Na co jsou dobré omega 3 a proč je užívat?
Jestliže se zajímáte o své zdraví, už pravděpodobně víte, že pro to, aby ve vašem těle fungovalo všechno správně, potřebujete základní makroživiny a rovněž celé spektrum vitaminu a minerálů. Nepostradatelné jsou ovšem také další složky. Jednou takovou látkou jsou i třeba omega 3 mastné kyseliny, na které se často zapomíná, ale nejsou o nic méně důležité. V našich končinách jich bohužel ve stravě moc nemáme, a tudíž není na škodu se na jejich doplňování více zaměřit. V dnešním článku se na ně proto blíže podíváme a vysvětlíme si, na co jsou dobré.
Co je to EPA a DHA?
Do omega 3 patří větší množství typů mastných kyselin, jež se liší ve své struktuře. Nejhlavnějšími zástupci jsou kyselina alfalinolenová (ALA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Podstatná je pro náš organismus zejména DHA a EPA. Kyselina alfalinolenová, kterou bychom našli třeba ve lněném semínku, má taktéž svůj význam, ale částečně ji tělo stejně složitými procesy přemění na ty ostatní dvě. Omega 3 jsou tzv. esenciální, což znamená, že jsou nezbytné, ale naše tělo si je přesto neumí samo vyrobit. Přijímat je tedy musíte z jídla, popřípadě suplementů.
Jaký je rozdíl mezi omega 3 a omega 6?
Pokud se budete o omega kyseliny zajímat, pravděpodobně hned narazíte na to, že existují jiné nežli omega 3. Rozdělují se totiž do třech základních skupin. Omega 3, 6 a 9. Jejich odlišnost spočívá v chemické stavbě – číslo je udáváno podle uhlíku, na kterém mají dvojitou vazbu. Omega 9 je však na rozdíl od ostatních neesenciální. Tělo si je dokáže vyprodukovat samo z jiných nenasycených tuků. Co se týče omega 3 a 6, tam jde především o to, že je problematický jejich výrazný nepoměr. Obě jsou pro organismus důležité, ale omega 3 přijímáme opravdu málo, zatímco omega 6 nadměrně.
Na co je dobré omega 3?
Pokud nemáte dostatek omega 3 můžete se potýkat s řadou problémů, které se pravděpodobně budou zhoršovat, což může vést až k vážnějším zdravotním obtížím. Tyto mastné kyseliny totiž napomáhají udržovat správnou funkci kardiovaskulárního systému. Mají pozitivní vliv na srdce, na udržování průchodnosti cév a normální hladiny triglyceridů v krvi, regulaci cholesterolu a snižování krevního tlaku. Zároveň jsou prospěšné pro mozek a nervové tkáně, jelikož jsou významnou složkou buněčných membrán. Dále mají protizánětlivé schopnosti, zlepšují mentální zdraví a příznivé jsou také pro pokožku, a jak naznačují studie, rovněž pro oči. DHA má navíc svou zásadní roli v imunitě nebo již při počátečním vývoji kojenců a dětí.
Nasycené vs nenasycené mastné kyseliny
Nasycené mastné kyseliny bychom našli převážně ve výrobcích živočišného původu (máslo, sádlo, tučné maso). Vyskytovat se však mohou i v rostlinných produktech (kokosový či palmový tuk). Nelze říci, že by byly nebezpečné, ale opět je zde problém s jejich nadměrnou konzumací. Ta může přispět k obezitě, zvýšení hladiny „špatného cholesterolu“ a zhoršení kardiovaskulárního zdraví. Naproti tomu nenasycené mastné kyseliny nemají takovou tendenci se ukládat a jsou pro nás vyloženě prospěšné. Většinu z nich bychom objevili v rostlinné sféře. Výjimku tvoří ale kupříkladu rybí olej, jenž je bohatou zásobárnou právě omega 3 nenasycených mastných kyselin.
Jak doplnit omega 3?
Nejlepším způsobem, jak tyto kyseliny doplnit jsou tučné ryby a mořské plody. Může to být například makrela, losos, ančovičky, sardinky, tuňák nebo játra bílých ryb jako je třeba treska. Rostlinnými zdroji jsou mořské řasy, chia, lněná a konopná semínka, řepkový olej a ořechy. Nicméně pokud neholdujete rybám nebo výše zmíněné potraviny nejíte příliš často, je nejjednodušší sáhnout po kvalitním doplňku v podobě rybího oleje. Ten můžete pořídit buď ve formě tekuté či kapslích.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230711/
https://www.celostnimedicina.cz/benefity-omega-3/

Jak zdravě zhubnout bez jojo efektu?
O jojo efektu se hovoří v případě, pokud člověk zhubne, ale není schopen si tuto váhu udržet po delší dobu a většinou poměrně rychle se dostává na svoji původní hmotnost, nebo mnohdy přibere ještě dokonce daleko více. To bývá zpravidla velmi demotivační a stresující. Častěji jojo efektem trpí spíše ženy, ale rozhodně se nevyhýbá ani mužům. Jedná se vlastně o reakci těla na nevhodný postup při hubnutí.

Coriolus a jeho přínosy?
Coriolus versicolor je medicinální dřevokazná houba patřící mezi choroše, na níž můžete narazit i pod názvy jako je outkovka pestrá, Yun zhi nebo také na z angličtiny pocházející turkey trail, což v překladu znamená krocaní ocas. V první řadě je důležité jmenovat polysacharidy. Jedná se o složené cukry, které patří mezi jednu z nejimpozantnějších obsahových složek. Z těch jsou významné především betaglukany, polysacharid Krestin a polysacharidopeptid (PSP). Všechny sloučeniny přítomné v coriolu jsou vysoce biologicky aktivní. Polysacharidy a polypeptidy jsou silnými antioxidanty, a jak se můžeme dozvědět ve studiích, rovněž významnými imunostimulanty

Na co je dobrá maca?
Maca peruánská je velice podobná běžné kořenové zelenině. Na první pohled může připomínat třeba obyčejnou řepu. Maca červená má dokonce i velmi podobnou barvu. Maca totiž není pouze jedna, ale má několik druhů, jež na první pohled rozeznáme podle barvy. Nejrozšířenější je v našich končinách maca žlutá, pak maca červená a černá. Základní vlastnosti mají podobné, ale každá z nich má i své specifické schopnosti.