Adaptogeny a jejich působení na organismus?
Dnešní doba je protkaná spěchem, vypětím a stresem, se kterým se setkáváme téměř denně a mnohdy to ani plně nevnímáme. Jsou na nás kladeny vysoké nároky v zaměstnání, doma i v celé společnosti. To může mít z dlouhodobého hlediska ovšem negativní dopad i na naše zdraví. To, že byste se stresu měli vyhýbat, je sice pravda, nicméně je to téměř nemožné, jelikož mnohé situace neovlivňujeme pouze my samotní. Existují však přírodní pomocníci, jež vám mohou být v tomto ohledu velice nápomocní. Jedná se o adaptogeny, jejichž popularita neustále roste. A není vůbec divu, protože mají opravdu pozoruhodné schopnosti. V tomto článku se proto podíváme na to, co mezi ně patří a jak vlastně fungují.
Co jsou to adaptogeny?
Adaptogeny jsou skupinou rostlin a bylin, které mají řadu unikátních schopností. Většina z nich je využívána dokonce již po staletí, a to v rámci všemožných tradičních kultur. Tyto rostliny pomáhají tělu se lépe vyrovnat se stresem či změnami prostředí. Z toho vychází právě i jejich název. Adaptovat se totiž znamená přizpůsobit se. A s tím přesně nám mohou pomoci. V současnosti jsou používána 3 kritéria, která by měla rostlina splňovat, aby byla jako adaptogen klasifikována. V první řadě by měla být netoxická. To znamená, že by neměla mít žádný negativní dopad na fyzickou ani duševní stránku a neměla by být ani návyková. Za druhé, jak jsme již zmínili, musí zvyšovat odolnost organismu proti stresu. Třetím a posledním bodem je normalizační vliv – musí obnovovat přirozenou rovnováhu v určitých systémech těla.
Jak adaptogeny fungují?
Adaptogeny dokáží nastartovat různé biologické procesy v těle, jež jsou zapojeny do stresové odpovědi. Ovlivňují zejména hormonální osu hypothalamus-hypofýza-nadledvinky, jež hraje klíčovou roli ve stresové odpovědi organismu. Adaptogeny tak regulují množství uvolněných stresových hormonů, jako je například kortizol, který se přirozeně vyplavuje při stresových reakcích. S tím souvisí také lepší využívání energie, potlačení únavy a vyčerpání a zvýšení rezistence vůči stresoru (jakékoliv podněty vyvolávající stres). Dále se mohou podílet na regeneraci buněk, zmírňovat úzkosti a napětí, ochraňovat kardiovaskulární systém a játra, harmonizovat hormony, stimulovat imunitní systém nebo zlepšovat výkonnost. Veškeré další vlastnosti však záleží na daném druhu adaptogenu.
Co patří mezi adaptogeny?
Do této skupiny se řadí mnoho bylinek, rostlin a hub. Nicméně určité z nich jsou používanější, a tudíž i známější nežli jiné. My se na jisté z nich postupně podíváme, ovšem jedná se opravdu jen o pár hlavních zástupců.
- Maca peruánská – někdy nazývána také jako peruánský ženšen. Roste ve vyšších nadmořských výškách a nepříznivých podmínkách. Díky tomu je sama odolná a plná bioaktivních látek. Zvyšuje energii, fyzickou a psychickou vitalitu a libido. Vyrovnává hladinu mužských i ženských pohlavních hormonů.
- Ženšen pravý – jeden z velmi efektivních adaptogenů, který zásadně zlepšuje celkovou odolnost proti stresu. Podporuje ochranu buněk, posiluje organismus a zdokonaluje kognitivní funkce. Je prospěšný rovněž pro krevní oběh, sexuální zdraví, energetický metabolismus a stabilizaci krevního cukru.
- Ashwagandha – obsahuje koktejl zajímavých aktivních látek, díky nimž efektivně bojuje proti volným radikálům, snižuje stres a úzkosti. Kromě toho pomáhá tělu udržet vnitřní prostředí v rovnováze (homeostáze), chrání buňky a povzbuzuje obranyschopnost. Navíc zdokonaluje koncentraci a navozuje kvalitnější spánek.
- Rozchodnice růžová – bylinka, která zvyšuje tělesnou i duševní rezistenci. Pozitivně ovlivňuje soustředění, bdělost a podporuje dobrou náladu. Potlačuje dokonce únavu a funguje jako přírodní antidepresivum. Dále se podílí na normální funkci trávicí soustavy nebo cévního systému.
- Medicinální houby – vyzkoušet můžete různé druhy nebo je klidně kombinovat dle uvážení. Velice oblíbená je reishi, která zklidňuje nervovou soustavu, podněcuje obranyschopnost a propůjčuje nám odolnost. Cordyceps zase dodává vitalitu, energii, posiluje kondici, výkonnost a regeneraci. Vyzkoušet můžete třeba také chagu, hericium nebo další druhy vitálních hub.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
The Effectiveness of Rhodiola rosea L. Preparations in Alleviating Various Aspects of Life-Stress Symptoms and Stress-Induced Conditions—Encouraging Clinical Evidence - PMC [online]. [cit. 26. 04. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228580/

Aquamin a klasický vápník, jaký je mezi nimi rozdíl?
Vápník je velice důležitý prvek, který potřebujeme k životu. Bez nadsázky můžeme říci, že díky němu je naše tělo soudržné, pevné a činné. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové tělesné hmotnosti, přičemž 99 % vápníku je uloženo v kostech. Nepotřebují ho ale pouze naše kosti a zuby. Významný je také pro nervosvalovou činnost, srážení krve, imunitu nebo hojení ran.

Fenugreek neboli pískavice – další poklad mezi bylinkami
Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum), známá také pod názvem fenugreek, je rostlina, která se využívá po staletí v různých oblastech. Díky svým vlastnostem a výživovým hodnotám se zpracovává téměř po celém světě. Její semena jsou totiž ceněna pro širokou škálu příznivých vlivů na zdraví.

Vápník, hořčík a zinek – proč není vhodné užívat tyto minerály společně?
Vápník, hořčík a zinek – tři důležité minerály pro naše tělo, které jsou nutné pro správné fungování našeho organismu, a proto ani jeden z nich nesmí být opomíjen. Každý z nich plní svoje funkce, ale společně především působí blahodárně na kosti, kůži, vlasy a nehty. S těmito minerály se můžeme setkat v doplňcích stravy buď samostatně nebo i často přímo s jejich vzájemnou kombinací v jednom produktu. Udržovat správnou hladinu těchto tří prvků je nezbytné, avšak lze se setkat s faktory, kdy se vápník, hořčík a zinek mohou navzájem ovlivňovat.