Vypadávání vlasů, jak mu předcházet?
Nadměrné vypadávání vlasů se bohužel nevyhýbá mužům ani ženám a jedná se dokonce o poměrně častý problém, který se objevuje i bez ohledu na věk a může být způsobem celou řadou příčin. Vlasy jsou však pro mnoho lidí opravdu podstatné a jejich úbytek je povětšinou doprovázen i velkým trápením. Nicméně je důležité zjistit nejprve důvod, proč se tomu tak děje a následně, pokud to je možné, provést potřebné změny a opatření. Nikdy byste neměli zapomínat ani na sílu prevence.
Vlas a jeho životní cyklus
To, že vlasy v jisté míře vypadávají, je naprosto normální. Mají totiž pouze určitou životnost. Na hlavě máme v průměru 100 tisíc vlasů, ale může to být i daleko více. Každý z nich má ale svůj jasně daný cyklus, a z tohoto důvodu se taktéž neustále obměňují. Existují 4 fáze. Růstová fáze (anagenní), která může trvat až 6-7 let, následuje fáze přechodová (katagenní), kdy růst postupně zpomaluje, dále je to pak fáze klidová (telogenní), kdy vlas odpočívá a poslední je fáze vypadnutí (exogenní). Poté je vlas nahrazen novým.
Jaké jsou příčiny nadměrného vypadávání vlasů?
Důvodů může být spousty a jisté z nich i docela těžko ovlivníme. Velkou roli hraje třeba genetika, se kterou si počneme jen velmi málo. V takovém případě je však na místě dbát důkladněji již na samotnou prevenci, protože tím můžeme celý proces alespoň zbrzdit. Níže se podrobněji podíváme na ostatní možné příčiny.
- Stres – ten v našem těle narušuje přirozené pochody a je poměrně častým viníkem. Silný emoční stres totiž narušuje normální cyklus vlasů. Stres může být vyvolán dokonce fyzickou událostí – zraněním, operací či dlouhodobým fyzickým diskomfortem. Jakmile jsou takové situace pouze dočasné, vše se postupem času vrátí do normálu.
- Hormonální nerovnováha a výkyvy – jedná se především o hormony štítné žlázy, testosteron a estrogen. Štítná žláza je nepostradatelná pro regulaci metabolismu celého těla, a proto má význam i pro vývoj a růst vlasů. Dysbalance pohlavních hormonů je stejně tak zásadní. U žen je způsobena také těhotenstvím nebo menopauzou.
- Nedostatek živin a špatná životospráva – makro a mikroživiny jsou palivem pro celý organismus a jejich dostatečný přísun je klíčový pro správné fungování veškerých procesů. Jestliže vlasům něco schází, je zasažena nejen kvalita a růst, ale může docházet navíc k jejich postupné ztrátě. S tím souvisí i další body týkající se životosprávy. Negativní je kupříkladu nedostatek spánku, vyčerpání organismu nebo také kouření.
- Onemocnění – neblahý dopad mají i některá chronická onemocnění (např. diabetes). Následně pak různá kožní onemocnění, která zasahují především vlasovou pokožku. Stále častěji se vyskytuje rovněž tzv. alopecie. To je autoimunitní onemocnění, které se objeví většinou náhle a dochází při něm ke ztrátě masivních ložisek vlasů.
- Nevhodná péče – pečující produkty by se měli vybírat podle typu vlasů, ovšem nikdy nesmíte zapomínat ani na samotnou pokožku hlavy. Vypadávání může zapříčinit dokonce náročný styling, k čemuž patří třeba přílišné utahování vlasů či agresivní úpravy.
Jaké doplňky stravy jsou vhodné pro vlasy?
Zdraví vlasů lze podpořit rozličnými doplňky stravy. Pro vlasy jsou důležité minerály a vitaminy, ale můžeme je povzbudit i dalšími látkami, které jsou pro ně významné a prospěšné. Nicméně ověřujte si vždy jejich kvalitu, čistotu složení, formu a vstřebatelnost.
- Vitaminy a minerály –nutností je samozřejmě přítomnost celého spektra vitaminů a minerálů. Pro udržení zdravých vlasů, růst a regeneraci je speciálně podstatný třeba selen nebo zinek. Významný je také křemík, jenž posiluje vlasové folikuly nebo biotin, který zamezuje vypadávání vlasů a udržuje zdravou pokožku.
- Rybí kolagen – kolagen je proteinem a základní stavební jednotkou v našem těle. Rybí kolagen je nejvhodnější právě pro vlasy nebo kůži. Jeho molekuly jsou menší, proto se navíc velmi dobře vstřebávají. Obsahuje potřebné aminokyseliny prolin a glycin. Ty jsou nezbytné pro tvorbu keratinu, který je jednou ze základních složek vlasu.
- Methionin a cystein – methionin je aminokyselina, jež je důležitá pro syntézu různých typů proteinů (včetně keratinu). Z tohoto důvodu má methionin pozitivní vliv na strukturu a kvalitu vlasových vláken. Vzniká z něho rovněž cystein, což je další nepostradatelná aminokyselina pro vlasy.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review - PMC [online]. [cit. 20. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

Reflux – jaké má projevy a co na něj pomáhá?
Jícnový reflux se týká především žaludku a jícnu. Dochází při něm ke zpětnému návratu obsahu žaludku zpět do jícnu, kdy přítomná kyselina může zapříčinit podráždění nebo dokonce zánět. Při běžném procesu trávení se tzv. dolní jícnový svěrač otevírá a skrze něj prochází potrava směrem do žaludku.

Železo – rozdíl mezi dvojmocnou a trojmocnou formou?
Železo je jednou z důležitých minerálních látek, které patří mezi tzv. stopové prvky – tedy prvky, které náš organismus potřebuje v poměrně malém množství. To ale neznamená, že by bylo železo méně potřebné pro správnou funkci některých procesů v těle. Je nezbytné například pro náležitou funkci buněk, tvorbu červených krvinek a transport kyslíku po těle. Stejně jako ostatní esenciální minerály, které si tělo neumí samo vytvořit, je železo do organismu přijímáno spolu se stravou. Potraviny, které ho obsahují v největší míře, jsou zejména vnitřnosti a červené maso, ale nalezneme ho i v obilovinách a obilných klíčcích, luštěninách (sója, fazole, červená čočka), špenátu, sušeném ovoci (meruňky, rozinky) nebo semínkách.

Jaké jsou obsahové látky v bylinkách a co všechno umí? 1. část
Bylinek, které můžete užívat za účelem podpory vašeho fyzického i mentálního zdraví je celý dlouhý zástup. Dnešní doba nám poskytuje široký výběr a byla by rozhodně škoda nevyužít veškerých pozitiv, jež nám rostliny mohou nabídnout. Co je ovšem důležité, jsou především zastoupené obsahové látky, protože právě ty jsou pro nás přínosné. Určité z nich mohou mít vlastnosti podobné, ale každá z nich má také svá vlastní specifika. My se dnes proto na některé aktivní složky podíváme a podrobněji si je rozebereme.