Acai berry může být při redukci hmotnosti svým způsobem nápomocná. Díky komplexu přítomných látek přispívá ke zrychlení metabolismu, a navíc má v sobě poměrně dost vlákniny, která je pro lidské tělo významná i z hlediska odstraňování nadbytečných kil.
Játra jsou hlavním orgánem, který zajišťuje detoxikaci organismu. Jsou zodpovědné za filtrování toxinů z krve, a zabraňují tak jejich usazování v těle. Tedy všechny látky, jež přijímáme nebo jsou organismem produkovány, musí projít filtrací skrze naše játra. Taková detoxikace má dvě fáze, v nichž se odbourávají různé druhy škodlivin. Kromě toho mají játra ale další významné úkoly. Účastní se látkové a energetické přeměny v buňkách, jsou klíčové pro správný metabolismus tuků, cukrů a bílkovin, jsou v nich vytvářeny bílkoviny krevní plazmy, produkují hormony a jiné zase likvidují a produkují žluč, čímž napomáhají trávení.
Únava a vyčerpanost je doprovázena různorodými příznaky. Nejčastěji se projevuje pocity slabosti, malátnosti a ospalosti. Tělo nám takto dává najevo, že potřebuje trochu odpočinku. Jestliže dobře spíme a dostatečně odpočíváme, a přesto jsme stále stejně unavení, může to být zapříčiněno dokonce některým onemocněním. Stres je vlastně stav našeho organismu, který je vystaven určité zátěži. Takový stav vzniká v okamžiku, kdy na tělo začnou působit nepříznivé faktory neboli stresory. To jsou jakékoliv okolnosti, podněty či podmínky, které mohou v člověku vyvolat stres.
V souvislosti s koenzymem Q10 se ovšem můžeme setkat taktéž s jinými jeho názvy jako je například CoQ10, vitamin Q10 či můžeme narazit na specifičtější názvy ubichinon a ubichinol. Koenzym je také silným antioxidantem a ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému, mozku a stav naší pokožky.
Významný faktorem pro kvalitu vlasů a nehtů je rovněž péče, kterou jim dopřáváme zvenku. Volba šamponu a kondicionéru by měla probíhat na základě vašeho typu vlasů, dle toho, zda jim něco schází, jsou suché nebo mastné či jestli je barvíte. Ke kráse vlasů a nehtů mohou přispět také nejrůznější pečující produkty navíc. Jak jsme již dříve uvedli, vlasy a nehty vyžadují pro náležitý růst dostatek aminokyselin. Z jednotlivých aminokyselin jsou složeny různé typy bílkovin a jednou z bílkovin je právě také kolagen. Kolagen se v našem těle vyskytuje v hojném množství, a dokonce v několika typech. Těch je více než 10 druhů, ovšem jeho většina připadá na kolagen typu I-IV.
Koenzym Q10, zkráceně i CoQ, je látka, která je podobná vitaminům. Je velmi důležitý pro zdravé fungování našeho organismu, jelikož je přítomen ve všech buňkách těla, kde má svůj zásadní význam. Koenzym Q10 si tělo samo produkuje, s postupně přibývajícím věkem se ovšem tato samovolná tvorba zpomaluje. Nejvyšší hladiny koenzymu máme mezi 20. a 25. rokem života, po 30. roce dochází k jeho rapidnímu úbytku a často se udává, že ve 40. letech jsme již pouze na polovičních hodnotách.
Hořčík je jednou z důležitých minerálních látek, bez kterých by naše tělo neumělo správně fungovat. Podílí se například na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin, na správném chodu nervové soustavy, energetickém metabolismu a v neposlední řadě právě na činnosti svalů. Je významný jak pro přenos nervových vzruchů, tak pro svalovou kontrakci. Při pohybu svalů se totiž střídají dvě fáze – jedná se o kontrakci (zkrácení) a o relaxaci (uvolnění)
Acerola, někdy nazývána jako barbadoská třešeň, obsahuje základní živiny jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo vláknina, ale za povšimnutí stojí především množství vitaminu C, které se v plodech nachází. Často se setkáme s tím, že jsou pro příjem vitaminu C doporučovány zejména citrusy – pomeranče, citrony či grepy. Co se týče samotné aceroly, tak z,ralé plody mají přibližně 4,5 % vitaminu C, což je asi 30x více než u pomerančů.
