Rybí olej, rozdíl mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami?
Rybí olej nebo také rybí tuk, je stejnou přírodní látkou, která se už v dřívějších generacích podávala pro zdraví dětí po lžičkách. V takové formě ale moc oblíbený pro svoji chuť a zápach nebyl. Dnes se běžně setkáme s rybím olejem třeba v želatinových kapslích, kdy problémy s konzumací odpadají a my si tak můžeme dopřát všechny příznivé vlastnosti tohoto tuku bez nepříjemných pocitů. Rybí olej je plný omega 3 mastných kyselin, jež mají pozitivní vliv například na mozek a cévy. Vedle nich ale ještě existují omega 6 mastné kyseliny. Jaký je ale mezi nimi vlastně rozdíl a proč bychom měli hlídat poměr v jakém je přijímáme? Na to se zaměříme níže ve článku.
Omega 3 mastné kyseliny
Omega 3 jsou esenciální polynenasycené mastné kyseliny (PUFA). To znamená, že si je tělo samo neumí vyrobit, a tak jsme odkázáni na jejich příjem ze stravy či doplňků. Dělí se na tři základní, a to je kyselina alfalinolenová (ALA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Za významnější se považují DHA a EPA. Kyselinu alfalinolenovou nalezneme například ve lněném semínku, organismus ji však složitějším procesem musí přeměnit na dvě druhé kyseliny, a proto není tak efektivní.
Omega 3 mají pro lidské tělo celou řadu benefitů. Vstřebávají se do buněk, jejich membrány jsou pak pružnější, a to umožňuje buňkám lépe komunikovat. Přispívají i svým protizánětlivým efektem, snižováním krevního tlaku nebo srážlivosti krve a podporují zdravý stav našeho mozku, srdce a cév. Zejména DHA je velmi důležitá pro správný vývoj dítěte.
Omega 6 mastné kyseliny
Omega 6 jsou také polynenasycené mastné kyseliny a hlavním zástupcem je především kyselina linolová (CLA) tu si tělo stejně jako omega 3 mastné kyseliny nevytváří. Dále sem řadíme ještě kyselinu arachidonovou (AA) a gamalinolenovou (GLA). Tyto dvě mastné kyseliny se v organismu vyrábí syntézou právě z kyseliny linolové. Omega 6 se vyskytují hlavně v rostlinných olejích – slunečnicovém, řepkovém, sójovém, palmovém a sezamovém.
U omega 6 mastných kyselin je jejich vliv na tělo poněkud sporný, snadno totiž podléhají oxidačním změnám, ale i přesto jsou pro nás nezbytné. Při správné míře mohou přispívat ke snížení hladiny tuku v krvi, zvyšovat hladinu HDL cholesterolu (toho dobrého) a podpořit protizánětlivé procesy a hojení. Pokud jich přijímáme více než je vhodné mohou být naopak spíše pro - zánětlivé a jejich nadměrná konzumace může vést k rozvoji civilizačních nemocí – kardiovaskulárního systému nebo diabetu.
Správný poměr Omega 3 a Omega 6
Pokud tedy chceme, aby i Omega 6 mastné kyseliny byly pouze prospěšné jako Omega 3 mastné kyseliny musíme se zaměřit na jejich náležitý poměr ve stravě, popřípadě tento rozdíl dohnat kvalitním suplementem. Dnešní strava obsahuje totiž relativně dost Omega 6, protože se konzumuje velké množství zpracovaných potravin, které obsahují hodně rostlinných olejů. Naopak omega 3 přijímáme málo, kvůli nízké spotřebě ryb a mořských plodů bohatých na tuto mastnou kyselinu. To celou nevyrovnanost ještě zvyšuje.
Za optimální poměr Omega 6 a Omega 3 se považuje 3:1 nebo 2:1. Realita ale bohužel bývá jiná, a to má za následek zvyšující se procento lidí s onemocněním kardiovaskulárního systému. Klíčový však není pouze poměr, ale i to, abychom měli omega 3 mastných kyselin dostatek, což se uvádí jako 250–500 mg DHA a EPA. Je dobré zařadit do jídelníčku tučné ryby, lněná a konopná semínka či vlašské ořechy, a naopak se snažit vyřazovat vysoce zpracované potraviny. Důležité však je volit vždy zdroje kvalitní. Náš organismus potřebuje obě tyto mastné kyseliny a pokud budou ve správné rovnováze naše srdce, cévy, mozek a imunitní systém nám budou vděčné.
EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) příspívá:
- k normální činnosti mozku.
- k udržení normálního stavu zraku.
- k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi.
- k udržení normálního krevního tlaku.
- k normální činnosti srdce.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Rybí olej Omega 3 obsahuje 1000 mg rybího tuku v jedné kapsli s obsahem kyselina eikosapentaenová (EPA) - 180 mg a kyselina dokosahexaenová (DHA) - 120 mg
Golden Nature Vitamin D3+K2+Omega je unikátní kombinace 4 aktivních složek s obsahem 1000 mg omega 3 s podílem kyselina eikosapentaenová (EPA) - 330 mg a kyselina dokosahexaenová (DHA) - 220 mg.

Rybí kolagen a jak vybrat ten kvalitní??
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která v těle savců tvoří až 30 % všech proteinů. Obsažena je v mezibuněčné hmotě, kůži, chrupavkách, cévách a svalech. V těle je zastoupena dokonce v takovém množství, až se udává, že vytváří 10 % celkové tělesné hmotnosti člověka. Základní úlohou kolagenu je dodávat pojivovým tkáním pružnost a pevnost. Jenže následkem stárnutí kolagen přestává svoji úlohu adekvátně plnit, protože dochází k jeho přirozenému úbytku. Z těla se tak pomalu vytrácí elastičnost a pevnost

Není ženšen jako ženšen, jak vybrat ten kvalitní?
Ženšen pravý je blahodárná rostlina s velmi dlouhou historií, protože je využíván v tradičních medicínách již po staletí. A není tomu jen tak. Ženšen má totiž unikátní vlastnosti a jeho vliv na lidské zdraví je nedocenitelný. Z tohoto důvodu je dnes populární téměř po celém světě a doplňky stravy s jeho obsahem není obtížné sehnat. Ženšen byl objeven již před několika tisíci lety, a to na území východní Asie, kde byl považován za jednu z nejcennějších bylin a kdysi jeho blahodárností mohl využívat jen sám císař a pár dalších vysoce postavených.

Jarní detox, zkuste mladý ječmen
Zelený nebo mladý ječmen (Hordeum Vulgare) je ve své podstatě nezralým ječmenem setým. Je to samoopylovací jednoletá obilovina patřící mezi travnaté rostliny. Dříve zřejmě přirozeně rostl především na asijském kontinentu a v Africe. V současnosti se pěstuje na mnohých jiných místech. Ten opravdu kvalitní pochází třeba z Nového Zélandu, Austrálie nebo amerického Utahu, kde má optimální podmínky pro svůj růst – výživnou půdu, čisté ovzduší a dostatečný sluneční svit. V zeleném ječmeni se nachází skutečně velké množství výživných a jiných látek, jejichž koncentrace je zásadně vyšší než u běžných potravin. V první řadě obsahuje chlorofyl, a to ve velice dobře vstřebatelné formě. Dále je v něm přibližně 12 minerálních a stopových prvků, včetně vápníku, železa, hořčíku, fosforu, mědi a zinku. Vápníku má dokonce více než třeba mléko a železa několikanásobně než špenát. Z vitaminu je zastoupeno asi 13 druhů, kupříkladu vitamin C, A, E, K a vitaminy ze skupiny B.