Vitaminy na vlasy – jak prospívají vlasům a jak je vybrat?
Vlasy jsou důležitou součástí našeho vzhledu. Není proto divu, že tolik dbáme o jejich kvalita. Někdy ale zvýšená péče v podobě drahých šamponů zkrátka nestačí. Vlasy jsou totiž odrazem psychického a zdravotního stavu, který ovlivňuje nutričně vyvážená strava. Jakmile se tedy vašim vlasům nedostává důležitých živin a jste vystaveni dlouhodobému stresu, je pochopitelné, že vlasy ztratí svůj lesk, začnou vypadávat a budou se více lámat. Pomoci v tomto směru ale mohou vitaminy na vlasy s komplexním složením.
Za jakých situací vlasy potřebují více vitaminů a minerálů?
V životě každého z nás se někdy objeví doba, kdy se kvalita vlasů zhorší a je zapotřebí se o ně více starat. Příčinou mohou být hormonální změny (těhotenství, kojení, menstruační cyklus), nadmíra stylingových přípravků, nedostatek spánku a tekutin, stres, nevyvážená a málo pestrá strava nebo například jarní období. Za těchto situací totiž tělo z potravy spotřebovává více životně důležitých živin, takže pokud je váš jídelníček málo bohatý na vitaminy a minerály, může se stát, že na výživu vlasů prostě nevystačí.
Proč se vždy na jaře zhorší kvalita vlasů?
Zhoršení kvality vlasového vlákna a zvýšení vypadávání vlasů se také často objevuje sezoně. Obzvláště pak na jaře, kdy se dny prodlužují a začíná přibývat denního světla. To na jednu stranu pro lidskou psychiku představuje skvělý impulz, ale na stranu druhou dochází k poklesu produkce hormonu melatoninu, který se nachází ve vlasovém folikulu. Jak je totiž známo, melatonin vytváří naše tělo za tmy nebo za nedostatku slunečního záření a souvisí s životním cyklem vlasu. Snížená tvorba melatoninu tak způsobuje oslabení vlasového vlákna a častější vypadání vlasů.
A ačkoliv se jedná o přirozený proces těla, ke kterému dochází i na podzim, je jasné, že se nejedná o nic příjemného. Sezonní vypadávání vlasů může zapříčinit dokonce až plešatost, to samozřejmě ale platí pouze v extrémních případech! Naštěstí je ale možné kvalitu a pevnost vlasového kořínku podpořit správnou stravou.
Jaké vitaminy a minerály jsou pro vlasy nejlepší a v jakých potravinách je hledat?
Klíčovým stopovým prvkem pro obnovu vlasů je zinek. Ten se postará nejen o lesklejší vzhled samotných vlasů, ale i o lepší kvalitu nehtů a pokožky. Významný je především proto, že příznivě působí na vlasový folikul, kde vlas ukotvuje a podporuje jeho růst. Mezi potraviny bohaté na zinek například patří dýňová semínka, ústřice, fazole nebo kapusta.
Stejně tak důležitým minerálem je selen. Selen jako antioxidant zpomaluje proces stárnutí buněk a přispívá k eliminaci nevzhledných lupů. Dále napomáhá růstu vlasů, takže pravidelným příjmem potravin s vysokým obsahem selenu se vlasy stávají hustší a bohatší. Selen můžete najít v houbách, vejcích, para ořeších nebo mořských plodech.
Z vitaminů mají na vlasy velký vliv především vitaminy skupiny B a vitamin C. Vitaminy B všeobecně působí na vlasy od kořínků až po konečky, přičemž dokonce regulují tvorbu kožního mazu. Vitamin C zase podporuje prokrvení vlasové pokožky, zesiluje strukturu vlasu, a hlavně napomáhá lepší produkci kolagenu. Bohatým zdrojem „béčka“ jsou kvasnice a „céčka“ zejména šípky.
Nesmíme zapomenout také na doplňky stravy jako je rybí kolagen či saw palmetto, které podporují růst a kvalitu vlasů.
Jaké vitaminy na vlasy si vybrat?
Jelikož každý vitamin působí na vlasy trochu jinak, nikdy neuděláte chybu, pokud sáhnete po multivitaminu. Ten totiž pokryje hned několik vitaminů a minerálů najednou a poskytne tak vašim vlasů komplexní péči. Dále si můžete vybrat na základě toho, jaký efekt očekáváte. Například pro méně šupinkatou pokožku hlavy sáhněte po selenu.
Pokud ale chcete docílit lepší kvality vlasového vlákna, máte hned několik možností – skvělý je jak zinek, tak rybí kolagen ve formě doplňku stravy s přídavkem vitaminu C. Protože kolagenu s vyšším věkem v těle ubývá, odráží se jeho nedostatek nejen na vlasech, ale i pleti nebo kloubech. Doplněk stravy s kolagenem tak představuje všestranného pomocníka.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Rybí kolagen ve formě kapslí s přidaným vitamínem C je skvělým pomocníkem nejen pro pleť, zároveň také podporuje růst a kvalitu vlasů.
Golden Nature B-komplex v patentované formě Lalmin, obsahuje kompletní škálu vitamínů skupiny B, které mají zásadní vliv na kvalitu vlasů.

Zinek chelate, v čem vyniká a proč ho užívat právě v chelátové formě?
Zinek je nezbytným stopovým prvkem pro správné fungování lidského organismu. Nachází se v orgánech, tkáních a tělních tekutinách a účastní se více než tří stovek biochemických reakcí, včetně dělení buněk, růstu a vývoje. Jelikož ho máme v těle jen ve stopovém množství, je potřeba si uvědomit, že i jeho zásoby jsou velice tenké. Navíc náš organismus neumí zinek samovolně syntetizovat, takže o to zásadnější je dbát na jeho přísun z potravy nebo doplňků stravy s obsahem zinku.

Maca peruánská – superpotravina podporující libido, paměť a imunitu
Maca peruánská, latinsky Lepidium meyenii, je nízká rostlina, která roste pouze ve vysokých nadmořských výškách pohybujících se okolo 3000 až 4000 metrů nad mořem. V takových nepříznivých podmínkách roste jen málo rostlin, a tak je maca v tomto směru opravdu jedinečná. Maca je dvouletá rostlina z peruánských And, které se u nás přezdívá řeřicha peruánská, brazilský ženšen nebo také peruánská viagra. Blahodárného působení macy na náš organismus si byli dobře vědomi již starověcí Inkové a to více jak před 6000 lety. Ty ji hojně pěstovali na náhorních plošinách. Díky ní byli vitálnější a odolnější vůči nepříznivým psychickým či fyzickým životním vlivům.

Jaké známe trávicí enzymy a k čemu nám pomáhají?
Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které slouží jako katalyzátory a umožňují tak fungování chemických procesů trávení. Bez nich by řada reakcí v těle neměla možnost vůbec probíhat. Rozkládají vlastně potravu na menší molekuly, tak aby byla lépe vstřebatelná a všechny živiny se mohly náležitě využít v náš prospěch.