Který ženšen je nejlepší?
Mnoho rostlin má dlouhou historii a své podstatné místo v tradičních medicínách. Využívají se rozmanité druhy a části, protože příroda nabízí řadu blahodárných látek, které mohou být užitečné pro podporu našeho zdraví a odolnosti. Jednou z takových rostlin je právě i ženšen. Ovšem pokud narazíte na toto pojmenování, může se stát, že naleznete více než jeden druh. Některé schopnosti mohou mít sice společné, ale většinou se hodí na něco jiného. Nicméně nejznámějším a nejpoužívanějším druhem je ženšen pravý a s největší pravděpodobností to je i ten, o kterém se chcete dozvědět více.
Jak se vyznat v názvosloví ženšenů?
Jak jsme si již nastínili, ženšen má vícero různorodých druhů. Ten skutečný náleží do rodu Panax, kde je nejproslulejší právě ženšen pravý, který bývá považován za ten nejlepší. Do této skupiny ale patří i ženšen americký, japonský, vietnamský, trojlistý a další. Všechny obsahují podobné prospěšné látky a mají pozitivní vliv na organismus. Avšak aby toho nebylo málo, je ženšen pravý označován taktéž jinými druhovými jmény – korejský, čínský nebo mandžuský. Ty většinou odkazují na to, odkud daná surovina pochází. Dále se mohou pod stejným názvem skrývat rostlinky, které nemají s těmi klasickými bylinami moc společného. Mluvíme tu například o ženšenu sibiřském (eleuterokok), ženšenu indickém (ašvagandha) či ženšenu peruánském (maca).
Jak vypadá ženšen pravý?
Jestliže máte zájem o ženšen pravý, pravděpodobně se budete poohlížet po přípravcích, jež jsou vytvořeny z jeho kořenu. Ten totiž obsahuje nejvíce bioaktivních sloučenin, jejichž dostatečné množství je v koncovém produktu zásadní. Čerstvý kořen je podlouhlý, mohutný a nepravidelně větvený. Má v sobě velké procento vody, a z tohoto důvodu je zpracováván do extraktů, jež mají vyšší koncentraci. Ženšen má i nadzemní část, kterou tvoří vzpřímené stonky a složené listy se zubatými okraji. Květy jsou bílé či narůžovělé. Později se z nich vytváří drobné kulaté plody červené barvy.
Co za látky obsahuje kořen?
V kořeni je bohatě zastoupeno mnoho skupin látek. Určité z nich jsou dokonce unikátní a nikde jinde bychom je nenašli. Narážíme tu konkrétně na skupinu složek, které spadají pod saponiny a jsou nazývány jako ginsenosidy. Jedná se o širokou škálu ženšenových saponinů, jež se vzájemně liší strukturou a vlastnostmi. Důležité jsou však i ostatní látky, které spolu s ginsenosidy vytváří skvělý komplex pro podporu četných funkcí těla. Jsou to třeba různé aminokyseliny, polysacharidy, antioxidanty a peptidy. Obsahuje dokonce minerály jako je železo, draslík, fosfor, zinek nebo vitamin B, C a E.
Na co se používá ženšen?
Ženšen je velmi často spojován především s podporou paměti. A je tomu opravdu tak, dokáže totiž zlepšit většinu našich kognitivních funkcí, tudíž i například koncentraci, rychlost myšlení a soustředění. Ženšen má pozitivní vliv jak na psychickou, tak fyzickou stránku člověka, a dle studií je také adaptogenem, který podněcuje imunitní systém, jelikož zvyšuje počet buněk, které jsou odpovědné za naši vlastní obranyschopnost. Dále zvyšuje odolnost, vitalitu, napomáhá se snadněji vyrovnat se změnami a případným stresem. Povzbudí taktéž při únavě a vyčerpání, zlepšuje krevní oběh a činnost reprodukčního systému a přispívá k náležité hladině glukózy v krvi.
Jak dlouho užívat ženšen?
Suplementovat ženšen můžete bez problému dlouhodobě. Nicméně záleží rovněž na koncentraci, kterou zvolíte. Ta se týká ginsenosidů, jež jsou často zastoupeny v poměru 2-10 %. Takový ženšen je skutečně vhodný pro delší užívání. Je ovšem doporučeno si udělat občasnou přestávku. Avšak existují produkty, které mají ginsenosidů více, a to kolem 80 %. Ty byste měli brát pouze krátkodobě pro rychlé povzbuzení organismu, kdy se potýkáte s výraznějšími obtížemi, zhoršenou pamětí a imunitou. Poté, co svoje tělo nastartujete tímto ženšenem, je dobré přejít na ten s menším podílem ženšenových saponinů.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7790873/

Potravinové intolerance: Jak je poznat a co s nimi dělat?
Potravinové intolerance jsou stále častějším problémem, avšak zůstávají dlouho nerozpoznané. Jedná se o nesnášenlivost některých složek stravy, které tělo nedokáže správně zpracovat. Na rozdíl od alergií se intolerance projevují především zažívacími obtížemi, ale mohou mít i celou řadu dalších příznaků

Magtein neboli hořčík L-threonát – čím je tato forma výjimečná?
Hořčík je esenciální minerál, který, jak už nejspíš víte, hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervů, metabolismu a podporuje zdraví kostí i srdce. Ovšem bylo objeveno již mnoho forem hořčíku, které se liší svou biologickou dostupností a taktéž svým potenciálem. Jednou z nejmodernějších a nejzajímavějších variant je tzv. hořčík L-threonát, také nazývaný jako Magtein

Ubichinol vs ubichinon, v čem se tyto formy koenzymu Q10 liší?
V souvislosti s koenzymem Q10 se ovšem můžeme setkat taktéž s jinými jeho názvy jako je například CoQ10, vitamin Q10 či můžeme narazit na specifičtější názvy ubichinon a ubichinol. Koenzym je také silným antioxidantem a ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému, mozku a stav naší pokožky.