Selen a jeho význam v organismu?
Ačkoliv je selen v lidském těle zastoupen jen v malém množství, jeho působení je nenahraditelné. Bohužel ale jeho nedostatečný přísun z potravy není nijak výjimečný. Obsah selenu v potravinách je totiž velice ovlivněn pěstováním, skladováním, čerstvostí a kvalitou půdy. Jak tedy svému tělu zajistit dostatek selenu a proč je tento stopový prvek vlastně důležitý? Na tyto a další otázky vám odpovíme v článku.
Co je selen a v jakých potravinách ho lze najít?
Selen patří mezi esenciální stopové prvky, na jejichž přítomnosti v těle závisí mnoho biochemických procesů. Ještě před nedávnem byl pokládán za toxický prvek. To se však v 60. letech minulého století změnilo, když bylo odhaleno, že jeho nedostatečný přísun dovede zvyšovat riziko některých chorob.
V přírodě je selen všudypřítomný. Díky tomu se také vyskytuje jak v rostlinných, tak živočišných produktech. Bohužel je ale jeho přítomnost poměrně nerovnoměrná, takže je důležité skladbu jídelníčku pravidelně obměňovat, aby přísun selenu byl pokryt z více zdrojů. Konkrétně se nachází například ve vejcích, obilovinách, vnitřnostech, masu, houbách a ořeších.
Doporučená denní dávka se pohybuje průměrně okolo 60 mikrogramů.
Proč je selen nenahraditelný?
V lidském těle je selen zastoupen ve všech tkáních a orgánech, přičemž je vázán hlavně na bílkoviny. Celkové množství v těle dosahuje 10–15 g. I přesto je ale nenahraditelný. Podílí se totiž na aktivitě enzymů, umožňuje zrání a pohyblivost spermií, podporuje normální fungování štítné žlázy, a hlavně plní funkci nepostradatelného antioxidantu.
Selen mimo jiné bojuje proti volným radikálům, což jsou sloučeniny s přebytečnými elektrony a aktivním kyslíkem, jež jsou vysoce reaktivní. Kvůli tomu dochází k poškození buněk a narušení mnohých fyziologických procesů v organismu. Volné radikály tak mohou vyvolávat například nekontrolovatelné oslabení imunity, předčasné stárnutí buněk atd. Dostatek selenu ale těmto problémům může účinně předejít.
Proč je nedostatek selenu nebezpečný?
I když je absolutní deficit selenu vzácný, jeho snížený příjem může zapříčinit celou řadu zdravotních problémů. Ohroženi jsou především kuřáci, muži v době andropauzy, dospívající, těhotné a kojící ženy, vegetariáni a pacienti s dialýzou.
K prvním známkám nedostatku selenu patří únava, zhoršená kvalita vlasů a pokožky, roztřepené nehty, svalové potíže a pokles obranyschopnosti. Rozvinout se poté mohou srdečně-cévní choroby, poruchy zraku, snížení plodnosti a dojít dokonce může až k poškození nervových a svalových buněk.
Ovšem i přebytek selenu je nebezpečný, protože může způsobit trávicí obtíže. Nadbytek selenu v naší potravě ale nehrozí, takže se nemáte čeho obávat. Už jen proto, že v našich jídelníčcích najdeme potraviny rafinované. Ten, kdo ale tyto potraviny konzumuje ve větším množství, pravděpodobně trpí skrytými příznaky selenu. Lidé ale většinou vzniklé problémy svádí na uspěchanou dobu, která jim nedovoluje dostatečně odpočívat, pravidelně se stravovat atd.
Působení selenu v organismu:
- Přispívá k normální spermatogenezi
- Podporuje normální činnost štítné žlázy
- Přispívá k udržení normálního stavu vlasů a nehtů
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Vitaharmony Selen je obohacený o kvasnicový extrakt, který zajistí vyšší biologickou dostupnost.
Golden Nature Selen v patentované formě lalmin, zajišťuje vysokou biologickou dostupnost selenu.

Saw palmetto a jeho přínos pro zdraví?
Saw palmetto je rostlina, která se vyskytuje i pod názvem Serenoa plazivá. Latinským názvem to je pak Serenoa repens. Konkrétně se jedná o druh palmy, jež využívali indiáni již před stovkami let pro podporu zdraví organismu, především při problémech s močovou a reprodukční soustavou, jako přírodní afrodiziakum nebo ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Z rozmanité škály aktivních látek obsahují plody saw palmetta především velké množství mastných kyselin. Je v něm spoustu zástupců, a z těch hlavních můžeme jmenovat třeba kyselinu olejovou, palmitovou, laurovou, stearovou, kaprylovou a jejich další estery.

Arganový olej pro hebké vlasy a zářivou pleť
Arganovému oleji se správně přezdívá Marocké zlato. A to nejen díky jeho zlatavému zbarvení, ale především díky pozitivním vlivům, které má na pleť, vlasy a pokožku celého těla. Široké spektrum kladných vlastností z arganového oleje činí všestranného pomocníka, který zastane práci hned několika produktů. Pojďme se na tento unikátní olej podívat zblízka. Arganový olej se získává z plodů stromů argánie trnité, které rostou výhradně v jihozápadní oblasti Maroka. Ty se zpracovávají lisováním za studena. Získat cenný arganový olej z plodů ale není vůbec jednoduché

Ájurvédské Zlaté mléko, proč bychom si ho měli dopřát?
Zlaté mléko je pro mnoho lidí v Evropě ještě neznámé, ale v jiných končinách světa se využívá už pěknou řádku let. Již před pár tisíci lety se ve starověké Indii vědělo, jak tento nápoj, který se mezi místními nazývá haldi doodh, může přispět našemu zdraví popíjením před spaním nebo pokud nás trápí nějaké zdravotní obtíže. V Asii zejména v Indii je zlaté mléko populární do dnešního dne a spoustu lidí si ho tam dopřává téměř na denní bázi. Protože se v tradiční ájurvédě využívá přírodních ingrediencí, které jsou plné silných antioxidantů, vitaminů a minerálů je tento nápoj plný látek, co nám mohou prospět ve více směrech.