Resveratrol byl objeven v roce 1940, ale trvalo ještě dlouhou dobu, něž se dostal do většího povědomí. Později však byli pečlivě prozkoumány jeho vlastnosti, které byli shledány jako vysoce přínosné pro lidské zdraví, a díky tomu se poté na trhu vyrojily rozmanité doplňky stravy s jeho obsahem. Resveratrol náleží mezi polyfenoly, což jsou chemické sloučeniny, které se vyskytují v rostlinách
Chitosan se získává za pomoci chemických postupů z tzv. chitinu. Ten byl objeven a zkoumán již v průběhu 19. století. Následně z něho byly extrahovány různé deriváty, včetně samotného chitosanu. Z tohoto důvodu se tedy nejedná o žádnou nově nalezenou látku. Chitosan je po chemické stránce lineární polysacharid složený z různě rozložených typů glukosaminu. Chitosan má kladný náboj, pyšní se opravdu mohutnou vazebnou schopností. Jako každá vláknina na sebe dokáže navázat vodu, zvětšit svůj objem, a tím být přínosem pro celý zažívací trakt. Na rozdíl od jiných typů vlákniny, se jako běžná součást naší stravy ale nevyskytuje.
Arginin a citrulin jsou dvě aminokyseliny, o kterých již možná něco málo víte. Nejčastěji jsou tyto látky zmiňované ve spojitosti se sportovními výkony, posilováním a všeobecně celým fitness světem. Ovšem nemusí z nich těžit pouze sportovní nadšenci a lidé, kteří chtějí podpořit svůj výkon, ale využít jejich pozitivního vlivu se dá také v jiných případech. Arginin je možná o něco proslulejší, avšak citrulin je rovněž zajímavý a argininu vlastnostmi dosti podobný. Arginin vzniká ve tkáních jater a ledvin jako součást močovinového cyklu, kterého se účastní i další látky. Stejně jako arginin, je citrulin přítomný v biochemickém cyklu močoviny. Vzniká z ornitinu (taktéž aminokyselina) a karbamoylfosfátu (metabolicky aktivní forma dusíku) v jedné z hlavních reakcí, dále se tvoří jako vedlejší produkt při tvorbě oxidu dusnatého z argininu
Makadamiový olej je vysoce výživný rostlinný olej s významným obsahem mastných kyselin. Jedná se především o kyselinu olejovou, palmitovou a palmitoolejovou. Díky nim je tento olej pečující, zvláčňující a změkčující. Makadámie celolistá, někdy taktéž trojlistá, latinským názvem Macadamia intergrifolia, je strom, ze kterého je makadamiový olej získáván. Je stálezelený a dorůstá do výšky až 10 metrů. Listy jsou velké, až 30 cm dlouhé, pevné, s lehce zvlněným okrajem. Květy jsou bílé a plodem jsou kulaté ořechy. Ty jsou velké přibližně 3 centimetry a pod skořápkou ukrývají jádro, které je velmi chutné a bohaté na nutričně výživné látky a zdraví prospěšné složky.
Arginin, jakožto jedna z významných aminokyselin, má v těle určité nezaměnitelné funkce. Řadí se ovšem mezi semi-esenciální látky, což znamená, že si ho organismus sice sám vytváří, ale nemusí tomu tak být v každém období. Arginin se v organismu vytváří zcela samovolně a dostatečně pokud k tomu má potřebné podmínky. Avšak třeba v období růstu a vývoje bývá jeho tvorba nedostačující.
