkce?
GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je aminokyselina, která plní důležitou úlohu jako neurotransmiter v lidském mozku. Jejím hlavním úkolem je tlumení nervové aktivity, čímž přispívá k uklidnění a snížení napětí