Quercetin nebo taktéž kvercetin, je látka, jež se řadí mezi antioxidanty, u nichž se již nějakou dobu ví, že jsou velmi prospěšné pro zdraví. Je nicméně docela možné, že jste o quercetinu ještě doposud vůbec neslyšeli. Je to ovšem přírodní složka, která je spojována s hned několika pozitivními vlivy na lidský organismus, a pravděpodobně ji dokonce do těla v jistých dávkách dodáváte pravidelně
Zinek je minerální látkou, kterou jako ostatní esenciální složky musíme do těla přijímat, jelikož si je nedokážeme vytvářet přirozeně. Přesto je zinek nepostradatelný a má poměrně mnoho významných funkcí, musí být přítomný při řadě biochemických procesů a naše tělo se bez něho zkrátka neobejde. Zinek je stopovým prvkem, což znamená, že ho potřebujeme v menším množství, to však ani trošku neubírá na jeho důležitosti. Zinek je nutný již pro samotný vývoj člověka, růst, dělení buněk, regeneraci a hojení. Je součástí enzymů a potřebujeme ho pro správnou funkci obranných systému organismu. Zinek je rovněž antioxidantem a protizánětlivým prvkem. Jeho dostatek je významný pro zdravou pokožku, vlasy i nehty.
Kurkumin je konkrétně polyfenolická látka s významnými antioxidačními a dalšími cennými vlastnostmi, a může být pro naše tělo tedy velmi příznivá, a to v různých ohledech. Kurkuma se získává z rostliny nazývané jakožto Kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Ta je vytrvalá, dorůstá do výšky až jednoho metru a část, která je využívána pro kulinářské účely a tvorbu doplňků, je její zdužnatělý oddenek. V něm je totiž nejvyšší soustředění aktivních látek, včetně zmiňovaných kurkuminů. Přesto jich kurkuma obsahuje přibližně pouze 3 %. Kurkuminu máme více typů, konkrétně jsou tři a souhrnně byly pojmenovány jako kurkuminoidy.
Jako probiotika jsou označovány živé bakteriální mikroorganismy, které se nachází především v tlustém střevě. Možná by někoho mohlo zarazit, že se jedná o bakterie. Probiotika jsou však více než prospěšná a hrají dokonce velice zásadní roli. Trávicí enzymy jsou součástí lidského organismu, avšak nejsou tolik diskutovány jako třeba probiotika a prebiotika.
Meruňkový olej je získáván z jadérek, které se nachází uvnitř tvrdých pecek ze žlutooranžových meruňkových plodů. Rostlina, na níž tyto plody rostou, se nazývá meruňka obecná (Prunus Armeniaca). Je to až 6 metrů vysoký opadavý strom, jenž na jaře vykvétá bílými květy. Meruňkový olej můžeme ovšem aplikovat třeba také na vlasy. Vyživí suché, lámavé vlasy a dodá jim hydrataci, hebkost a lesk, navíc díky přítomnému vitaminu E podpoří jejich růst a zdraví. Pečovat s ním můžeme rovněž o jemnou pleť v okolí očí, natřít ho na kůži podrážděnou od slunečního záření nebo zkusit jen na relaxační masáž.
Saw palmetto, Serenoa plazivá či Serenoa Repens jsou názvy blahodárné rostliny, která obsahuje kombinaci aktivních látek, jež pro nás může být v mnoha ohledech velmi zajímavá. Američtí domorodci jedli a dále zpracovávali plody této rostliny, kterých následně využívali především pro zlepšení činnosti rozmnožovací soustavy, močového ústrojí a prostaty, kde může mít saw palmetto velice výrazný pozitivní výsledek.
Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které slouží jako katalyzátory a umožňují tak fungování chemických procesů trávení. Bez nich by řada reakcí v těle neměla možnost vůbec probíhat. Rozkládají vlastně potravu na menší molekuly, tak aby byla lépe vstřebatelná a všechny živiny se mohly náležitě využít v náš prospěch.